Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Duševně nemocný lékař psal sestrám výhrůžné dopisy, řekl jeho nástupce

  11:30aktualizováno  11:30
Bývalý lékař Klatovské nemocnice Jiří H., na kterého si rodiče stěžovali kvůli mučení dětí, psal sestrám výhrůžné dopisy. V České televizi to uvedl současný primář dětského oddělení Štěpán Kutílek. Podle jeho slov Jiří H. personálu hrozil trestním stíháním, pokud s ním nebude souhlasit.
Dopisy, které sestry dostávaly, nebyly podepsané. Ilustrační snímek

Dopisy, které sestry dostávaly, nebyly podepsané. Ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Na neadekvátní postupy lékaře Jiřího H., který trpí maniodepresivní poruchou, upozorňovaly sestry, i když měly strach.

„Byly výhrůžky. Psal jim (sestrám, pozn. red.) i dopisy, které pochopitelně nepodepisoval, ale kde jim vyhrožoval trestním stíháním,“ řekl Kutílek.

Pro ČTK uvedl, že Jiří H. strašil personál i verbálně. Údajně hrozil právníky, vězením, paragrafy. Kutílek ale podotkl, že tyto informace má jen z doslechu, neboť na oddělení tehdy ještě nepracoval.

„Není to tak jednoduché, když na něco upozorníte. Občas stojí tvrzení proti tvrzení a vzhledem k tomu, že tento kolega neváhal personálu vyhrožovat v případě, že budou jakýmkoli způsobem s ním nesouhlasit, ti lidé se i báli. Ale přesto měli tu odvahu informovat o tom, co se děje," prohlásil Kutílek.

Kolem dopisů však zůstává mnoho nejasností. Neví se, jak je Jiří H. sestrám doručoval, ani kde nyní jsou. Není známé jejich přesné znění, ani jejich počet.

Příběhy rodičů, jejichž dětem Jiří H. ubližoval

Sestry samotné se k dopisům a výhrůžkám nechtějí vyjadřovat. „Valí se to na nás ze všech stran. Byly bychom nejraději, kdyby už rozruch kolem této záležitosti ustal,“ řekla MF DNES jedna z nich.

Proč nemocniční personál nezastavil postupy duševně nemocného lékaře dříve, než ublížil více dětem, lze podle názoru psychiatričky jen odhadovat.

„Já si myslím, že se jim pan doktor nezdál, akorát nevěděli proč. Nedivím se, že na dětském nejsou schopní diagnostikovat maniodepresivitu, to je těžké, to je mimo obor," uvedla lékařka.

Na otázku, do jaké míry mohou zastavit podřízení nadřízené v nemocnici, uvedla, že to jsou těžké věci. „Zdravotnictví je do jisté míry jako vojna a platí názor toho, kdo má víc frček. Takže když vojín něco řekne plukovníkovi, může a nemusí být vyslyšen,“ uvedla.

Lékař Jiří H. ale popírá, že by sestrám vyhrožoval. „Jenom jsem se snažil, aby si svoji práci plnily dobře a aby se chovaly slušně,“ uvedl v ČT.

Trestní stíhání lékaře bylo zastaveno

Tvrdí, že sám byl kritikem poměrů v nemocnici, a proto vztahy se sestrami nefungovaly. Také se zmínil o tom, že na svém současném pracovišti v Masarykově nemocnici v Rakovníku nechce dát výpověď. protože by to bral jako přiznání viny.

Ředitel tohoto zařízení Jaromír Bureš přiznal, že když Jiřího H. přijímal na post primáře dětského oddělení, věděl o jeho psychických potížích. Nyní se přesto chce dohodnout na jeho odchodu.

Jiří H. je v současné době v pracovní neschopnosti. Podle policie působil dětem bolestivá zranění například při opakovaném zavádění kanyl. 

Kriminalisté prokázali, že lékař takto pochybil v deseti případech. Podle informací iDNES.cz si ale od Klatovské nemocnice při vyšetřování vyžádali zdravotnickou dokumentaci vyššího počtu pacientů.

Trestní řízení bylo zastaveno kvůli duševní nemoci lékaře. Státní zastupitelství ale soudu navrhne, aby mu nařídil ochrannou léčbu.

Klatovská nemocnice vyzvala rodiče poškozených dětí, aby se přihlásili. Pokud k tomu budou právní důvody, je připravena jim vyplatit odškodnění. Do čtvrtečního rána se ale nikdo neozval.

Ekonom nemocnice Jiří Zeithaml uvedl, že nemocnice je pojištěná a odškodné by tedy zřejmě platila pojišťovna.

Ředitel Klatovské nemocnice se omluvil (17. září 2014)

Autoři: ,


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Po 42 letech v čele Dobříče na Plzeňsku starosta už kandidovat nebude

Končící starosta Dobříče na Plzeňsku Václav Lomička (9. srpna 2018)

Starosta rekordman se loučí s funkcí. „Domnívám se, že 42 let je dostatečně dlouhé období,“ říká Václav Lomička z...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Plzeňský hejtman Bernard má problém, nepodal včas majetkové přiznání

Josef Bernard přichází do sídla krajské ČSSD v Houškově ulici v Plzni na...

Do konfliktu se zákonem o střetu zájmů se dostal hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD). Do poloviny roku totiž...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz