Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči, kteří jeli chráněnou částí Šumavy, dostali čtyřtisícové pokuty

  12:09aktualizováno  12:09
Dvaadvacet řidičů vozů BMW, kteří 28. září projeli chráněnou a uzavřenou částí Šumavy, dostalo pokutu čtyři tisíce korun. Potvrdila to Blanka Mülerová ze správy NP Šumava. Jako jediný pokutu nedostal policista, který také seděl za volantem jednoho z vozů. Toho totiž může potrestat jen jeho nadřízený.

Kolonu vozů, které projížděly chráněným územím NP Šumava, vyfotil turista z Plzně. | foto: Václav Vetýška

Všichni účastníci srazu BMW Z3 Clubu dostali tehdy hned na místě blokovou pokutu od státní policie ve výši 100 korun. Vjeli totiž do chráněné oblasti poblíž Černého jezera.

Na porušení zákona tehdy policisty telefonicky upozornil turista z Plzně, který kolonu vozů stihl i vyfotografovat. Ten zároveň vyzval ředitele národního parku Jiřího Mánka, aby případ prošetřil.

Správa parku teď udělila dvaadvaceti řidičům vozů pokutu ve výši 4 000 korun. "Po zjištění všech podrobností a okolností, které se týkaly tohoto případu, dostali přestupci nejvyšší možnou pokutu. K dnešku zaplatilo 18 přestupců. Dostali pokutu čtyři tisíce korun v příkazním řízení, což je nejvyšší sazba, kterou lze v tomto řízení uložit. Běžně se za přestupek tohoto typu dává pokuta dva tisíce korun. Ve zvláště chráněném území ale může být uložena pokuta až dvojnásobná," vysvětlil v pondělí mluvčí NP Šumava Pavel Pechoušek.

Kolona vozů BMW

Podotkl, že správa parku přestupek kvalifikovala jako porušení zákazu vysloveného zákonem pro CHKO Šumava, přičemž přestupci se pohybovali po hranici Přírodní památky Královský hvozd a po hranici Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero.

"V těchto chráněných územích je omezen i pohyb pěších osob. Vysokou pokutu dostali pro úmyslné porušení omezení v nejcennějších částech CHKO Šumava a v jedné z nejnavštěvovanejších oblastí," doplnil Pechoušek.

Ve správním řízení by mohla správa parku fyzickým osobám uložit pokutu až ve výši 50 tisíc korun. Hrozilo by ale, že se řízení kvůli komplikacím protáhne a po roce bude přestupek promlčený, před čímž varoval v říjnu ředitel NP Šumava Jiří Mánek. Proto správa parku uložila úhradu pokuty příkazem.

Jako jediný pokutu nedostal policista, který se vyjížďky také účastnil. 

Deník Právo už dříve napsal, že šlo o podplukovníka Vladimíra Žaloudka, který pracuje v kanceláři náměstka policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Policistu může za porušení zákona potrestat pouze jeho nadřízený v rámci kárného řízení.

Podle vyjádření mluvčí Policejního prezidia Ivany Ježkové se zmíněný policista k přestupku přiznal. "Lituje, že se to stalo. Setkání neorganizoval, ale účastnil se ho a je připravený nést následky tohoto jednání," uvedla již dříve Ježková.

V pondělí potvrdila, že prezidium převzalo spisový materiál k případu a s policistou bylo zahájeno kázeňské řízení. Stokorunová bloková pokuta, kterou zaplatil na místě, bude zrušena. Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Poslední výluka před nádražím v Plzni, přestavba mostů spěje do finále

Přestavba železničních mostů a silnice pod nimi u hlavního vlakového nádraží v...

Před hlavním vlakovým nádražím v Plzni, kde probíhá přestavba železničních mostů a silnice pod nimi, začne zítra...

MHD v Plzni má jeden klimatizovaný vůz, během pěti let přibudou další

Situace na křižovatce u Synagogy, kam vjíždějí auta na zelenou, ale cestu jim blokuje pomalu jedoucí odbodočující tramvaj.

Cestující veřejnou dopravou v Plzni se zřejmě časem dočkají klimatizovaných vozů. Po západočeské metropoli v současných...

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Grafton Recruitment Praha
Výrobní controller přímo v Plzni

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 50 000 - 65 000 Kč

Najdete na iDNES.cz