Skokem do vody riskujete život! Jezírko olemují varovné značky

  12:09aktualizováno  12:09
Skokem do vody ze skály riskujete zdraví i život! Takové varovné tabule by se mohly brzy objevit u zatopeného lomu Jezírko v Plzni na Košutce. Možná tu budou i zábrany, které by omezovaly skákání do vody. V Jezírku totiž po skocích ze skal, vysokých až deset metrů, umírají lidé.

Jezírko v bývalém lomu plzeňské čtvrti Košutka. Při skákání ze skal tu přišlo o zdraví či život už mnoho lidí. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Poslední tragická událost se u Jezírka odehrála v pátek 6. července. Tehdy po nepovedeném skoku z přibližně šesti metrů přišel o život osmnáctiletý mladík, který do vody skákal se dvěma kamarády.

Vladimír Tichý, zástupce starosty městské části Plzeň-Lochotín, kam Jezírko spadá, řekl, že vedení úřadu už jednalo o možnostech, jak pravděpodobnost takových událostí omezit na minimum.

"Přemýšleli jsme, jak nebezpečným skokům zabránit, a máme pár nápadů. Například informační varovné cedule nebo plot. Úřad zjišťuje, co všechno a za jakých podmínek je možné udělat. Ale je zřejmé, že stoprocentně účinné asi nebude žádné opatření," uvedl Vladimír Tichý.

Zástupce starosty se domnívá, že informační tabule by se v okolí Jezírka mohly objevit poměrně brzy. "Mladí kluci tam asi budou skákat pořád. Nicméně i kdyby se podařilo předejít jedinému tragickému případu, už by to stálo za to," konstatoval Tichý.

Šéf vodních záchranářů Jan Fischer, který se svými lidmi působí na přehradě Hracholusky, plzeňské Jezírko dobře zná a skokany do vody považuje za hazardéry.

"Je nutné si uvědomit, že tam při skákání jde o život v podstatě skoro vždycky. Při špatném dopadu do vody z desetimetrové výšky hrozí například poškození krční páteře a ztráta vědomí," vysvětluje Fischer. Ten říká, že zcela samostatnou kapitolu rizik představují předměty ukryté pod hladinou.

Záchranář tvrdí, že při skoku z deseti metrů už nezkušený skokan potřebuje mít štěstí, aby jej přečkal bez újmy na zdraví. Připouští ovšem, že nebezpečná může být i poloviční výška. "Při nedobrém dopadu pak záleží na hmotnosti nebo například i na svalech na krku, které drží hlavu," vysvětluje.

Fotogalerie

I Jan Fischer se domnívá, že má smysl u plzeňského Jezírka instalovat informační tabule. "Aby se lidé dozvěděli, že skákání je opravdu nebezpečné. Nebál bych se tam napsat, že skoků, které končily smrtí, bylo víc, aby bylo vidět, co se může stát," řekl záchranář.

Fischer upozorňuje, že skákání do vody zejména v zatopených lomech je obrovské riziko. "Protože tam vlastně nikdy nevíte, co může být pod vodou. Skákat se jezdí například do štěnovických lomů, kde jsou také desetimetrové skály. Podobných lomů je ale spousta. Mnohdy v nich zůstanou opuštěná zařízení používaná při těžbě. Navíc tam jsou lidé schopni leccos naházet. Já sám bych se toho strašně bál," přiznává.

Košutecké jezírko se nachází poblíž Karlovarské ulice.

Košutecké jezírko se nachází poblíž Karlovarské ulice.Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...

Soud poslal do vazby drogového bosse, který chtěl zastřelit partnerku

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech...

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech zastřelit svou partnerku, poslal okresní soud...

Plzeňští před odletem do Madridu: Borci z Realu si budou chtít zastřílet

Plzeňští fotbalisté před odletem do Španělska k utkání Ligy mistrů proti Realu...

Pro většinu z nich to bude vrchol kariéry. Zápas s Realem Madrid, fotbalovým gigantem, třináctinásobným vítězem...

Další z rubriky

Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...

Policie vyšetřuje týrání zvířat ve Zbůchu, veterinářka musela utratit koně

Koňský výběh ve Zbůchu u Plzně, veterinářka musela o víkendu utratit...

Policie vyšetřuje týrání zvířat v soukromém areálu ve Zbůchu na Plzeňsku. Ustájení koně neměli podle místních krmení a...

Zloděj v nemocnici okradl pacienta po amputaci nohy, chytili ho sanitáři

Policie zasahovala ve střešovické nemocnici proti muži, který ohrožoval...

Obětí zloděje se stal o víkendu muž hospitalizovaný po těžké operaci v plzeňské fakultní nemocnici. Protože po amputaci...

Najdete na iDNES.cz