Před začátkem festivalu Jeden svět v Plzni vznikala ve městě videoupoutávka....

Před začátkem festivalu Jeden svět v Plzni vznikala ve městě videoupoutávka. Malíř při ní postupně maloval sprejem obraz symbolizující letošní motto: „Praskněte své bubliny“. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Festival Jeden svět v Plzni nabídne desítky filmových projekcí

  • 0
Plzeňská část festivalu Jeden svět, který má motto Praskněte své bubliny!, začne v pondělí v Divadle Dialog promítáním filmu Zatajené dopisy. Celkem budou v západočeské metropoli k vidění čtyři desítky projekcí a uskuteční se i debaty k tématu filmů.

Festival Jeden svět se konal v Praze v prvních březnových týdnech, jeho plzeňská část bude slavnostně zahájena v 18 hodin v Divadle Dialog.

Festival se chystal v době, kdy byly zprávy plné informací o útoku na redakci satirického týdeníku v Paříži, o válce na Ukrajině, rozpínání Islámského státu či nesnášenlivých náladách v České republice. A moderní technologie umožňují všechno dění prožívat takřka v přímém přenosu: sledovat vývoj, zaujímat postoje, aktivně reagovat.

„K informacím máme velmi blízko. Ať už se jedná o informace o událostech, které se dějí třeba i na druhém konci světa, ty o válečných konfliktech, ale i ty popisující nepravosti v našem městě. Dostaneme se k nim na internetu, sociálních sítích i v médiích. Tím, že informací je tolik, místo toho, abychom se o ně zajímali, zavíráme se před nimi do ochranných bublin,“ představuje Dalibor Hapl z plzeňské pobočky Člověka v tísni letošní téma.

Festival chce podle něj právě na toto upozornit. Chce narušit předsudky, pohodlné nevědomí a fámy šířené českou společností, tedy pomyslně ochranné bubliny prasknout.

Plzeňská část Jednoho světa nabídne čtyři desítky projekcí, promítat se bude v Divadle Dialog, Polanově síni Knihovny města Plzně a v Meeting Pointu na náměstí Republiky.

A podobně jako v předcházejících letech, tematické zaměření filmů bude velmi rozmanité. Diváci se mohou těšit na historickou exkurzi do výchovného zařízení padesátých let v ČR (Zakázané dopisy), vzpomínku na dvacáté výročí konce války v bývalé Jugoslávii (Srbský právník), pohled na nedávné masové studentské nepokoje v Hongkongu (Škola disentu), přiblížení náboru mladých lidí do radikálních islamistických skupin (Bojovníci ze severu), ale i na náhled na mysliveckou a loveckou vášeň (Lovu zdar!) či „přemýšlení nahlas“ v podání „Plastika“ Vratislava Brabence (Evangelium podle Brabence).

Hapl upozorňuje také na projekci vítězného snímku festivalu Podoba ticha (26. března v 18 hodin). Režisér Joshua Oppenheimer získal ocenění již podruhé, poprvé porotu zaujal dokumentem Podoba zabíjení. „Oba se věnují tématu indonéské genocidy v šedesátých letech,“ říká Dalibor Hapl.

Po projekcích čekají diváky debaty k tématu filmu. „Vzhledem k silnému zastoupení českých dokumentů přijede svůj dokument do Plzně představit několik režisérů. K dalším dokumentům se vždy snažíme najít odborníky, kteří se tématem filmu zabývají. Vedle pracovníků Filozofické fakulty, jednoho z partnerů festivalu, budou hosty odborníci z různých organizací a institucí,“ říká koordinátorka festivalu Veronika Vašků.

Divácké debaty čekají i návštěvníky dvacítky dopoledních projekcí pro školy.
Vstupenky na festival stojí 70 korun, 50 pro studenty a seniory. Kompletní program je k dispozici na internetových stránkách festivalu zde