Ondřej Soukup předvádí na Dnech vědy a techniky laserové kalení ocelí.

Ondřej Soukup předvádí na Dnech vědy a techniky laserové kalení ocelí. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Jak se kalí ocel laserem? I to se dozvíte na Dnech vědy a techniky

V Plzni odstartoval pátý ročník Dnů vědy a techniky. Hlavní program začne v pátek a sobotu, kdy budou moci lidé zhlédnout expozice přímo v centru města. Do čtvrtka je ale možné nakouknout do specializovaných laboratoří.

Návštěvníci Dnů vědy a techniky mohou poodhalit například tajemství laserové technologie. "Málokdo si uvědomuje, že se s laserovým značením setkává denně, ať už při pohledu na klávesnici mobilního telefonu nebo počítače. Tato značení bývají zpravidla tvořena pomocí laseru," popsal Milan Honner z výzkumného centra Nové technologie.

Centrum se zaměřuje především na výzkum laserových technologií pro zpracování materiálu. Expozice představují dvě nejčastější technologie používané v průmyslu.

"Jednou z nich je laserový popis, při němž návštěvníci uvidí, jak laserový paprsek působí na materiál. Lidé se podívají do kamery, pomocí laseru se pak vyrobí pamětní medaile s jejich obličejem," sdělil Honner s tím, že tento přístroj bude k vidění i v pátek a sobotu přímo při venkovních expozicích.

Návštěvníci uvidí v laboratoři také nejvýkonnější technologický laser v ČR, který se používá na povrchové zpracování. Právě o laserové technologie byl v pondělí při zahájení Dnů vědy a techniky velký zájem. Dopoledne se přišlo podívat několik škol.

Zájemci o návštěvu laserové laboratoře se musí předem registrovat na webových stránkách. Kapacita je omezena.