Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeňskou hvězdárnu převezme kraj, sloučí ji s rokycanskou

  20:30aktualizováno  20:30
Hvězdárnu a planetárium Plzeň převezme od města kraj a sloučí ji s hvězdárnou Rokycany. Změnu odsouhlasili krajští radní, návrh budou muset posvětit ještě zastupitelé. Hejtmanství převezme od města bezúplatně budovu, v níž instituce sídlí, vybavení i zaměstnance.

Ředitel Hvězdárny a planetária Plzeň Lumír Honzík. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„S rokycanskou hvězdárnou spolupracujeme, máme stejné standardy práce. Přechod pro nás nebude složitý,“ zhodnotil změnu ředitel plzeňské hvězdárny Lumír Honzík. Mrzí ho ale, že hvězdárna, která dál zůstane v sídle v ulici U Dráhy, nemohla zůstat samostatná, jak tomu bylo v minulosti.

Za současné situace však převzetí krajem víceméně vítá. Věří zejména, že se podaří zachovat činnost v původním rozsahu.

„Máme dokonce určitý příslib od kraje, že bychom mohli investovat do úpravy půdních prostor v této budově. Rádi bychom tam vybudovali astronomickou pozorovatelnu, což by nám usnadnilo námi pořádané aktivity,“ svěřil se Honzík.

V současné době je při každém pozorování oblohy s veřejností nutné dalekohledy převézt na zvolené místo, až tam je smontovat a nastavit.

„Pokud bychom měli pevně ukotvený nastavený dalekohled, byl by to samozřejmě rozdíl,“ řekl Honzík. Půdní prostory byly podle něj byly vhodnější také pro zájmové kroužky mladších dětí.

Plzeňská hvězdárna nemá pozorovací místnost od roku 1997, kdy se musela přestěhovat z budovy nad Hamburkem. Chybí také prostory, v nichž by mohla vybudovat planetárium.

„Našli jsme ale způsob, jak hvězdnou oblohu demonstrovat. Existují na to různé počítačové programy,“ konstatoval Lumír Honzík a dodal, že planetárium navíc funguje v Techmanii.

V minulosti se uvažovalo také o tom, že by se plzeňská hvězdárna spojila právě s Techmanií. Podle Honzíka ale mají obě instituce odlišný záběr. Zatímco Techmanie nabízí především populárně-naučné show, hvězdárna cílí více na odbornou veřejnost. Po otevření Techmanie jí sice návštěvnost poklesla, ale v loňském roce už dosáhla opět 23,5 tisíce lidí.

Loni měla hvězdárna čtyřmilionový rozpočet

„Plzeň byla vždy průmyslovým městem, nebyly tu, na rozdíl od Prahy a Brna, dlouho vysoké školy přírodovědného zaměření. Přesto jsme si dokázali vybudovat široký okruh zájemců a byla by škoda naši činnost utlumit,“ uvedl Honzík.

V loňském roce pracovala hvězdárna s rozpočtem ve výši čtyř milionů korun, stejná částka by umožnila zachovat veškerou stávající činnost. Instituce měla patnáct zaměstnanců, přepočteno na úvazky byl počet pouze poloviční. „Otázka je, jakou částku dostaneme na provoz spolu s rokycanskou hvězdárnou,“ pronesl Lumír Honzík.

Rokycanská hvězdárna dostává dnes podle krajského radního Jaroslava Šobra na provoz zhruba tři miliony korun. K vybudování pozorovatelny plzeňské hvězdárny by posloužila jednorázová investiční dotace z kraje odhadem ve výši kolem dvou milionů.

Na neděli se chystá pozorování Merkuru

Hvězdárna a planetárium pořádá pro veřejnost různé akce, počínaje astronomickými kroužky, přes odborné přednášky a další vzdělávací akce pro školy až po astronomická pozorování po celém regionu.

„Rád bych upozornil na poměrně neobvyklý úkaz, který budeme pozorovat 9. května nad hydrometeorologickým ústavem na Mikulce. Planeta Merkur, zřídkakdy viditelná, bude přecházet přes sluneční disk,“ podotkl Honzík.

Úkaz bude na obloze viditelný po 13. hodině až do západu Slunce, naposledy jej mohli lidé spatřit v roce 2003. Pozorování je zdarma, zájemci nepotřebují žádné vybavení, na místě budou k dispozici i dalekohledy vybavené speciálními filtry.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Boleslav zničila šesti góly Opavu, Jablonec zaskočil Slavii, vyhrál i Zlín

Ladislav Takács z Mladé Boleslavi se raduje ze své trefy do sítě Opavy.

Tři „obyčejná“ utkání a jeden šlágr. Sobotní program fotbalové ligy měl obvyklou náplň čtyř duelů. Mladá Boleslav si...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

VIDEO: Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu náklaďáku a auta

Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu nákladního a osobního auta. (15....

V opravované části dálnice D5 u Rokycan se před desátou hodinou srazilo nákladní auto s osobním. Komunikace byla zhruba...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz