Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtyři z deseti šidí. Inspekce pořád řeší hříšné restauratéry

  18:05aktualizováno  18:05
Česká obchodní inspekce odhalila při kontrolách restaurací, bister a stánků s občerstvením v západních Čechách řadu prohřešků. Provozovatelé podniků své štamgasty často šidí. Inspektoři zjistili problém při každých čtyřech z deseti kontrol. Za sebou jich mají přes 250.

Množství kořalky bylo v pořádku. Bylo jí dokonce mírně nad rysku. | foto: ČOI

Ve čtvrtek inspektoři kontrolovali v centru Plzně. Před polednem zamířili na předzahrádku restaurace v Kopeckého sadech, kde si objednali kávu, pivo i panáčky něčeho tvrdšího.

"Máme vlastní čerstvé bramborové lupínky, k pivu jsou výborné," nabízí číšník hostům. I je si zákazník objednává.

Za chvíli obsluha přichází. Postupně vše staví na stůl. Jako poslední přináší misku s bramborovými plátky. Platíme. Číšník přináší účtenku, jednotlivé položky jsou v ní přesně rozepsané. Po vrácení peněz ale host říká číšníkovi, aby nikam neodcházel.

"Jsme z České obchodní inspekce. Můžete nám sem poslat provozního," říká inspektor a společně s kolegou ukazují průkazy.

Po chvíli přichází provozní. Za chvíli přináší tři cejchované odlívky na tvrdý alkohol, do kterých inspektor přelévá lihovinu ze skleniček, v nichž je podávána hostům.

Zkušeně přelévá z první, ani kapka neukápne vedle, v odlívce s cejchem je lihoviny dokonce o trošku víc, než by ve velkém panáku mělo být. Minimálně na rysce jsou hladiny i u zbývajících dvou frťanů.

V normě jsou i oba půllitry s pivem. 

"Kontroloři jsou u nás skoro každý den. Naposledy tu byli v neděli, předtím asi před dvěma týdny. Jak hlídáme míry u nápojů a lihovin? Nutná je neustálá kontrola a připomínání lidem za barem každý den, že jsme tady pro hosta a pro jeho spokojenost," říká provozní Miroslav Lev.

Předražili třikrát za sebou

Problém ale nastává, když druhý z inspektorů jde do kuchyně a tam převažuje před zraky personálu porci bramborových lupínků, kterých byla plná přinesená miska. Podle jídelního lístku jich mělo být 200 gramů, váha ale zastavila na 125 gramech.

"Zatím k tomu nedokážu nic říct, musím zjistit, co se stalo," říká provozní Lev, než s ním inspektoři začnou sepisovat protokoly.

O letošních prázdninových kontrolách inspektoři stále zjišťují okrádání zákazníků, kdy je pod míru pivo nebo víno, u oblíbených hranolků chyběla i čtvrtina deklarované hmotnosti. Například na Boleveckém rybníku zjistili u stejného stánku předražení nákupu třikrát za sebou.

"Na hradech, zámcích nebo v muzeích nedostatky téměř nezjišťujeme," upozorňuje šéf inspektorů v regionu Jan Řezáč.

Autor:


Nejčtenější

Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Designérka bydlela kvůli tvorbě v hospicu, navrhla pro něj i ponožky

Designérka Eva Chmelová (15. srpna 2018)

Eva Chmelová se vrhá do věcí po hlavě. Když měla zkrášlit interiér plzeňského Hospice sv. Lazara, na čtyři měsíce se do...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz