Sušice

Sušice | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Inventura na radnici: Problémem Sušice je rostoucí nezaměstnanost

  • 0
Patriotismus obyvatel Sušice nahlodává v posledních dvou letech rostoucí nezaměstnanost. Radní vsadili na podporu cestovního ruchu. Podle místních je to ale běh na dlouhou trať.

Solo rovná se Sušice. Sušice rovná se Solo. Rovnice, která bezmála 170 let utvrzovala v obyvatelích pošumavského městečka silný patriotismus, přestala před dvěma roky platit. Majitel sirkárny přesunul výrobu zápalek do Indie. Většina z posledních 80 zaměstnanců skončila na dlažbě. Novou práci hledali při začínající recesi jen obtížně.

Kdo vládne

Sedmičlennou radu tvoří dva členové ODS, dva zástupci Strany zdravého rozumu (nyní Suverenita) a jeden komunista. Po jednom radním mají i lidovci a SNK-ED.

V zastupitelstvu města zasedá osm zástupců ODS a pět ČSSD. Tři zastupitelé jsou ze Strany zdravého rozumu. Po dvou mandátech má KSČM a KDU-ČSL. Jeden SNK-ED.

"Horko těžko. Nebyl to žádný med. Po půl roce jsem sehnala místo v klatovském Lidlu," vypráví čtyřicátnice Alena. Teď zkouší získat místo v supermarketu TESCO v Sušici. Dojíždění na směny do 28 kilometrů vzdálených Klatov je pro ni časově náročně. "Benzin taky netankuju zadarmo," říká matka dvou dospívajících synů.

Oba mají jasno - jakmile odmaturují, v Sušici je nikdo neudrží. "Na pokladně marketu nebo jako nosič guláše fakt skončit nechci," odmítá šestnáctiletý Tomáš. Naráží tím na bolavý fakt, že v desetitisícovém městečku citelně chybí stovky pracovních míst. Je to jeden z hlavních bodů, které opozice vyčítá středopravicovým radním.

Mohla vzniknout průmyslová zóna

Předchozí starostka Jiřina Rippelová (ČSSD) připomíná nevyužitou sirkárnu, kde mohla vzniknout průmyslová zóna. "Je tam jenom TESCO," říká opoziční zastupitelka. "Areál Sola není ve vlastnictví města. Náš vliv na majitele je minimální," brání se starosta Petr Mottl (ODS).

Nicméně připouští, že vhodnými pobídkami by město mohlo přilákat další firmy. Doba, kdy by přišel velký investor a zaměstnal stovky lidí, je ale podle něj dávno pryč.

"Je to dané i polohou - Sušice neleží u dálnice ani jiné dopravní tepny," říká starosta. Po zkušenostech ze Stříbra, kde odchodem hlavního zaměstnavatele vyletěla nezaměstnanost k závratným 22 procentům, je rád, že Sušice jde cestou menších firem a drobných živnostníků. Radnice se také v posledních čtyřech letech zaměřila víc na podporu cestovního ruchu.

Kromě nové cyklostezky, kterou využívají i bruslaři, vyrostla pět minut od centra sportoviště na Fuferně, Luh a zábavný areál na ostrově Santos. "Snažíme se z tranzitního města stát pobytovým. Lidé se doteď u nás jen stavěli cestou na Šumavu," vysvětluje Petr Mottl. Podle sušických je to ale běh na dlouhou trať.

NÁZOR OPOZICE

Stoupající nezaměstnanost, nedořešené areály zavřené sirkárny a bývalých kasáren. To jsou podle senátorky, opoziční zastupitelky a předchozí starostky Jiřiny Rippelové velké mínusy, které za sebou nechávají končící radní v Sušici.

"Hlavně se jim nepodařilo výrazně podpořit podnikání, deklarované před čtyřmi roky," vytýká Rippelová. Připomíná, že Sušice letos skončila v anketě Město pro byznys na předposledním místě v rámci Plzeňského kraje.

"Nezastavili trend stoupající nezaměstnanosti. V areálu sušického SOLA měla pod vedením ODS vzniknout průmyslová zóna," pokračuje opoziční zastupitelka.

Radní také nevyřešili osud bývalých kasáren pod Kalichem, kde měla vzniknout více než stovka nových bytů, a která stále jen chátrají. Na papíru také zůstal tolik slibovaný krytý plavecký bazén a nepodařilo se jim rekonstruovat městské kino.

"Na druhé straně je ale musím pochválit za akce, které byť původně neslíbili, se jim podařilo zrealizovat - například cyklostezku nebo rekonstrukci jedné z ulic v centru - obojí z evropských dotací," přiznává Jiřina Rippelová.

Starosta: Sušice 2010 je lepší než Sušice 2006

Petr Mottl, starosta SušicePo čtyřech letech v čele sušické radnice volá dvaačtyřicetiletý Petr Mottl (ODS) po zjednodušení legislativy. Zlobí ho, že věci, které vypadají jednoduché na realizaci, se ve státní správě řeší neuvěřitelně zdlouhavě.

Je město v lepším stavu, než v jakém jste ho přebíral při svém nástupu?
Je a udělali jsme pro to hodně. Diplomaticky řečeno: Sušice 2010 je ve výrazně lepší kondici než Sušice 2006.

Proč?
Vyjádřeno v číslech - investovali jsme 400 milionů korun, z toho 220 milionů je z Bruselu. Sušice je v rámci republiky šestým nejúspěšnějším žadatelem o evropské dotace. Nepůjčili jsme si ani korunu. Naopak jsme ještě polovinu úvěrů, které jsme zdědili po předchůdcích - cca 120 milionů, splatili.

Co konkrétního jste ve městě vylepšili?
Ve spolupráci s krajem jednoznačně komunikace - například ve Chmelenské ulici k nemocnici a další v centru. Provoz na frekventované křižovatce u Daliborky zklidnil nový kruhový objezd. Po náročné přestavbě mohou sportovci využívat zimní stadion celoročně. V létě na umělém povrchu jezdí na in-line bruslích a hrají basket, volejbal a další míčové hry. Horolezci trénují na umělé stěně. Postupně opravujeme bytový fond, který s cca 1 500 byty není na desetitisícové město malý. Teď začínáme rekonstruovat nábřeží.

Co naopak Sušice stále postrádá?
Akvapark. Po dlouhých debatách jsme připravili projekt a podali žádost o evropské dotace. Osobně si myslím, že ve městech nad 10 tisíc obyvatel patří ke standardu. Navíc Sušice je výchozím bodem pro návštěvníky centrální Šumavy, kde žádný vodní areál nefunguje.