Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zastánci nového šéfa Šumavy Hubeného žádají důslednou ochranu přírody

  18:53aktualizováno  18:53
Šumava domovem, to je název nové otevřené platformy lidí, kteří se v posledních týdnech postavili za důslednou ochranu přírody v Národním parku Šumava i za nového ředitele správy parku Pavla Hubeného. Signatáři chtějí prosazovat šetrnou turistiku či vytvoření Česko-bavorského národního parku.

Pavel Hubený nahradil k 30. dubnu 2014 ve funkci ředitele Správy Národního parku Šumava Jiřího Mánka. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Platformu založila padesátka obyvatel Šumavy a zástupců šumavských spolků. Reagovali tím na tvrdou kritiku ministra životního prostředí Richarda Brabce za to, že odvolal bývalého ředitele správy Jiřího Mánka a nahradil jej Pavlem Hubeným (více o protestech proti odvolání Mánka čtěte zde).

Proti ministrovi se bouřili zástupci šumavských obcí i tamní podnikatelé. Měli výhrady především k existenci nejpřísněji chráněných oblastí, ve kterých se v národním parku nemá do přírodních procesů zasahovat.

Odpůrci ministra varovali, že uvažované rozšíření bezzásahových oblastí poškodí zájmy obcí.

Lidé, kteří se hlásí k platformě Šumava domovem, naopak v důsledné ochraně přírodních procesů v národním parku vidí jeho budoucnost i možnost lepšího rozvoje obcí.

"Podporujeme vnímání Šumavy a jejího podhůří jako oblasti s unikátním přírodním bohatstvím, které je potřeba chránit," uvedl mluvčí platformy Radek David.

Zástupci platformy také oznámili, že podporují nové vedení správy parku a kroky ministra životního prostředí. Za vlnou kritiky na jejich adresu vidí pokus o postupnou likvidaci národního parku ve snaze o komerční využití území.

"Jsme dále přesvědčeni, že větší dlouhodobou prosperitu regionu přinese důsledná ochrana přírody spíše, než otevření národního parku nekontrolovatelné zástavbě," uvedli v prohlášení s názvem Šumava zní i jiným hlasem!

Signatáři chtějí prosazovat šetrnou a poznávací turistiku nebo vytvoření společného Česko-bavorského národního parku s rozsáhlou příhraniční jádrovou zónou.

Kritikem nového vedení parku i kroků ministra životního prostředí je šumavský hoteliér, pozemkový magnát vlastnící mnoho hektarů šumavské půdy František Talián.

Tvrdí, že kroky ministerstva zlikvidují cestovní ruch na Šumavě. Vadí mu zejména rozšíření bezzásahových zón. "Foukne vítr, dříví napadne kůrovec a jediné podnikání tady bude to těžařské. A i já, který zaměstnávám desítky lidí a mám tu několik hotelů a penzionů, to tady budu moci zavřít," prohlásil Talián při nedávné demonstraci ministrových odpůrců.

Autoři: ,


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

V nejdelším tunelu u Plzně už jsou koleje, vlak po nich pojede v listopadu

Na portálu u Kyšic už je vystavěná gabionová stěna mezi tubusy. V celém jižním...

Stavbaři budující nejdelší železniční tunel v České republice u Plzně finišují. V minulém týdnu upevnili koleje v...

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Najdete na iDNES.cz