Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Děti v kraji si mohou o prázdninách zalyžovat, zaplavat i uvidět jeleny

  18:47aktualizováno  18:47
Lyžování pro nejmenší s rodiči zdarma, slalomovou dráhu nebo školičku pro nejmenší připravily pro děti na jarní prázdniny skiareály v Plzeňském kraji. Domy dětí a mládeže zase lákají na sportovní akce či plavání. Kdo má rád přírodu, může vyrazit do Srní pozorovat zvěř.

Lyžování na šumavském Špičáku. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Na nápor zejména klatovských školáků se připravují v Aktivity Parku v Kocourově. Lyžařů by tu nyní mohlo být až o polovinu víc. Bylo třeba rozšířit parkoviště, areál bude otevřen déle než obvykle.

Podle Jitky Hájkové z kocourovského areálu bude otevřeno každý den od 9 do 20:30 hodin, připraveni jsou také na zájemce o lyžařskou školičku. "Pociťujeme, když mají jarní prázdniny v Klatovech, ale také v Plzni a v Domažlicích," přibližuje Hájková.

Jarní prázdniny

Jako první si jarní prázdniny užijí děti z Klatovska a Rokycanska, těm začínají už v pondělí. Na Tachovsku a Domažlicku budou mít děti volno od 17. 2. do 23. 2. Školákům v Plzni a okresech sever a jih začne týdenní volno 3. 3. 

Kocourov nabízí srovnatelné podmínky jako na Šumavě. "Nás totiž oproti horám zachránila inverze. Zatímco tam bylo o víkendu až 12 stupňů, u nás byly tři stupně. Sníh má dobrou kvalitu a navíc jsme mohli čtyři noci zasněžovat," popisuje Jitka Hájková.

Zájemce se snaží přilákat i ostatní lyžařské areály v kraji. Belveder nabízí lyžování pro děti do osmi let v doprovodu rodičů zdarma, neplatí se ani za parkování v těsné blízkosti sjezdovek.

"Otevřeny máme dvě sjezdovky, zůstávají v dobrém stavu celý den. Jsme připraveni na to, že během jarních prázdnin přijede více lidí," říká provozovatel areálu Marcel Maxa.

Největší lyžařský areál na Šumavě, Ski&Bike Špičák, se do soboty stal druhou republikovou zastávkou v sérii závodů "S ČT Sport na vrchol". Zúčastnit se mohou zdarma všichni amatérští lyžaři, pojede se obří slalom na sjezdovce Spodní Šance.

Děti tady mají od čtvrtka navíc postavenu slalomovou trať. Registrace k závodu začínají každý den v 9 hodin, start je o hodinu později.

V provozu jsou také areály Nad Nádražím, Goldhof, Samoty v Železné Rudě a Snowhill v Kašperských horách.

Podmínky pro běžecké lyžování jsou horší, na české straně nabízí alespoň trochu přijatelné podmínky oblast Modravy a Kvildy. Dobře se dá lyžovat i v německém areálu Bretterschachten.

"U nás chodí lidé raději pěšky. V lese není tolik sněhu, dá se bez problémů dojít na Černé i Čertovo jezero," radí Martina Najmanová z železnorudského infocentra. Upozornila také na ojedinělou příležitost sjet pancířskou sjezdovku na bobech či saních.

Pavla Denková z infocentra v Srní doporučila také pozorování zvěře. V lokalitě Beranky je možné až do konce března pozorovat jeleny, srnce a další zvěř, a to vždy v úterý, čtvrtek a sobotu od 12 do 15:30 hodin.

Sraz účastníků je na parkovišti u Hotelu Vydra, na akci je nutné předchozí objednání na telefonním čísle 731 530 429. Skupina minimálně deseti lidí si na něm může domluvit i individuální termín.

Program pro školáky během jarních prázdnin připravují Domy dětí a mládeže. Ten klatovský připravil mix sportovních akcí, výtvarných dílen i výletů do plzeňského plaveckého bazénu.

V Rokycanech bude příměstský tábor

"Zareagovali jsme na poptávku. Florbalové turnaje jsou plné celoročně, zařadili jsme je tedy i na jarní prázdniny. Plavců máme na kroužcích také hodně," vysvětluje ředitel DDM Tomáš Kovanda s tím, že zájem je také o výtvarné dílny.

"Pro ty, kteří se nechtějí organizovat, je tu otevřený klub. Tam mohou odpočívat, hrát deskové hry, zkrátka cokoliv, co chtějí," doplňuje Kovanda.

Na dílny přichází podle něj 20 až 30 dětí, kolem dvou desítek jich jezdí na výlety. Největší zájem je o florbal, turnaje se pravidelně účastní na 200 hráčů.

Dům dětí a mládeže Rokycany pořádá dva lyžařské pobyty, v Kraslicích a v Perninku. "Zájem bývá, přihlášených je asi 35 dětí. Není to jako lyžařský kurz na základní škole, spíš jde o to, aby si děti pod dohledem užily sněhu," osvětluje ředitel Karel Vodička.

Kromě toho se v Rokycanech koná příměstský tábor zaměřený na počítače, počítá se s účastí 10 až 12 dětí.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Sucho ohrožuje nově vysázené stromy, starým se zase lámou celé větve

Lobezský park v Plzni před revitalizací. (17. října 2016)

Mladé nedávno zasazené stromy jsou v Plzni v důsledku letošního horkého a suchého léta nejohroženější součástí městské...

Plzeňský hejtman Bernard má problém, nepodal včas majetkové přiznání

Josef Bernard přichází do sídla krajské ČSSD v Houškově ulici v Plzni na...

Do konfliktu se zákonem o střetu zájmů se dostal hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD). Do poloviny roku totiž...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Najdete na iDNES.cz