Vladimír Ilgner vaří ve svém minipivovaru ve Šťáhlavech i pivo s úsměvným

Vladimír Ilgner vaří ve svém minipivovaru ve Šťáhlavech i pivo s úsměvným názvem Pilsner Ilgner | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Inspirace pro pivaře: v Plzeňském kraji už je deset minipivovarů

  • 10
Už rovných deset minipivovarů funguje v Plzeňském kraji. Jako poslední do seznamu přibyli v uplynulých dnech pivovárky v Rokycanech a také ve Šťáhlavech na jižním Plzeňsku.

Nový šťáhlavský minipivovar se jmenuje Radouš. Jeho majitel Vladimír Ilgner počítá s ročním výstavem 25 hektolitrů piva.

Minipivovary

v Plzeňském kraji

Při sobotním slavnostním naražení prvního tanku si hosté pochutnávali na trojlístku piv - světlém ležáku plzeňského typu Pilsner Ilgner, dále na barevnějším Novém ležáku a Radoush Stout - černé pivo irského typu . A na spilce ještě kvasí novinka - Viliem Šejkspír. Pivo originálního jména i složení.

"Pro někoho světlý, pro jiného polotmavý intuitivní ležák," říká Ilgner. Tvrdí, že s každou další várkou překvapí nefiltrovaný a nepasterovaný Šejkspír něčím novým.

"Jeho složení bývá ovlivněno momentálním psychickým stavem sládka," vysvětluje s úsměvem Ilgner. A slibuje, že na podzimní plískanice navaří ještě speciály z opravdových bylinek. "Nejsme totiž zastánci používání extraktů a barviv," prohlašuje sládek ze Šťáhlav.

Nejmenší minipivovar v kraji zde sídlí na návsi. Kousek od kruhového objezdu.

Po téměř sto letech vaří pivo opět i v Rokycanech

Ve čtvrtek odpoledne zahájil provoz i minipivovar U Stočesů v Rokycanech. Po 84 letech tak byla ve městě obnovena tradice vaření piva.

Spolumajitel rokycanského minipivovar u Stočesů Petr Janda

"Poslední měšťanský pivovar byl v Rokycanech uzavřen v roce 1927," říká spolumajitel pivovaru u Stočesů Tomáš Grimm.

Hosté si zde mohou standardně vybrat ze čtyř druhů piv plzeňského typu - spodně kvašených ležáků. Světlou dvanáctku Patriot, světlou Stočeskou jedenáctku, polotmavou dvanáctku Řepiš a tmavou dvanáctku Hutník. Na akce a o víkendech budou na čepu i speciály a různě ochucená piva. Při čtvrteční premiéře to byl pšeničný Weizengrimm a meruňkové pivo. Roční kapacita UStočesů je 400 hektolitrů.

"Při velkém zájmu se můžeme rozšířit na dvojnásobek," slibuje Tomáš Grimm.

Plzeňský pivovarský expert Josef Krýsl očekává, že v kraji může během pěti let vzniknout ještě asi deset dalších minipivovarů. "Je to přirozená reakce na globalizaci velkých pivovarů. Konzumenti chtějí vědět kdo, z čeho, jak a kde pivo navařil. Když vidí výrobu v minipivovaru na vlastní oči, tak mají k pivu větší důvěru," konstatuje Krýsl. Připouští však, že trh minipivovarů se zahušťuje.

Mapa minipivovarů Plzeňského kraje

Mapa minipivovarů Plzeňského kraje