Světelné tabule na zastávkách informují cestující MHD o¨tom, kdy jim jede další

Světelné tabule na zastávkách informují cestující MHD o¨tom, kdy jim jede další spoj a jestli je nízkopodlažní. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Inteligentní zastávky usnadní cestování po Plzni a budou i mluvit

  • 30
Cestujícím MHD v Plzni začaly na důležitých zastávkách sloužit nové informační panely. Lidé se na nich dočtou, kdy jim jede další tramvaj nebo trolejbus a jestli je spoj nízkopodlažní. Na konci června začnou takzvané "inteligentní zastávky" i mluvit. Usnadní tak cestování nevidomým nebo slabozrakým lidem.

"Informace na panelu krásně přečtu. Na rozdíl od titěrných čísel a písmen na papírových jízdních řádech," pochvalovala důchodkyně Kamila Janková na zastávce U Mrakodrapu.

"A taky hned z dálky vidím, kdy mi přijede další šestnáctka k fakultce, takže jsem přestala trolejbusy dobíhat," přiznává zdravotní sestřička Jana.

Dvanáct digitálních panelů nainstaloval Dopravní podnik na šesti přestupních zastávkách koncem dubna. Kromě Mrakodrapu jsou ještě U Práce nebo u lékařské fakulty na Karlovarské ulici.

V květnu a v červnu budou ve zkušebním provozu. "Dolaďujeme software a propojení s dispečinkem," uvedl projektový specialista Dopravního podniku Jiří Kohout.

Od konce června se tak na panelech začnou objevovat i informace o nečekaném zastavení provozu nebo mimořádných situacích, jako jsou například povodně nebo větší dopravní nehody.

"Před letními prázdninami uvedeme do provozu i akustická hlášení. Slabozrací nebo nevidomí cestující tak uslyší to, co si ostatní pasažéři přečtou na světelném displeji - tedy za jak dlouho a která linka pojede," doplnil Kohout.

Plzeň je čtvrtým městem v ČR, kde inteligentní zastávky fungují

V praxi zrakově handicapovaný pasažér dojde k informačnímu panelu a pustí si zvukový záznam pomocí speciálního ovladače. "Je to stejné zařízení, kterým si nyní přehrávají u našich vozů číslo linky a kam jede," konstatoval Kohout.

Hlasový systém mohou využít i dispečeři při mimořádných kolapsech dopravy. Vysvětlí cestujícím, proč se třeba zastavily tramvaje na Klatovské třídě, kdy se opět rozjedou nebo jestli mají lidé přestoupit do náhradních autobusů a kde je najdou. Plně funkční budou inteligentní zastávky koncem června.

Pořízení, instalace a zprovoznění 12 informačních panelů stálo 5,4 miliony, z toho 4,85 milionů zaplatí Evropská unie. Po Olomouci, Brnu a Českých Budějovicích je Plzeň čtvrtým městem v Česku které využívá systém inteligentních zastávek ve veřejné dopravě.

V Plzni měly být už před dvěma roky. Jejich pořízení ale zpozdil na jaře 2010 skandál kolem rozdělování unijních dotací na jihozápadě Čech a ten samý rok na podzim ještě vládní škrty.