Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obnovený hřbitov U Všech svatých otevře bránu. Areál je starší než Plzeň

  18:49aktualizováno  18:49
Hřbitov u kostela Všech svatých na Roudné v Plzni prošel několik roků trvající obnovou a ve středu se poprvé otevře veřejnosti. V areálu, který je starší než samotná západočeská metropole, jsou pochovány osobnosti z několika významných rodů.

Historický hřbitov u kostela Všech svatých Na Roudné v Plzni se ve středu poprvé od obnovy otevře veřejnosti. Pochovány jsou zde významné osobnosti. (29. 3. 2018) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Historie hřbitova sahá do 12. století. V areálu o rozloze zhruba 1,5 hektaru se přestalo pochovávat na začátku minulého století a úředně byl hřbitov zrušen v roce 1904. Zejména za komunistického režimu spolu s kostelem chátral.

Od poloviny 70. let pak s jejich záchranou začal spolek dobrovolníků. Později péči o areál převzalo město. Pomáhají přitom aktivisté, kteří posilují drobnou údržbu, pravidelnými kontrolami se snaží bránit vandalismu.

O hřbitov se nyní stará Správa veřejného statku města Plzně. Ta zde v posledních letech provedla opravy a rekonstrukce za miliony korun. Byly opraveny obvodové zdi, márnice, centrální kříž a restaurovány významné hrobky a náhrobky.

Hřbitov na Roudné

„V současné době je další etapa rekonstrukce dokončena. Náklady na obnovu přesáhly 12,8 milionu korun. I nadále budou pokračovat opravy jednotlivých náhrobků, úpravy hrobových polí a instalace informačního systému v závislosti na finančních možnostech města,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu a životní prostředí Petr Náhlík. Od roku 2000 si opravy hřbitova U Všech svatých vyžádaly zhruba 20 milionů korun.

Na hřbitově spočinul například arciděkan plzeňský a zakladatel Sokola v Plzni František Herold, Tomáš Cimrhanzl, který v 19. století dvacet let vedl plzeňskou knihovnu, dále dobrodinec a zachránce Husova rodného domku v Husinci Antonín Kludský ze známé cirkusové rodiny, Jindřich Mikolecký, jenž se zasloužil o rozvoj Škodovky, veřejného osvětlení, dopravy a o stavbu vývařovny pro chudé.

Podle architekta je areál U Všech svatých pozoruhodný

„Na hřbitově se nachází také hrobka významné měšťanské rodiny Rohrerovy, která se zasloužila o výsadbu veřejného sadu v místech za dnešní Kollárovou ulicí. Je tam i renovovaná hrobka rodiny Emanuela Klotze, majitelů cihelen, stavebních a železářských firem nebo novodobý náhrobek připomínající rodinu Brožíkových, vlastníků významné továrny na kočáry,“ uvedla Irena Tolarová ze Správy veřejného statku města Plzně.

Architekt Jan Soukup, který se věnuje církevním památkám, pokládá areál U Všech svatých za pozoruhodný.

„Vždyť je starší než Plzeň. Kostel tam byl už v románské době. Když se tam před lety kolem něho dělaly výkopy, zjistilo se, že základy jsou z oblých kamenů. To znamená, že pochází z nějaké rotundy nebo apsidy. Takže kontinuita toho místa je velice dlouhá,“ řekl Soukup.

Architekt upozornil, že po zrušení hřbitova u chrámu svatého Bartoloměje na konci 18. století byly hřbitovy U Všech svatých a u kostela svatého Mikuláše hlavními plzeňskými místy, kde se pohřbívaly nejvýznamnější osobnosti.

Veřejnosti se hřbitov poprvé otevře ve středu. Potom až do října vždy každou první středu v měsíci.Nejčtenější

Vrba: Byl bych překvapený, kdyby se liga obrátila naruby

Trenér Plzně Pavel Vrba diriguje své svěřence v utkání s Teplicemi.

Letošní léto je pro Pavla Vrbu, trenéra plzeňské Viktorie, poněkud nezvyklé. Po letech klub nečeká těžký letní hon za...

Jestli chcete jet načerno, nenastupujte, varovali cestující revizoři

Během měsíce a půl revizoři zkontrolovali v Plzni na třicet tisíc cestujících.

Na lidi, kteří se vozí městskou hromadnou dopravou bez jízdenky, neplatí pokuty a exekučně jsou téměř nepostižitelní,...Matka ročním dítětem praštila, až mu zlomila lebku. Policie stíhá i babičku

Kojenecký ústav a dětské centrum v pražské Krči.

Plzeňští kriminalisté obvinili jednadvacetiletou ženu, která týrala svou roční dcerku tak, že bude mít trvalé následky....

Už žádné klacky, slibuje před sezonou plzeňský šéf Šádek

NA TANKU. Fotbalisté Plzně slaví mistrovský titul.

Šest přípravných zápasů, šest vítězství. Až v generálce na ligu proti Dynamu Kyjev fotbalová Plzeň poprvé prohrála....

Hlavně vyhrát ligu, přejí si v Plzni. Jeden útočník ještě odejde

Plzeňský kapitán Roman Hubník (vlevo) a kouč Pavel Vrba na předsezónní tiskové...

Cílem obhajoba ligového titulu, v evropských pohárech ambice na postup do jarní fáze. „Nejprve ale počkejme na los, pak...

Další z rubriky

Muže, který na poli pohodil jedenáct štěňat, podezírá policie z týrání

Štěněcí nalezenci. Náhodný svědek je našel na poli u Radkovic na Klatovsku. Z...

Muže z obce nedaleko Švihova na Klatovsku, který před měsícem nechal na poli krabici s několikadenními štěňaty,...

Udělala to z hlouposti, řekl soud a snížil ženě trest za vraždu miminka

Druhým dnem pokračoval soud s dvaadvacetiletou ženou z Plzně, která vloni...

Z devatenácti na patnáct let snížil Vrchní soud v Praze trest mladé ženě z Plzně, která loni hned po porodu zavraždila...

Z Dolanského mostu zbylo jen torzo, kompletně opravený bude v listopadu

Kompletní rekonstrukce Dolanského mostu přes řeku Berounku potrvá do listopadu....

Pouze mostní oblouky a několik betonových vzpěr zbylo po Dolanském mostu mezi Chrástem a Dolany na Plzeňsku. Jeho...

Najdete na iDNES.cz