Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inventura na radnici: Centrální obvod čelil aféře i sporům kolem Americké

  12:50aktualizováno  12:50
I po rekonstrukci zcela průjezdná Americká třída, stomilionový rekreační areál v Českém údolí, horší trhy na náměstí i aféra politiků, kteří se při hlučné noční zábavě dostali do střetu se strážníky. Nic z toho nelze pominout při hodnocení volebního období samosprávy městské části Plzeň-střed, ovládané ODS.

Sporný rekreační areál u přehrady České údolí v Plzni | foto: Daniel Beran, MAFRA

Radnice čtvrti zahrnující historické jádro Plzně byla občas označována za druhé mocenské centrum konkurující radnici města. Tomu nasvědčovala například skutečnost, že si vedení městské části vymohlo, aby město zaplatilo stomilionový areál na břehu přehrady v Českém údolí.

Nákladný projekt je kontroverzní nejen cenou, ale i umístěním u nádrže, ve které se kvůli špatné kvalitě vody téměř nikdy není možné koupat.

KDO VLÁDNE

Devítičlennou radu tvoří osm zástupců ODS a jeden člen zvolený za Plzeňskou alianci.

Složení zastupitelstva: ODS (15 křesel), ČSSD (6), KSČM (4), KDU-ČSL (2), Pravá volba (2), Plzeňská aliance (2).

Vedení městské části, v jejímž čele je starosta Jiří Strobach, také stálo za nepříjemnou změnou řemeslných trhů na náměstí Republiky. Ač trhy měly velmi slušnou úroveň, radnice vyměnila provozovatele, kvalita trhů i nabídka zboží výrazně klesla a dosud se nevrátila na dřívější úroveň.

Podstatnou kapitolu v působení politiků z vedení městské části představuje provoz na Americké třídě. Představitelé čtvrti patřili k nejtvrdším odpůrcům záměru zklidnit po rekonstrukci ulici omezením vjezdu osobních aut mezi Elektru a Mrakodrap. Měli přitom značný podíl na tom, že se Americká nezklidnila.

Šrám na pověsti vedení radnice čtvrti udělala aféra, při které se místostarosta Stanislav Kopáček (ODS) a radní Karel Paleček střetli s městskou policií. Měli vyhrožovat strážníkům, zasahujícím na místě kvůli stížnostem lidí na velký hluk. Na úrovni města musel Paleček opustit křeslo radního Plzně. Na úrovni městské části však aféra žádné personální dozvuky neměla a její aktéři ji bez potíží ustáli.

Naproti kontroverzním krokům v případě budování areálu a Americké třídy je bezproblémovou pozitivní novinkou zavedenou vedením městské části oceňování občanů. Významné osobnosti proto získávají plakety Bohumila Kulhánka a navíc jsou oceňováni starší lidé při akci s názvem Senior roku.

Hazard zamořil ulice Plzně

Starosta Jiří Strobach (ODS) i předsedkyně kontrolního výboru Marta Dolejšová z opoziční ČSSD považují za veliký problém skutečnost, že se v některých ulicích ve středu Plzně rozmohl hazard. To znamená herny s automaty. Starosta proto pokládá za nešťastné nedávné prezidentovo veto zákona o regulaci hazardu.

"My už přes dva roky bojujeme proti hazardu, potřebujeme k tomu ale hlavně zákonné prostředky. Podařilo se nám přesvědčit senátory a poslance, prezidentovo veto nás ale opět vrátilo o krok zpět. My se ale nevzdáváme a celou věc chceme dotáhnout do konce," přesvědčuje Jiří Strobach.

Marta Dolejšová upozorňuje na enormní množství heren, především v okolí Kollárovy ulice. "Herny mají vliv na nepořádek, bezpečnost zejména v nočních hodinách, i výchovu mládeže. Pokud se nepodaří vytlačit herny z města, problém bude trvalý. A vytlačit z města se je podaří pouze v případě, že nebudou herny vlastnit i ti, kteří o jejich osudu de facto rozhodují," sdělila Marta Dolejšová. Ta neví o nikom ze současného vedení městské části, který by hernu vlastnil. "Ale dozvěděla jsem se, že v Plzni kandidují lidé, kteří vazbu na herny mají. Jmenovat nebudu," sdělila Dolejšová.

JAKÝ MÁ NÁZOR OPOZICE

Marta Dolejšová (ČSSD), předsedkyně kontrolního výboru:
O nepořádku v ulicích - Je to trvalý problémem centrálního obvodu. Obvodní úřad krátil v případech špatného úklidu fakturaci, ale to občana nezajímá, chce čistou ulici.

O aféře Utopie - Nevím, co vedlo představitele obvodu k tomu, že aféru řešili jinak než představitelé města. Při početním rozložení sil v zastupitelstvu obvodu nemělo smysl navrhovat radikální řešení.
Zastupitelé neměli k dispozici podklady od policie. Měli pouze tisk a tvrzení účastníků. Myslím, že celá ta situace je především o svědomí zúčastněných.

O sporném areálu v Českém údolí - V době, kdy se začalo o areálu uvažovat nebyla krize a centrální obvod by si zasloužil takové centrum. Když už se akce rozjela, je nejdůležitější, aby byla dokončena včas, nebyl překročen rozpočet, a hlavně, aby byl opravdu službou pro občany. Jediným nedodrženým kritériem je termín dokončení.

STAROSTA: Z úřadu je moderní místo služeb

Jiří Strobach, starosta ÚMO Plzeň 3Čtyři roky stojí Jiří Strobach (ODS) v čele městské části Plzeň střed. Pro většinu obyvatel se jedná o nejviditelnější oblast města, protože zahrnuje historické centrum.

Co pokládáte za největší úspěch, kterého instituce, v jejímž čele stojíte, v uplynulých čtyřech letech dosáhla?
Považuji za úspěch proměnu úřadu v moderní místo služeb. Zaveden byl Czech Point a díky úředním hodinám po celý týden lidé nestojí fronty. V roce 2006 jsme odbavili 2 000 lidí, v současnosti 15 000 měsíčně. Přes všechny pozitivní změny pro občany se nám ještě podařilo každoročně ušetřit 10 procent nákladů na provoz úřadu.

Co naopak pokládáte za nezdar?
Nestihli jsme výstavbu domů pro seniory, které v našem obvodě chybí.

Změnil byste s odstupem času některé rozhodnutí, které jste vy nebo vaše zastupitelstvo v uplynulých čtyřech letech udělali? Pokud ano, jaké a proč?
Nezměnil bych nic, za každým svým rozhodnutím si stojím. Vždy se rozhoduji podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Je to jako v životě, někdy ukáže až čas a další nepředvídatelné okolnosti jak dobré vaše rozhodnutí bylo. Já osobně ale na kdyby nehraji.

Předvolební seriál "Inventura na radnici" najdete každý den v regionální příloze MF DNES. Redakce popisuje současnou situaci a změny v uplynulém volebním období v Plzni, v jejích čtyřech největších obvodech, dále v Klatovech, v Tachově, v Domažlicích, v Rokycanech a v Sušici.

.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Plzeňském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Plzeňském kraji proběhnou volby do Senátu ve volebních obvodech 8 - Rokycany a 11 - Domažlice. Případné druhé kolo senátních voleb s ebude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Požádali herce o pomoc. Soudruh Plachta ale odmítl, zjistil neurochirurg

Neurochirurg a exprimátor Plzně Zdeněk Mraček skončil v září 1948 v policejní...

Věhlasný neurochirurg a porevoluční primátor Plzně Zdeněk Mraček se v roce 1948 jako osmnáctiletý student rozhodl...V Plzni hořela ubytovna. Zranilo se dvanáct lidí, včetně dvou hasičů

Plameny zachvátily ubytovnu před osmou hodinou ráno. Při požáru se zranilo...

V plzeňské čtvrti Karlov ráno vzplála ubytovna. Při požáru se zranilo celkem dvanáct lidí. Hasiči vyhlásili třetí...

Proč český hokej tápe? Žijeme tu v morální bídě, říká mladý kouč Plzně

Plzeňský trenér Ladislav Čihák po semifinálové prohře s Kometou.

V Plzni roste mladý kouč, kterému hodně věří Martin Straka. Jmenuje se Ladislav Čihák, je to spolužák Filipa Pešána z...

Rekordní Slavia opět v čele, za ní Plzeň se Spartou. Ta vyhrála v Ostravě

Plzeňští fotbalisté kynou divákům a radují se z vítězství proti Opavě.

V čele fotbalové ligy se netrhly dveře. Pětadvacet hodin byl první Zlín, v sobotu večer ho na nejvyšší příčce...

Další z rubriky

Požádali herce o pomoc. Soudruh Plachta ale odmítl, zjistil neurochirurg

Neurochirurg a exprimátor Plzně Zdeněk Mraček skončil v září 1948 v policejní...

Věhlasný neurochirurg a porevoluční primátor Plzně Zdeněk Mraček se v roce 1948 jako osmnáctiletý student rozhodl...

Dopravní podniky rozjely sdílení automobilů, konkurují soukromé firmě

Karkulka. Tak se jmenuje nová carsharingová služba v Plzni, kterou zavedly...

V Plzni už jsou dvě firmy, které nabízejí carsharing neboli sdílení automobilů. K soukromému poskytovali Auto napůl...

Nehoda uzavřela silnici u Rokycan, motorkář nepřežil

Nehoda motorkáře. (ilustrační foto)

U obce Klabava na Rokycansku se střetl motorkář s osobním autem. 70letý motorkář byl na místě mrtvý, řidička auta...

Najdete na iDNES.cz