Chtěl jsem, aby v Sýrii zabili mě, tvrdí muž o cestě k Islámskému státu

  • 353
První člověk z České republiky obžalovaný z terorismu v souvislosti s takzvaným Islámským státem stanul před Krajským soudem v Plzni. Janu Silovskému ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku hrozí až dvacet let, nebo i doživotí. Hájí se, že do Sýrie nejel, aby zabíjel. Chtěl prý naopak přijít o život.

Podle obžaloby, kterou přednesl státní zástupce Jakub Kubias, dvaadvacetiletý obžalovaný Jan Silovský přijal islám a v roce 2015 se rozhodl prodělat výcvik a vstoupit jako bojovník do řad Islámského státu.

„Byl srozuměn s tím, že může způsobit zranění nebo smrt. Nejdřív si vyhledával na internetu informace o Islámském státu a výcviku bojovníků, zjišťoval si, jak se nejjednodušším způsobem dostat do Sýrie,“ uvedl Kubias.

Podle něj si Silovský loni prvního února objednal přes agenturu Student Agency letenku z Prahy do Istanbulu a také letenku z Istanbulu do města Gaziantep.

„Zaplatil za ně 3999 korun, uhradil platební kartou na své jméno a letenky mu přišly elektronicky. Zároveň si obžalovaný v Turecku objednal motorové vozidlo, kterým chtěl dojet na hranici Turecka se Sýrií. Tu chtěl nepozorovaně přejít, aby se přidal k Islámskému státu,“ řekl Kubias.

Konvertoval jsem k islámu, řekl obžalovaný

Obžalovaný před soudem tvrdí, že když chtěl odcestovat do Sýrie, nechtěl nikoho zabíjet.

„Chtěl jsem, aby tam zabili oni mě. Míval jsem deprese a úzkosti,“ prohlásil a řekl, že si v minulosti podřízl zápěstí, ale pak se sám ošetřil. Měl prý také představu, že se po smrti stejně jako islámští bojovníci dostane do nebe.

Silovský uvedl, že si ve třetím ročníku na učilišti koupil Bibli a přečetl jen Starý zákon, a pak ho to přestalo bavit. Potom si koupil Korán, který ho podle jeho vyjádření oslovil víc.

„Připadal mi praktičtější a islám mi přišel celkově lepší,“ vysvětlil mladík, který pak přijal islám a říká, že je muslim.

„Nikdo o tom nevěděl. V okolí jsem žádného muslima neznal, s žádným jsem nekomunikoval,“ řekl.

Jan Silovský u soudu

Vězeňská služba vede obžalovaného Jana Silovského chodbami Krajského soudu v...
Vězeňská služba vede obžalovaného Jana Silovského chodbami Krajského soudu v...
Vězeňská služba vede obžalovaného Jana Silovského chodbami Krajského soudu v...
Vězeňská služba vede Jana Silovského k hlavnímu líčení. (8. února 2017)

Na dotaz soudce Martina Kantora, jak vnímá Islámský stát, nedokázal odpovědět, jen mlčel a díval se do země.

Na další otázku týkající se metod Islámského státu uvedl, že souhlasí s tím, čeho chtějí islamisté dosáhnout.

„Souhlasím s tím, že chtějí udělat jednu zemi, sjednotit muslimské země a udělat jeden Chalífát na středním východě, v severní Africe, Nesouhlasím ale s jejich metodami, jsou moc násilné,“ řekl Silovský.

Ten prý předpokládal, že ho bojovníci Islámského státu přijmou mezi sebe. Nezjišťoval ale jak probíhá výcvik a údajně neměl ani představu, co by dělal v bitvě se syrskými vojáky. Se zbraněmi nemá žádné zkušenosti. Řekl, že střílel jen ze vzduchovky do plechovky.

Obžalovaný uvedl, že ovládá arabskou abecedu

Obžalovaný také uvedl, že se sám naučil anglicky a trochu také hovoří arabsky, ovládá prý i arabskou abecedu.

Soud vyslechl také matku Jana Silovského. Ta uvedla, že její syn nikdy nebyl agresivní. Popsala ho jako hodného a pracovitého člověka, o jeho plánech prý nic nevěděla.

Silovský u soudu vyprávěl, že když loni 4. února v Istanbulu vystoupil z letadla a procházel kontrolou, přišel za ním policista, ať předloží cestovní pas.

„Odvedl mě k výslechu. Tam se mě ptali, proč jsem přiletěl, vzali mi telefon, viděli věci o Islámském státu, tak jsem přiznal, že chci do Sýrie,“ vypověděl obžalovaný. Pak ho policisté deportovali zpátky do České republiky.

O soudní jednání, které je naplánované na tři dny, mají velký zájem média. Na středeční zahájení procesu si museli novináři rezervovat místenky do jednací síně. Fotografovat a pořizovat videozáznam je však povoleno pouze na chodbách soudu. V pátek by možná mohl zaznít rozsudek.

Silovský je od loňského července ve vazbě, hrozí mu dvanáct až dvacet let vězení nebo i výjimečný trest.

,