Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Vodoměry či volná parkovací místa. Nová síť přináší lidem praktická data

  • 2
Odečty stavu vodoměrů a spotřebovaného tepla, hledání místa na parkování či varování před povodní. Plzeňanům by s tím mohla pomoci zvláštní datová síť, kterou má krajské město jako první v republice.

Provoz takzvané Sítě internetu věcí (IoT) už v Plzni odstartoval a město proto vybudovalo vlastní senzorickou síť LoRa, která dokáže přenášet data z různých míst. Novinka má lidem usnadňovat přístup k praktickým informacím, ale také umožnit začínajícím podnikatelům uplatnit své nápady.

Zřejmě jako první se do systému zapojí městské společnosti, jako jsou Vodárna, Plzeňská teplárenská, Čistá Plzeň nebo Plzeňské městské dopravní podniky.

Síť internetu věcí

Podrobné informace o projektu Síť internetu věcí najdou zájemci na webových stránkách zde. Mimo jiné nabízejí studentům návod, jak si vytvořit účet v systému PLZEN LoRa a jak získat přístup k datům uloženým v tomto systému.

Informace, se kterými má IoT v budoucnu pracovat, by se mohly týkat například spotřeby vody, spotřeby elektrické energie, situace v parkování nebo stavu ovzduší a stavu vody v řekách.

Podle zástupců města je novinka i příležitostí pro uplatnění studentů středních a vysokých škol. Ti by se totiž mohli podílet na rozvoji systému a vymýšlet například navazující mobilní aplikace využívající data z IoT.

Představitelé radnice tvrdí, že Plzeň je první město v Česku, které Síť internetu věcí má. „Dá se na tom stavět nový systém pro poskytování služeb občanům města,“ prohlásil primátor Martin Zrzavecký z ČSSD.

Libor Červený ze Správy informačních technologií (SIT) tvrdí, že připojení některých míst k internetu a z toho získaná data mohou vést k tomu, že se služby budou měnit podle poptávky.

„S pomocí čidel je možné monitorovat například stav mostů a jejich otřesy. V oblasti životního prostředí je možné sledovat znečištění ovzduší nebo teploty vzduchu. Je možné průběžně sledovat odečty na vodoměrech,“ vysvětloval Libor Červený.

Jedná například o využití novinky v systému sdílených kol nebo koloběžek. S pomocí čidel lze sledovat, kde se kola pohybují a podle toho vycházet vstříc uživatelům.

Ředitel SIT Luděk Šantora tvrdí, že probíhají jednání se zástupci Vodárny a Plzeňské teplárenské o tom, jak budou společnosti novou možnost získávání dat využívat.

„Kvůli odečtům vody se tak už nikdo nebude muset chodit dívat na vodoměr. Dopraváci mohou využít systém k informování o parkovacích místech. Čistá Plzeň může nově a efektivně řešit vyblokování míst pro svozové vozy u velkokapacitních podzemních kontejnerů. Tam by pak stačilo instalovat LED panely, které budou o zablokování místa na konkrétní časy informovat řidiče,“ uvedl.

Šantora tvrdí, že IoT může pomoci vzniku nových firem zaměřených na nové technologie a mobilní aplikace. „Chceme síť zpřístupnit pro středoškoláky a vysokoškoláky. Ti by mohli pro systém vyvíjet například různé senzory. Vznikne tak prostor pro práci studentů a možné zárodky jejich nových firem, v kterých by tam mohly začít podnikat a překročit potom hranice Plzně,“ konstatoval.