Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inventura na radnici: Centrální obvod čelil aféře i sporům kolem Americké

  12:50aktualizováno  12:50
I po rekonstrukci zcela průjezdná Americká třída, stomilionový rekreační areál v Českém údolí, horší trhy na náměstí i aféra politiků, kteří se při hlučné noční zábavě dostali do střetu se strážníky. Nic z toho nelze pominout při hodnocení volebního období samosprávy městské části Plzeň-střed, ovládané ODS.

Sporný rekreační areál u přehrady České údolí v Plzni | foto: Daniel Beran, MAFRA

Radnice čtvrti zahrnující historické jádro Plzně byla občas označována za druhé mocenské centrum konkurující radnici města. Tomu nasvědčovala například skutečnost, že si vedení městské části vymohlo, aby město zaplatilo stomilionový areál na břehu přehrady v Českém údolí.

Nákladný projekt je kontroverzní nejen cenou, ale i umístěním u nádrže, ve které se kvůli špatné kvalitě vody téměř nikdy není možné koupat.

KDO VLÁDNE

Devítičlennou radu tvoří osm zástupců ODS a jeden člen zvolený za Plzeňskou alianci.

Složení zastupitelstva: ODS (15 křesel), ČSSD (6), KSČM (4), KDU-ČSL (2), Pravá volba (2), Plzeňská aliance (2).

Vedení městské části, v jejímž čele je starosta Jiří Strobach, také stálo za nepříjemnou změnou řemeslných trhů na náměstí Republiky. Ač trhy měly velmi slušnou úroveň, radnice vyměnila provozovatele, kvalita trhů i nabídka zboží výrazně klesla a dosud se nevrátila na dřívější úroveň.

Podstatnou kapitolu v působení politiků z vedení městské části představuje provoz na Americké třídě. Představitelé čtvrti patřili k nejtvrdším odpůrcům záměru zklidnit po rekonstrukci ulici omezením vjezdu osobních aut mezi Elektru a Mrakodrap. Měli přitom značný podíl na tom, že se Americká nezklidnila.

Šrám na pověsti vedení radnice čtvrti udělala aféra, při které se místostarosta Stanislav Kopáček (ODS) a radní Karel Paleček střetli s městskou policií. Měli vyhrožovat strážníkům, zasahujícím na místě kvůli stížnostem lidí na velký hluk. Na úrovni města musel Paleček opustit křeslo radního Plzně. Na úrovni městské části však aféra žádné personální dozvuky neměla a její aktéři ji bez potíží ustáli.

Naproti kontroverzním krokům v případě budování areálu a Americké třídy je bezproblémovou pozitivní novinkou zavedenou vedením městské části oceňování občanů. Významné osobnosti proto získávají plakety Bohumila Kulhánka a navíc jsou oceňováni starší lidé při akci s názvem Senior roku.

Hazard zamořil ulice Plzně

Starosta Jiří Strobach (ODS) i předsedkyně kontrolního výboru Marta Dolejšová z opoziční ČSSD považují za veliký problém skutečnost, že se v některých ulicích ve středu Plzně rozmohl hazard. To znamená herny s automaty. Starosta proto pokládá za nešťastné nedávné prezidentovo veto zákona o regulaci hazardu.

"My už přes dva roky bojujeme proti hazardu, potřebujeme k tomu ale hlavně zákonné prostředky. Podařilo se nám přesvědčit senátory a poslance, prezidentovo veto nás ale opět vrátilo o krok zpět. My se ale nevzdáváme a celou věc chceme dotáhnout do konce," přesvědčuje Jiří Strobach.

Marta Dolejšová upozorňuje na enormní množství heren, především v okolí Kollárovy ulice. "Herny mají vliv na nepořádek, bezpečnost zejména v nočních hodinách, i výchovu mládeže. Pokud se nepodaří vytlačit herny z města, problém bude trvalý. A vytlačit z města se je podaří pouze v případě, že nebudou herny vlastnit i ti, kteří o jejich osudu de facto rozhodují," sdělila Marta Dolejšová. Ta neví o nikom ze současného vedení městské části, který by hernu vlastnil. "Ale dozvěděla jsem se, že v Plzni kandidují lidé, kteří vazbu na herny mají. Jmenovat nebudu," sdělila Dolejšová.

JAKÝ MÁ NÁZOR OPOZICE

Marta Dolejšová (ČSSD), předsedkyně kontrolního výboru:
O nepořádku v ulicích - Je to trvalý problémem centrálního obvodu. Obvodní úřad krátil v případech špatného úklidu fakturaci, ale to občana nezajímá, chce čistou ulici.

O aféře Utopie - Nevím, co vedlo představitele obvodu k tomu, že aféru řešili jinak než představitelé města. Při početním rozložení sil v zastupitelstvu obvodu nemělo smysl navrhovat radikální řešení.
Zastupitelé neměli k dispozici podklady od policie. Měli pouze tisk a tvrzení účastníků. Myslím, že celá ta situace je především o svědomí zúčastněných.

O sporném areálu v Českém údolí - V době, kdy se začalo o areálu uvažovat nebyla krize a centrální obvod by si zasloužil takové centrum. Když už se akce rozjela, je nejdůležitější, aby byla dokončena včas, nebyl překročen rozpočet, a hlavně, aby byl opravdu službou pro občany. Jediným nedodrženým kritériem je termín dokončení.

STAROSTA: Z úřadu je moderní místo služeb

Jiří Strobach, starosta ÚMO Plzeň 3Čtyři roky stojí Jiří Strobach (ODS) v čele městské části Plzeň střed. Pro většinu obyvatel se jedná o nejviditelnější oblast města, protože zahrnuje historické centrum.

Co pokládáte za největší úspěch, kterého instituce, v jejímž čele stojíte, v uplynulých čtyřech letech dosáhla?
Považuji za úspěch proměnu úřadu v moderní místo služeb. Zaveden byl Czech Point a díky úředním hodinám po celý týden lidé nestojí fronty. V roce 2006 jsme odbavili 2 000 lidí, v současnosti 15 000 měsíčně. Přes všechny pozitivní změny pro občany se nám ještě podařilo každoročně ušetřit 10 procent nákladů na provoz úřadu.

Co naopak pokládáte za nezdar?
Nestihli jsme výstavbu domů pro seniory, které v našem obvodě chybí.

Změnil byste s odstupem času některé rozhodnutí, které jste vy nebo vaše zastupitelstvo v uplynulých čtyřech letech udělali? Pokud ano, jaké a proč?
Nezměnil bych nic, za každým svým rozhodnutím si stojím. Vždy se rozhoduji podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Je to jako v životě, někdy ukáže až čas a další nepředvídatelné okolnosti jak dobré vaše rozhodnutí bylo. Já osobně ale na kdyby nehraji.

Předvolební seriál "Inventura na radnici" najdete každý den v regionální příloze MF DNES. Redakce popisuje současnou situaci a změny v uplynulém volebním období v Plzni, v jejích čtyřech největších obvodech, dále v Klatovech, v Tachově, v Domažlicích, v Rokycanech a v Sušici.

.Nejčtenější

Slavia klopýtla, Plzeň se vzdálila. Brnu a Baníku uniká záchrana

Liberecký brankář Václav Hladký zasahuje před slávistou Tomášem Součkem.

Plzeňští fotbalisté jsou o něco blíž k titulu v první lize, Ostrava a Brno zase pádu do druhé ligy. V 25. kole lídr...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...Plzeň, nebo Slavia? Los i náskok hrají pro lídra, euforie pro obhájce

Radost fotbalistů Plzně z vyrovnávacího gólu v utkání proti Spartě

Jedni dostali šanci, v kterou už ani nedoufali. „Myslím si, že liga ještě může být zajímavá,“ usmívá se slávistický...

Jsem zklamaný, že jsme nevyhráli, řekl Hapal. Tým chválil za druhou půli

Pavel Hapal, trenér Sparty

Byl to nejlepší výkon sparťanských fotbalistů pod jeho vedením. „Ale jsem zklamaný z výsledku,“ řekl trenér Pavel...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy stáhla žalobu na vraha i léčebnu

Policisté vedou muže (s kapucou přes hlavu), který je z vraždy knihovnice...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy na Plzeňsku stáhla civilní žalobu na Vlastislava A., který ženu před třemi...

Další z rubriky

Auto převrátila třikrát přes střechu. Nedalo se ovládat, tvrdí řidička

Teprve osmnáctiletá řidička ve čtvrtek v noci havarovala mezi Tachovem a...

Osmnáctiletá řidička ve čtvrtek v noci havarovala na rovném úseku silnice mezi Tachovem a Planou. Podle ní se auto...

VIDEO: Muž v Plzni bil a znásilňoval prostitutky, chytili ho při činu

Plzeňští kriminalisté obvinili jednatřicetiletého muže ze znásilnění. Podle...

Policisté zadrželi a obvinili jednatřicetiletého muže, který přepadával prostitutky v Plzni. Podle kriminalistů od...

Brdy lákají turisty na nové trasy, cyklisté vyjedou s mobilní aplikací

Padrťské rybníky jsou údajně nejhezčím místem vrchoviny. I když leží 640 metrů...

Chráněná krajinná oblast Brdy vstoupila do třetí turistické sezony s novými trasami pro pěší. Cyklistům zatím další...

Grafton Recruitment Praha
ELEKTROTECHNIK / ELEKTRONIK

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz