Škoda sport park v Plzni na Slovanech

Škoda sport park v Plzni na Slovanech

Inventura na radnici: Slovany, zase o něco lepší místo k životu

  • 0
Co se vybaví, když se v Plzni řekne Slovany? Dobrá adresa, první a celkem lidské sídliště z 50. let, sportovní park pod Homolkou, bazén a městská hala. Ale taky uzavřené areály bývalých kasáren, opuštěná porodnice, nebo problémový Petrohrad.

Za poslední čtyři roky přibylo k mnoha dosavadním dost důvodů, proč si tuhle čtvrť vybrat za místo k bydlení.

KDO VLÁDNE

Radu v obvodu Plzeň 2 tvoří ODS (5 radních), Pravá volba pro Plzeň (1 radní) a KDU-ČSL ( 1 radní). Koaliční smlouvu před čtyřmi lety podepsala také zastupitelka Plzeňské aliance.

Zastupitelstvo obvodu má 27 členů: ODS 14, ČSSD 6, KDU-ČSL 2, KSČM 3, PVP 1, Plzeňská aliance 1.

V první řadě se podařilo vyřešit jizvu v samotném centru Slovan - hlubokou jámu u kruhového objezdu. Bývala parkem, měla se stát obchodním centrem, záměr se však na desetiletí zasekl.

I díky zprostředkování obvodních politiků se podařilo záměr rozhýbat a v listopadu 2007 se tu otevřel nový obchodní dům. Ten je podle odborníků svým vzhledem zřejmě nejlepší z podobných nových staveb ve městě.
Slovanský hit - Škoda sport park, kam jezdí sportovat celé město, se dočkal dalších vylepšení a radnice má už v pokročilé podobě plán vybudování podobné atrakce na ostrově v Božkově.

Co se sportu týče, mají teď obyvatelé obvodu k dispozici díky penězům z města nová sportoviště v rekonstruované městské hale. Za halou vyrostla před třemi lety nová hala tréninková a předloni skočila poslední etapa úprav předáním nových venkovních hřišť.

Stálým dluhem obvodu zůstává zastaralý společenský sál Šeříkovka. Co se ale kultury a zábavy týče, jsou stále více jejím centrem bývalé Chvojkovy lomy. Vedle Dne Slovan a Bambiriády tu vznikla nová tradice, iniciovaná starostou Lumírem Aschenbrennerem a jeho přáteli - festival Bigbít, navazující na instalaci pomníku Milník času Bigbít.

Slovanům dodnes chybí klasický dům pro seniory. "Mrzí mě, že se město neujalo budovy bývalé porodnice, což je nad naše síly. Podle mě tady konečně mohl domov vzniknout," říká Aschenbrenner.

Západní část obvodu přiléhající k centru Plzně zůstává tak jako v minulosti místem nepříliš příjemným - s vysokou koncentrací problémových skupin obyvatel, s hernami a bary.

"Těžko s tím něco uděláme. Můžeme jen přesměrovat větší pozornost k místům, o nichž víme, že jsou nejproblémovější," konstatuje starosta.

NÁZORY OPOZICE

Petr Sova, zastupitel za ČSSD: Za nejdůležitější považuji osud bývalých slovanských kasáren. Ta věc uvízla. Bude důležité nějak se dohodnout s vlastníkem. Změna územního plánu musí být v souladu s regulací, budoucí zástavba musí pamatovat i na občanskou vybavenost. Pro Slovany bude významné i to, jak dopadne proměna druhých kasáren, bývalého pivovaru.

Jako negativní vnímám obecný tlak na zahušťování zástavby. Děje se to například v rámci revitalizace sídlišť. Určitě bych souhlasil s výstavbou školek a jiných služeb, ale ne s dalšími administrativními budovami a bytovými domy.

Domnívám se, že mezery máme ještě v tom, jak velké a jak často svážené by mohly být kontejnery na separovaný odpad. A že by radnice mohla s úřadem práce vyjednat více nezaměstnaných lidí pro veřejné služby.

Za problém také považuji, že v některých okrajových částech Slovan nemají lidé k dispozici obvodního lékaře.

Simona Kaftanová, zastupitel za Plzeňskou alianci: Myslím, že je stále co dělat v péči o životní prostředí, třeba v oblasti tříděného odpadu. Pozitivní je, že přibylo kontejnerů na sběr bioodpadu, ale celkově je stále kapacita stání na separovaný odpad nedostatečná. A hlavně -neškodila by větší osvěta.

Vadí mi trend přeměny vnitrobloků na parkoviště na úkor zeleně. Lidé samozřejmě chtějí parkovat, ale zeleň pak chybí všem. Vždycky se hledá jen kompromis, ne řešení, které by zeleň uchránilo.

Nesouhlasím s nesystémovým rozplizáním periferie v sídelní kaši - nevznikají nové čtvrtě, jen přílepky. Za čtyři roky jsem nabyla pocitu, že má smysl s nesouhlasným stanoviskem vystupovat, ale na změnu hlas jednotlivce nestačí.

Starosta: Dokončili jsme sport park, opravili školky

Lumír Aschenbrenner, starosta Plzeň-Slovany Už počtvrté bude letos kandidovat do čela radnice na plzeňských Slovanech Lumír Aschenbrenner (ODS). V čele úřadu stojí od roku 1998, tedy tři celá funkční období a k tomu ještě tři měsíce, které předtím dosluhoval za svého předchůdce.

Co považujete za největší úspěch vámi vedené radnice v uplynulém volebním období?
Mám radost z dokončení areálu Škoda sport parku, kde vzniklo dětské hřiště, nové prvky pro seniory a objekt se zázemím pro návštěvníky. Viditelnou změnou je rekonstrukce kdysi nebezpečné křižovatky u bazénu a dokončení oprav městské sportovní haly. Získali jsme hodně peněz z města, z fondů a grantů mimo obvodní rozpočet. Díky tomu jsme například zlepšili péči o životní prostředí a opravili školky. A jsou připravené projekty a požádáno o dotaci na revitalizaci božkovského ostrova, kde vznikne další rekreační areál, a na rekonstrukci koterovské návsi.

Zůstávají v obvodu nějaké dluhy vůči jeho obyvatelům?
Dluh cítím ve stavu kulturního zařízení Šeříkovka, našeho jediného sálu pro společenské a kulturní akce. Věřím, že se podaří Šeříkovku opravit, když se pro objekt podobného charakteru nenašlo místo v projektech na budoucí využití areálu někdejšího pivovaru Světovar.

Je něco, co vás za poslední čtyři roky osobně potěšilo?
S přáteli jsme iniciovali vznik pomníku Milník času - Bigbít ve Chvojkových lomech, se kterým souvisí také nová tradice prvomájového bigbítového festivalu. Když jsme tehdy rychle potřebovali získat peníze, přispělo nám i sdružení důchodců. To považuji za kuriózní a skvělé.