Na šumavském Špičáků je příliš hotelů a málo turistů. Pokoje řady z nich jsou často prázdné. Ilustrační snímek

Na šumavském Špičáků je příliš hotelů a málo turistů. Pokoje řady z nich jsou často prázdné. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na šumavském Špičáku je k mání řada hotelů, scházejí jim hosté

  • 9
Rixi, Stella, Sládek, Bohemia, Malá Paříž a další hotely na šumavském Špičáku jsou na prodej. Důvodem je vysoká koncentrace rekreačních zařízení nejen v této části Železné Rudy a úbytek turistů. Výhodou pro případné kupující je nízká cena.

Například objekt s kapacitou 100 lidí na zajímavém místě se prodává za 8,9 milionu korun.

„Příčinou, proč je tolik nemovitostí na prodej, je i generační výměna. Lidé, kteří si v Železné Rudě po převratu koupili hotely, penziony a podobně, odcházejí do důchodu,“ uvedl Pavel Prokeš, majitel klatovské realitní kanceláře.

Realitní makléři se shodují, že důvodem zájmu prodávat je i menší ziskovost způsobená úbytkem klientů. Například hostů z Německa je naprosté minimum oproti 90. letům, protože ceny ubytování na Šumavě jsou stejné, ne-li vyšší než v německých či italských Alpách.

„Když si ale někdo chce koupit hotel nebo penzion, k dispozici mu je široká nabídka a za dobrou cenu,“ míní Prokeš.

Za necelých devět milionů je k mání hotel Lipenka

Hotely a penziony se podle něj prodávají po celé Šumavě, nikde ale v takovém počtu, jako právě na Špičáku a v celé Železné Rudě. „K mání jsou hotely v Hojsově stráži, Hartmanicích nebo v Srní,“ vyjmenoval Prokeš.

Za sedm milionů korun, tedy za cenu dvou větších bytů v Plzni, se prodává hotel v Hamrech, vzdálených 15 kilometrů od Železné Rudy.

Zařízení nabízí ubytovací kapacitu pro 48 osob. Je zde deset dvou- až třílůžkových pokojů a pět apartmánů pro čtyři až pět lidí. Všechny pokoje i apartmány mají vlastní koupelnu a toaletu. V přízemí hotelu je personální byt 2+1. Hotel je navíc vybavený novým wellness centrem.

V Lipně nad Vltavou je k mání hotel Lipenka s kapacitou až sto lidí a s obytnou plochou 580 čtverečních metrů za 8,9 milionu korun.

Hotel Malá Paříž se chystá koupit Plzeňský kraj

Mají noví podnikatelé, kteří si na Šumavě penzion koupí, šanci uspět?

„Všude tam, kde jsou majitelé stále přítomni, to funguje, protože vlastní prací ušetří na provozních nákladech a navíc sami hlídají personál. Když ale nasadí vysoké ceny a budou čekat, že jim hotel sám vydělá, tak to fungovat nebude. To si mohli podnikatelé dovolit na začátku 90. let,“ míní Prokeš.

Podle realitních makléřů je šance získat úvěr na koupi hotelu jen v případě, že zájemce poskytne vlastní prostředky minimálně ve třicetiprocentní výši. „Banky se bojí, že začínající podnikatelé neuspějí, tak se jistí,“ uvedl jeden z českobudějovických makléřů.

Za každý další prodaný a fungující hotel je rád starosta Železné Rudy Michal Šnebergr. Proto si pochvaloval, když kraj tento týden schválil opozicí kritizovaný záměr koupit hotel Malá Paříž na Špičáku pro rekreaci zaměstnanců hejtmanství (více o tom čtěte zde). 

„Každý fungující hotel znamená oživení města a další turisty, je to přínos pro místní obchodníky,“ uvedl.