Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studentka rozvlnila podlahu opuštěné kaple, dílo má přilákat turisty

  9:33aktualizováno  9:33
Kapka aneb Hladina hloubky takový název má dílo studentky Kristýny Kužvartové, která ozvláštnila opuštěnou zříceninu kaple u Lorety na Klatovsku. Ve zchátralém objektu vytvořila naprosto netypickou podlahu, která je zvlněná jako vodní hladina, do níž spadla obří kapka vody.

V kapli sv. Jana Nepomuckého vytvořila studentka unikátní zvlněnou podlahu. | foto: Yvetta Chmelová, 5plus2.cz

Z původní kaple, orientované přesně na osu zámku v nedalekém Týnci, zbyly jen čtyři zdi. Na místě někdejší kupole se dnes otevírá obrovský kruhový otvor, kterým je vidět až do nebe.

„Stačí jen jediná kapka, která lehce poruší běh času a zmrazí okamžik dopadu. Ve středu chrámové lodi proniká tato kapka hluboko pod hladinu - podlahu, čeří ji a vlní. Protíná horizont našeho současného postavení a promítá se do plochy. Zároveň však nutí k pohledu vzhůru, tedy k otázce odkud a kam, a kopíruje tak ve svém účinku vertikální osu chrámu. Kruhovým vymezením je symbolem nekonečného opakování, cyklu. Vody, života i smrti,“ popisuje své dílo pětadvacetiletá Kristýna Kužvartová, která na Fakultě umění a designu Západočeské univerzity v Plzni studuje obor ateliér, socha a prostor.

Pro své dílo Kapka aneb Hloubka hladiny hledala vhodné místo už delší dobu. A kaple u Lorety byla pro její tvorbu doslova jako šitá na míru. „Bylo to přesně to, co jsem usilovně hledala,“ říká dívka, která unikátní podlahu vytvořila z cihel, štěrku a písku.

„Je to recyklovaný materiál, většinou z bouraček. Sháněla jsem vše přes inzeráty na Klatovsku a Plzeňsku. Použili jsme zhruba sedm tisíc cihel. Nebylo to až tak náročné, jen závěr byl trošku hektičtější, když nám zbývalo dodat asi šest stovek cihel. S nimi byl malý problém, musela jsem je narychlo hledat a shánět, ale vše dobře dopadlo,“ říká Kužvartová.

Netypickou podlahu v kapli tvořila za pomoci přátel s přestávkami od června do září. „Čistého času to byl zhruba měsíc,“ upřesnila Kužvartová.

Po dohodě s památkáři cihly pouze posadila do písku a štěrku. Ale i jí osobně se zdálo lepší položit cihly do volného prostoru, nechat je vlivu prostředí.

„Rozpadá se to, protože prostor je otevřený. Nebudu dílo opravovat či upravovat. Nechám působit zub času, postupem doby se dílo bude měnit. Udělala jsem přírodní motiv a chci jej přírodě i nechat, aby si jej ona sama zakryla. Postupně bude vidět už jen reliéf vodní hladiny, splyne to s místem,“ vysvětluje studentka.

Od té doby, co v kapli vytvořila netypickou podlahu, do ní chodí více lidí. „To bylo cílem,“ říká dívka.

V kapli sv. Jana Nepomuckého vytvořila studentka unikátní zvlněnou podlahu.

V kapli sv. Jana Nepomuckého vytvořila studentka unikátní zvlněnou podlahu.

Unikátní podlaha kaple je součástí projektu Zaniklé a ohrožené kostely. Jeho smyslem není úplná obnova staveb, ale spíše snaha doplnit je něčím velice zajímavým, co by do nich nadále lákalo návštěvníky, a tím potenciálně prodloužilo jejich životnost.

Prvním takovým počinem bylo umístění dvaatřiceti soch studenta Jakuba Hadravy do kostela svatého Jiří v Lukové na Plzeňsku (více o tom čtěte zde). Mezi další projekty patří například křížová cesta studenta Vojtěcha Soukupa v kostele v Branišově na Karlovarsku.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz