Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Inkontinenci zastaví botulotoxin. Léčbu už pojišťovny hradí všem ženám

  • 4
Ženy, které mají potíže s inkontinencí, mohou ve Fakultní nemocnici v Plzni podstoupit bezplatnou léčbu pomocí botulotoxinu. Dosud pojišťovny tento zákrok platily jen pacientkám na vozíčku či těm, které trpí roztroušenou sklerózou. Nově jej hradí všem pacientkám.

Podle přednosty urologické kliniky Milana Hory je největším problémem ženské inkontinence, že se pacientky ostýchají za lékaři přijít. „Přitom únik moči lze snadno odstranit,“ připomněl Hora.

Důležité podle něj je určit správně diagnózu a zjistit, zda se jedná o inkontinenci stresovou, způsobenou zejména poklesem pánevního dna, nebo urgentní, kterou způsobuje zvýšená aktivita močového měchýře.

Při urgentní se podávají léky, které uvolní měchýř a zvýší jeho kapacitu, zároveň sníží nucení k močení. Pokud běžné tablety nepomohou, přichází na řadu podání botulotoxinu do stěny měchýře. Tento způsob začaly hradit zdravotní pojišťovny všem pacientkám.

„Několik let metodu poskytujeme vozíčkářům a lidem s roztroušenou sklerózou, nově na ni dosáhnou i ostatní pacientky,“ uvedl lékař urologické kliniky Václav Janda.

Injekční stříkačkou přes endoskop, kterým se lékaři dívají do močového měchýře, se provede několika vpichy aplikace botulotoxinu, druhý den jde žena domů. Zákrok se provádí buď v celkové narkóze, nebo při lokálním znecitlivění. Záleží na pacientce.

Účinek botulotoxinu vydrží půl roku, někdy i osm měsíců, po této době se dá aplikovat znovu. Podle Jandy o této možnosti léčení ví jen malé množství žen.
Pokud je příčinou samovolného úniku moči ochabnutí pánevního dna neboli stresová inkontinence, léčba začíná posílením svalů s pomocí speciálních cviků.

„Po třech měsících pravidelného cvičení může být žena bez potíží. Často se ale stává, že pokud pacientka přestane pravidelně cvičit, potíže se vrací,“ vysvětlil Hora.

Pak mohou ženy podstoupit jednoduchý operační zákrok. „Operace trvá deset až patnáct minut, kdy je pacientka v celkové narkóze nebo v místní anestézii. Do pánevního dna mezi pochvu a močovou trubici voperujeme zpevňující umělohmotný pásek o velikosti patnáct krát jeden a půl centimetru, který působí proti poklesu měchýře,“ uvedl Hora.

Zákrok pomohl i mamince tří dětí

Pásek má podle lékařů dlouholetou životnost. Postupně vroste do tkáně, tělo materiál přijme za vlastní a upevní se v pánvi. Ženy přítomnost pásku vůbec necítí. V případě potřeby lze tento zákrok spojený s třídenní hospitalizací po letech opakovat.

Po operaci je třeba vyhýbat se nějaký čas těžké fyzické práci. Lékaři doporučují i čtyř a šestitýdenní týdenní sexuální abstinenci. „Je také důležité, aby pacientka nadměrně neztloustla, protože při obezitě se zvyšuje nitrobřišní tlak působící na močový měchýř a může docházet k dalšímu poklesu pánevního dna,“ popsal Hora.

Výsledky zákroku si nemůže vynachválit pětačtyřicetiletá Lenka H., která si problémů s inkontinencí začala všímat pár let po druhém porodu. Dva roky po třetím dítěti už byly problémy neúnosné.

„Nemohla jsem popoběhnout, poskočit, o záchvatu kašle či kýchnutí ani nemluvě. Lékaři na urologické klinice mi velmi pomohli. Doporučuji zákrok všem ženám s těmito problémy,“ uvedla pacientka.