Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeňskou hvězdárnu převezme kraj, sloučí ji s rokycanskou

  20:30aktualizováno  20:30
Hvězdárnu a planetárium Plzeň převezme od města kraj a sloučí ji s hvězdárnou Rokycany. Změnu odsouhlasili krajští radní, návrh budou muset posvětit ještě zastupitelé. Hejtmanství převezme od města bezúplatně budovu, v níž instituce sídlí, vybavení i zaměstnance.

Ředitel Hvězdárny a planetária Plzeň Lumír Honzík. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„S rokycanskou hvězdárnou spolupracujeme, máme stejné standardy práce. Přechod pro nás nebude složitý,“ zhodnotil změnu ředitel plzeňské hvězdárny Lumír Honzík. Mrzí ho ale, že hvězdárna, která dál zůstane v sídle v ulici U Dráhy, nemohla zůstat samostatná, jak tomu bylo v minulosti.

Za současné situace však převzetí krajem víceméně vítá. Věří zejména, že se podaří zachovat činnost v původním rozsahu.

„Máme dokonce určitý příslib od kraje, že bychom mohli investovat do úpravy půdních prostor v této budově. Rádi bychom tam vybudovali astronomickou pozorovatelnu, což by nám usnadnilo námi pořádané aktivity,“ svěřil se Honzík.

V současné době je při každém pozorování oblohy s veřejností nutné dalekohledy převézt na zvolené místo, až tam je smontovat a nastavit.

„Pokud bychom měli pevně ukotvený nastavený dalekohled, byl by to samozřejmě rozdíl,“ řekl Honzík. Půdní prostory byly podle něj byly vhodnější také pro zájmové kroužky mladších dětí.

Plzeňská hvězdárna nemá pozorovací místnost od roku 1997, kdy se musela přestěhovat z budovy nad Hamburkem. Chybí také prostory, v nichž by mohla vybudovat planetárium.

„Našli jsme ale způsob, jak hvězdnou oblohu demonstrovat. Existují na to různé počítačové programy,“ konstatoval Lumír Honzík a dodal, že planetárium navíc funguje v Techmanii.

V minulosti se uvažovalo také o tom, že by se plzeňská hvězdárna spojila právě s Techmanií. Podle Honzíka ale mají obě instituce odlišný záběr. Zatímco Techmanie nabízí především populárně-naučné show, hvězdárna cílí více na odbornou veřejnost. Po otevření Techmanie jí sice návštěvnost poklesla, ale v loňském roce už dosáhla opět 23,5 tisíce lidí.

Loni měla hvězdárna čtyřmilionový rozpočet

„Plzeň byla vždy průmyslovým městem, nebyly tu, na rozdíl od Prahy a Brna, dlouho vysoké školy přírodovědného zaměření. Přesto jsme si dokázali vybudovat široký okruh zájemců a byla by škoda naši činnost utlumit,“ uvedl Honzík.

V loňském roce pracovala hvězdárna s rozpočtem ve výši čtyř milionů korun, stejná částka by umožnila zachovat veškerou stávající činnost. Instituce měla patnáct zaměstnanců, přepočteno na úvazky byl počet pouze poloviční. „Otázka je, jakou částku dostaneme na provoz spolu s rokycanskou hvězdárnou,“ pronesl Lumír Honzík.

Rokycanská hvězdárna dostává dnes podle krajského radního Jaroslava Šobra na provoz zhruba tři miliony korun. K vybudování pozorovatelny plzeňské hvězdárny by posloužila jednorázová investiční dotace z kraje odhadem ve výši kolem dvou milionů.

Na neděli se chystá pozorování Merkuru

Hvězdárna a planetárium pořádá pro veřejnost různé akce, počínaje astronomickými kroužky, přes odborné přednášky a další vzdělávací akce pro školy až po astronomická pozorování po celém regionu.

„Rád bych upozornil na poměrně neobvyklý úkaz, který budeme pozorovat 9. května nad hydrometeorologickým ústavem na Mikulce. Planeta Merkur, zřídkakdy viditelná, bude přecházet přes sluneční disk,“ podotkl Honzík.

Úkaz bude na obloze viditelný po 13. hodině až do západu Slunce, naposledy jej mohli lidé spatřit v roce 2003. Pozorování je zdarma, zájemci nepotřebují žádné vybavení, na místě budou k dispozici i dalekohledy vybavené speciálními filtry.
Nejčtenější

Plzeň - Sporting 2:1, šanci na postup sebral gól z rohu v prodloužení

Plzeňský brankář Aleš Hruška se ohlíží za hlavičkou Battaglii (vpravo) ze...

Plzeňští fotbalisté se statečně prali o postup mezi nejlepších osm mužstev Evropské ligy. V osmifinálové odvetě vyhráli...

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...Oslnilo mě slunce, hájí se řidič. Za smrt dvou dětí dostal podmínku

Čtyřiadvacetiletý Patrik H. je obžalovaný z usmrcení z nedbalosti. Hrozí mu až...

Čtyřiadvacetiletý Patrik H., který podle obžaloby autem srazil v červnu v centru Plzně na přechodu pro chodce dva...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

PONEDĚLNÍK: Hapalova pomoc, totální Slavia, bavič Petržela a (ne)fér video

Sparťanský trenér Pavel Hapal

Sedím s Pavlem Hapalem v hotelovém salonku a vykládá mi plán, jak pomoci olomouckému fotbalu. Slavný odchovanec klubu...

Další z rubriky

Pro dítě do družiny s čipem, bezpečnější systém se rozšíří po Plzni

Vedoucí vychovatelka 26. ZŠ v Plzni Dana Herličková ukazuje čip a mobilní...

Nový systém pro vyzvedávání dětí ze školních družin chce postupně ve městě zavést plzeňská radnice. Jeho podstatou jsou...

Roste prodej nemovitostí kvůli insolvenci, ceny realit mohou spadnout

Ilustrační snímek

Přibývá lidí, kteří se musí zbavit bytu nebo domu kvůli tomu, že nejsou schopni splácet hypotéku. To by mohlo zahájit...

Lidé z ghetta na Tachovsku mají desítky exekucí, práci ale nehledají

Obyvatelé Starého Sedliště na Tachovsku patří mezi obce s největším počtem...

Obyvatelé Starého Sedliště na Tachovsku mají z celého kraje nejvíc exekucí. V obci má 358 obyvatel celkem 2 071...

Najdete na iDNES.cz