Jan „Tráva“ Trávníček v základním táboře pod K2, druhou nejvyšší horou světa.

Jan „Tráva“ Trávníček v základním táboře pod K2, druhou nejvyšší horou světa. | foto: honzatravnicek.cz

K2 mi dala zabrat, říká plzeňský horolezec Jan „Tráva“ Trávníček

  • 2
Plzeňský horolezec Jan „Tráva“ Trávníček je pátým Čechem, který vystoupil na K2. Na vrcholu hory vysoké 8611 metrů, která se nachází na pákistánsko-čínské hranici, stanul v sobotu odpoledne tamního času. Pouhou hodinu před ním na vrchol vystoupil Radek Jaroš, který tak získal Korunu Himálaje.

Jan Trávníček vystoupil na K2 v sobotu v 17 hodin tamního času. „Měli jsme štěstí, při výstupu bylo několik dnů po sobě hezky,“ líčil exkluzivně pro MF DNES Trávníček, když se v pondělí vrátil do základního tábora.

Jeho výkon zůstává trochu ve stínu Radka Jaroše, který výstupem na K2 získal Korunu Himálaje, tedy dosáhl všech 14 osmitisícových vrcholů světa bez použití kyslíkového přístroje. Respekt si však rozhodně zaslouží i jeho plzeňský parťák.

V roce 2009 si Jan „Tráva“ Trávníček připsal první osmitisícovku, Gasherbrum I (8068 metrů nad mořem). V roce 2011 následoval vrchol Manaslu (8163), další rok obávaná Annapurna (8091). „Technicky je náročnější K2, ale subjektivně mi Annapurna přišla těžší. Sáhl jsem si víc na dno,“ míní Trávníček.

Teď byl součástí expedice, která byla zlomová pro Jaroše. Ten měl za sebou už čtyři neúspěšné pokusy o vrchol K2. Kromě něj a Trávníčka k němu nyní mířil i Petr „Miska“ Mašek, ale ten se otočil ve výšce 8200 metrů nad mořem.

Při aklimatizačním výstupu, kdy ve stěně K2 strávili horolezci čtyři, respektive pět dní, ukázalo počasí i svou odvrácenou tvář. Druhou noc ve třetím výškovém táboře, ve výšce 7300 až 7400 metrů, začalo sněžit a vítr zesílil na 120 až 130 kilometrů v hodině.

Větru odolala pouhá čtvrtina stanů

Další, čtvrtý den aklimatizačního pobytu sestoupil Jaroš do base campu, zbylí dva horolezci zůstali ve druhém táboře. Větru tu odolala pouhá čtvrtina stanů. Až pátý den sestoupila dvojice v pořádku do základního tábora.

Ve středu 23. července vyrazili všichni tři znovu k vrcholu. Jednu noc přespí ve druhém výškovém táboře, další ve třetím, v pátek dosáhnou čtvrtého (7800 metrů). „Zdřímli jsme si hodinu a půl, v deset večer už vařili čaj ke snídani a v půlnoci vyrazili k vrcholu.“

Radek Jaroš na vrcholu K2

Jaroš je na vrcholu v 16:04 hodin místního času, Trávníček asi hodinu po něm. Zpět do čtvrtého výškového tábora se vrací vyčerpaný. „Prakticky jsem byl 24 hodin na nohou,“ svěřil se Plzeňan.

Příští dny bude odpočívat a plánovat, co dál. „Buď 7. srpna přiletím domů, nebo ještě zkusím vylézt na Broad Peak,“ naznačuje Trávníček. Na vysvětlenou - Broad Peak je dvanáctá nejvyšší hora světa, vrchol je 8047 metrů nad mořem...

I přes své výkony zůstává Trávníček skromný. Vypovídá o tom i SMS, kterou zaslal v neděli ráno. „Včera Radek dokončil Korunu Himálaje a já měl (myslím to upřímně) tu čest ho doprovodit. Prostě jsme byli spolu na vrcholu K2,“ psal mimo jiné. Sám sebe nenazývá horolezcem, ale kopcolezcem.

Na K2 je podle horolezců specifické počasí

Této jeho vlastnosti si cení i jeden z nejznámějších českých horolezců Mára Holeček. „Honzu beru jako úžasnýho kámoše. Parťáka, který je vždy tam, kde má být. Pomocnou ruku, aniž bych si o ni musel říkat, nabízí první,“ hodnotí a ujišťuje, že s ním kdykoliv rád do hor zase pojede.

„Je to bezvadný parťák na hory. A dělá to, co ho baví. Dá se mu jedině gratulovat, že se mu to zadařilo,“ říká s úsměvem.

Další plzeňský horolezec Jan Krabec, který byl s Trávníčkem na expedici Manaslu 2011, obdivuje Trávníčkovu psychickou vyrovnanost. On vrcholu Manaslu nedosáhl, Trávníček ano. „V tom je rozdíl mezi námi. Fyzicky jsme na tom byli určitě srovnatelně. Ale mně za to nestálo vylézt do toho počasí, do té nejistoty,“ zamýšlí se Krabec.

Dodává, že psychika nebyla jediným faktorem, který hrál roli při výstupu na K2. „Honza dal přípravě po fyzické stránce moc. Znám ho odmala, nikdy nebyl extrémní vytrvalec. To, co předvádí teď, to mi hlava nebere,“ míní Jan Krabec uznale.

Všechny osmitisícové vrcholy, na které Trávníček vystoupil, byly navíc výrazně nižší než K2. „Čtyři sta výškových metrů je velký rozdíl. Čas se hrozně natahuje, každý krok trvá několikanásobně déle.“

Ani podle Holečka nepatří výstup na K2 k jednoduchým. Výškou i specifickým počasím. To způsobuje jakási osamocenost tohoto kopce v masivu na čínsko-pákistánské hranici. „Je tu zvláštní mikroklima, počasí nekoresponduje s tím dole na ledovci nebo na okolních štítech,“ tvrdí Holeček.

Od prvovýstupu na K2 letos uplynulo 60 let.