Předseda plzeňských mykologů Tomáš Kučera ukazuje hřib plavý, jeden ze vzácných...

Předseda plzeňských mykologů Tomáš Kučera ukazuje hřib plavý, jeden ze vzácných kousků od jihočeského rybníka. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Houbař našel na hrázi rybníka vzácné hřiby, jeden z nich je chráněný

  • 24
Velmi vzácnou sbírku hřibů přinesl do plzeňské houbařské poradny Josef Berkovec. Na hrázi jednoho z jihočeských rybníků totiž našel hřib pružný, medotrpký, plavý a rubínový. Ten je navíc velmi vzácný a chráněný.

Přestože letošní rok je pro houbaře zatím zklamáním, plzeňští mykologové se radují. Jeden z návštěvníků totiž do houbařské poradny, která je každé pondělí k dispozici v ústavu biologie Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, přinesl velmi vzácnou sbírku hřibů.

Našel je na hrázi jednoho z rybníků v jižních Čechách.

"Nález budeme hlásit do centra České mykologické společnosti jako vzácnou lokalitu," uvedl Svatopluk Holec, čestný předseda plzeňského mykologického kroužku.

"A hlavně nepište, kde pán houby našel, protože by se konaly nájezdy," připomněl Holec. A proč se mykologové tak radovali?

Protože na jedné hrázi Josef Berkovec našel vedle sebe čtyři druhy hřibů - rubínový, pružný, medotrpký a hřib plavý. A nejsou ledajaké, například ten rubínový je vzácná chráněná houba.

"Jestli existuje deset lokalit v republice, kde se zatím našel, tak je to hodně, objeví se jednou, dvakrát za rok," vysvětlil Holec.

"Je tak vzácný, že ho nikdo nezkoušel jíst," doplnil zanícený mykolog. "Když ho pán minulý týden přinesl, tak jsme se nejdříve hádali, o jaký hřib jde. Nakonec jsme názor museli potvrdit mikroskopem," popsal Holec příhodu, která dokresluje, jak je důležité nejíst vše, co člověk v lese najde, když i ti nejzkušenější mykologové musejí někdy použít mikroskop.

"Nejhorší jsou lidé, kteří přijdou a říkají, já sbírám jenom hřiby a bedly, ti jsou zralí na otravu houbami," říká předseda plzeňských mykologů Tomáš Kučera.

Letos bylo zatím tak málo hub, že to prý mladší mykologové nepamatují. "Byly neuvěřitelné teploty, naposledy takové byly asi před třiceti, čtyřiceti lety, tehdy ale netrvaly tak dlouho jako letos, já tomu říkám Sahara. Houby nerostly, protože bez vody není života," popsal Holec.

Podle něj jaro sice začalo dobře, protože v dubnu, v květnu houby rostly, ale pak už byli houbaři v lese zbyteční.

Teď už se podle mykologů zase začínají houby objevovat. "Jde to od hor dolů, na Chebsku, Sokolovsku či severním Tachovsku už rostou, na Šumavě také jsou, okolo Plzně to zatím není žádná sláva. Teď nám ale slibují, že bude pršet, tak se snad podhoubí zregeneruje. Sezona nás teprve čeká," dodal Holec.