Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jmenování Papeže šéfem krajského pozemkového úřadu prověří ministr

  18:17aktualizováno  18:17
Jmenování bývalého poslance ODS Jiřího Papeže na post ředitele pozemkového úřadu pro Plzeňský kraj prověří nový ministr zemědělství Marian Jurečka. Papež se totiž funkce ujal těsně před odchodem vlády Jiřího Rusnoka, která neměla důvěru Sněmovny.

Bývalý poslanec ODS Jiří Papež se stal ředitelem pozemkového úřadu pro Plzeňský kraj. | foto: archiv MF DNES

Jiří Papež z ODS loni opustil Poslaneckou sněmovnu, když se jako dvojka na kandidátce nedostal do parlamentu.

V říjnu po volbách MF DNES řekl, že hodlá pomáhat manželce, s kterou na začátku 90. let založil účetní firmu. Teď už se ale jeho žena musí bez něj opět obejít.

Papež totiž nastoupil jako ředitel Krajského pozemkového úřadu pro Plzeňský kraj, jehož úkolem je nyní vydávání církevních restitucí. Zabývá se také prodejem a pronájmy tisíců hektarů státní půdy ročně.

Jmenování Jiřího Papeže končící Rusnokovou vládou ovšem ještě prověří nový ministr zemědělství Marian Jurečka.

"Když funguje nelegitimní vláda a před jejím koncem dochází k nějakým jmenováním, zakázkám a podobným věcem, tak je to velmi podezřelé a je třeba to prozkoumat kvůli možnému klientelismu," uvedl poradce pro otevřenost veřejné správy Oldřich Kužílek, který by prověření Papežova jmenování novým ministrem ocenil.

"Ano pan ministr se tímto bude zabývat," reagoval ředitel odboru komunikace ministerstva Hynek Jordán na otázku MF DNES.

Jiří Papež se ke svému jmenování nevyjádřil s omluvou, že "je zaměstnanec úřadu, kde platí jistá pravidla, která říkají, že komunikace s médii probíhá jen prostřednictvím tiskové mluvčí".

Mluvčí Státního pozemkového úřadu Monika Machtová hájila Papežovo jmenování tím, že bylo vyhlášeno klasické otevřené výběrové řízení, do kterého se přihlásilo sedm účastníků.

"Bylo vypsáno po odvolání Iva Rady (ODS). Ten byl jmenován bez veřejného výběrového řízení do čela tehdejšího Krajského pracoviště Pozemkového fondu ČR a po vzniku Státního pozemkového úřadu 1. ledna 2013 byl vedením dočasně pověřen. V zájmu dosažení úvodní stabilizace úřadu v prvním roce jeho fungování byl v květnu 2013 jmenován ředitelem Krajského pozemkového úřadu. V rámci zajištění transparentního způsobu výběru nového ředitele bylo vyhlášeno veřejné výběrové řízení, jehož odborná komise posuzovala přihlášené kandidáty. Na doporučení této komise byl ředitelem jmenován Jiří Papež," popsala Machtová.

Otázkou je, proč nebylo výběrové řízení vypsáno před jmenováním Iva Rady loni v květnu a čekalo se ještě dalšího půl roku.

Ivo Rada se nechtěl k celé věci vyjadřovat. Jedna z pracovnic úřadu, která nechtěla být jmenována, MF DNES sdělila, že poněkud kuriózní je, že Papež byl jako poslanec šéfem dozorčí rady pozemkového úřadu. Spolurozhodoval například, jaké bude mít management odměny. Teď se stal podřízeným těchto lidí.

Krajský pozemkový úřad

Krajský pozemkový úřad je hlavně studnicí zajímavých informací. Ředitel bude podepisovat dohody o vydávání církevního majetku. Každý rok úřad odstátňuje tisíce hektarů zemědělské půdy, na které se dělají veřejné nabídky. Uzavírá nájemní smlouvy na státní půdu. Za stovky milionů korun vypisuje veřejné zakázky.

Aneta Judová z právní poradny nevládní organizace Transparency International uvedla, že z informací, které má poradna k dispozici, vyplývá, že vítěz tohoto výběrového řízení byl s největší pravděpodobností znám již předem.

"Nebylo ale možné věc postoupit příslušným orgánům pro nedostatek relevantních materiálů, jimiž bychom mohli toto tvrzení doložit," dodala.

Posílení průhlednosti procesu výběrového řízení na takto významnou pozici lze podle ní zajistit nastavením transparentních hodnotících kritérií, která jsou objektivně odůvodnitelná. "Členové výběrové komise by neměli být pro svůj vztah k přihlášeným kandidátům podjati," řekla Judová.

Výběrovou komisi podle Moniky Machtové z 80 procent tvořili pracovníci pozemkového úřadu - Kamil Kaulich, poradce ústředního ředitele, Petr Lázňovský, ředitel odboru řízení krajských pozemkových úřadů, Petra Šejdová, ředitelka odboru vnitřní správy, Lucie Tetliaková, ředitelka odboru personálního. Jako nezávislý v komisi figuroval Bořivoj Pražák z firmy Grant Thornton Advisory, s. r. o.

"Čtyři lidé zevnitř úřadu a jeden zvenku? Na to, že jde o takto významnou funkci, je to poměrně nevyvážené složení. Zejména teď v období vydávání církevních restitucí si tento výběr zasluhoval vytvořit komisi složenou půl napůl z akademického sektoru a zevnitř úřadu," uvedl Kužílek s tím, že ani to ale není vždycky zárukou objektivního výběru.

Při prověřování doporučil Kužílek zaměřit se na ostatní uchazeče a na porovnání koncepcí, které předkládali.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

VIDEO: Plzni se letos narodilo čtvrté mládě lva berberského, je to holka

Samičce lva berberského jsou necelé tři týdny. (14. srpna 2018)

V plzeňské zoologické zahradě už tři týdny opatrují mládě lva berberského. Chovatelé radostnou zprávu zveřejnili až...

Po 42 letech v čele Dobříče na Plzeňsku starosta už kandidovat nebude

Končící starosta Dobříče na Plzeňsku Václav Lomička (9. srpna 2018)

Starosta rekordman se loučí s funkcí. „Domnívám se, že 42 let je dostatečně dlouhé období,“ říká Václav Lomička z...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz