Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lékař s maniodepresí přiznal, že svoji nemoc před zaměstnavateli tajil

  9:50aktualizováno  13:47
Bývalý primář Klatovské nemocnice Jiří H., na kterého si stěžovali rodiče dětí, že jejich potomky trýznil a mučil, se léčí s maniodepresivní psychózou už dvacet let. Před zaměstnavatelem ale vážnou nemoc zamlčel. Nemocnice zváží, zda na něj kvůli tomu podá trestní oznámení.

K tomu, že svoji nemoc tajil, se Jiří H. přiznal v rozhovoru pro televizi Nova.

„Pro mě je to lidská tragédie, která mě postihla, protože jsem s ničím takovým nepočítal. Teprve z novin jsem se dozvěděl, co se děje okolo mé osoby. Nedostal jsem možnost nahlédnout do spisu a nevím, na co si lidé stěžovali,“ řekl v rozhovoru Jiří H.

Popsal také svou nemoc. Uvedl, že bipolární afektivní porucha, dříve známá jako maniodeprese, spočívá v tom, že povětšinu času člověk bere léky a je bez obtíží.

„Může dojít k přechodnému zhoršení, které se pak musí řešit další léčbou. S tímto onemocněním se léčím řadu let a bylo dlouhou dobu stabilizované. Zhoršilo se to během mého působení právě v Klatovech. Reagoval jsem na to nejdříve tím, že jsem vystoupil ze služeb a následně jsem sám dobrovolně odešel na neschopnost,“ řekl Jiří H.

Vysvětlil, že zhoršení nemoci se u něj projevovalo zvýšenou únavou, nesoustředěností, poruchami spánku.

Přiznání, že se člověk léči u psychiatra, chce velkou odvahu

„Stávalo se i to, že jsem přijížděl na pracoviště i ve dvě hodiny ráno. Tyto problémy se bohužel nikde nezmínily a k těm bych se přihlásil. Ty, co se objevily, jsou buď čisté lži, nebo zkreslené informace. Připouštím, že na léčbě i diagnostice se to mohlo projevit, ale ne v takové míře, v jaké to je popisováno. Ve chvíli, kdy jsem věděl, že nejsem schopen podávat stoprocentní výkon, jsem odešel na neschopenku,“ hájí se lékař.

Přiznal ale, že zaměstnavatelé o jeho nemoci nevěděli.

„Bylo to z toho důvodu, že by na mě bylo pohlíženo jinak. Zatímco lidé, kteří onemocní rakovinou, mohou sklidit trochu lítosti, soucitu, možná úlevu, ale na lékaře, který se léčí s psychiatrickým onemocněním, je pohlíženo jinak. Je to můj názor i názor mých přátel,“ uvedl Jiří H. s tím, že v dnešní době chce přiznání, že se člověk léčí u psychiatra, velkou odvahu.

„Protože je to spojené se slovem 'blázen' a společnost takového člověka vyřazuje,“ míní lékař.

Kauza lékaře Jiřího H.

Policie prověřila oznámení, která se týkala neadekvátní péče Jiřího H. o asi deset zejména nezletilých pacientů v době od srpna 2012 do února 2013. Podle znalců ale lékař nemohl rozpoznávat škodlivost svého jednání kvůli své duševní nemoci a případ policie odložila. Jiří H. loni v červnu nastoupil do nemocnice v Rakovníku. Ředitel Jaromír Bureš říká, že když ho přijímal na post primáře, neměl informace o jeho problémech. V současné době je Jiří H. v pracovní neschopnosti. Příběhy matek, které promluvily o tom, jak lékař jejim dětem ubližoval, čtěte zde.

Rezolutně ale odmítl, že by kvůli své nemoci falšoval dokumenty pro zaměstnavatele. Prý o své diagnóze jen nemluvil.

„Jen jsem to neuváděl, když se mě ptali, zda se s něčím léčím nebo na trvalou medikaci. Kdyby padla konkrétní otázka, přiznal bych to,“ řekl Jiří H. a zcela odmítl tvrzení o tom, že mučil a  týral malé děti.

„Ti, co mě znají, vědí, že všechny zákroky provádím v takzvané analgosedaci, což znamená, že dítě dostane kombinaci léků proti bolesti a sedativ, aby si to ty děti nepamatovaly,“ doplnil. 

Nemocnice vyzvala poškozené, aby se ozvali

Ředitel Klatovské nemocnice František Lešundák se na středeční tiskové konferenci omluvil všem, kterých se případ dotkl. Uvedl, že zdravotnické zařízení nemá k dispozici jména poškozených pacientů a vyzval jejich rodiny, aby se ozvaly.

„Pokusili jsme se ta jména od policie získat, abychom mohli kontaktovat ty konkrétní rodiny, ale nedostali jsme tu možnost, protože nejsme účastníky řízení,“ řekl Lešundák.

Podotkl, že nemocnice je připravena každý takový případ probrat a hledat řešení. Doplnil také, že zdravotnické zařízení je připravené zaplatit odškodnění poškozeným, pokud k tomu budou právní podklady.

Jiří H. neváhal personálu vyhrožovat, řekl primář Kutílek

Lešundák také připustil, že Jiří H. byl zastáncem velmi invazivních výkonů, protože dříve pracoval na jednotce intenzivní péče. 

„Toto bylo diskutováno a konzultováno. Probírali jsme to na úrovni holdingu i s krajskými odborníky. Pak jsme mu některé tyto zákroky doporučili nevykonávat,“ vysvětlil Lešundák. 

Současný primář dětského oddělení Štěpán Kutílek podotkl, že neadekvátní postupy jeho předchůdce byly odhaleny díky personálu, který na pochybení upozorňoval.

"Není to tak jednoduché, když na něco upozorníte. Občas stojí tvrzení proti tvrzení a vzhledem k tomu, že tento kolega neváhal personálu vyhrožovat v případě, že budou jakýmkoli způsobem s ním nesouhlasit, ti lidé se i báli. Ale přesto měli tu odvahu informovat o tom, co se děje," prohlásil Kutílek.

Ředitel také uvedl, že nemocnice zváží, zda podá na Jiřího H. trestní oznámení kvůli tomu, že zaměstnavateli zamlčel zásadní informaci o svém zdravotním stavu.

Autor:Nejčtenější

Plzeň - Sporting 2:1, šanci na postup sebral gól z rohu v prodloužení

Plzeňský brankář Aleš Hruška se ohlíží za hlavičkou Battaglii (vpravo) ze...

Plzeňští fotbalisté se statečně prali o postup mezi nejlepších osm mužstev Evropské ligy. V osmifinálové odvetě vyhráli...

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...Uvědomovala jsem si, že ji moc mlátím, řekla žena souzená za smrt neteře

Pětadvacetiletá Denisa M. čelí obvinění z týrání svěřené osoby a z těžkého...

U Krajského soudu v Plzni začalo hlavní líčení s pěstounkou Denisou M. z Rokycan, která podle obžaloby loni v říjnu...

Oslnilo mě slunce, hájí se řidič. Za smrt dvou dětí dostal podmínku

Čtyřiadvacetiletý Patrik H. je obžalovaný z usmrcení z nedbalosti. Hrozí mu až...

Čtyřiadvacetiletý Patrik H., který podle obžaloby autem srazil v červnu v centru Plzně na přechodu pro chodce dva...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Další z rubriky

Uvědomovala jsem si, že ji moc mlátím, řekla žena souzená za smrt neteře

Pětadvacetiletá Denisa M. čelí obvinění z týrání svěřené osoby a z těžkého...

U Krajského soudu v Plzni začalo hlavní líčení s pěstounkou Denisou M. z Rokycan, která podle obžaloby loni v říjnu...

V bioplynové stanici na Plzeňsku vypukl požár, jeden muž se vážně popálil

U Žinkov na Plzeňsku dnes odpoledne hořela bioplynová stanice. Při požáru se...

Na Plzeňsku nedaleko Žinkov hořela odpoledne bioplynová stanice. Při požáru se zranil čtyřiačtyřicetiletý muž, který...

VIDEO: Vysílač Krašov je součástí největších slunečních hodin v zemi

Vysílač Krašov na Plzeňsku se stal součástí největších slunečních hodin v České...

Vysílač Krašov na Plzeňsku vrhá stín do vzdálenosti až několika kilometrů. Právě jeho 342 metrů vysoký stožár se stal...

Najdete na iDNES.cz