Mladí sokoli, kteří se letos vylíhli na Šumavě.

Mladí sokoli, kteří se letos vylíhli na Šumavě. | foto: Pavel Pechoušek

Na Šumavě kontrolovali hnízda sokolů. V národním parku jich je už sedm

  • 3
Hnízda sokolů kontrolovali tento týden pracovníci šumavského národního parku. Po skalách se spouštěli na lanech a sledovali, zda někde u hnízd nepřekáží kusy kamenů nebo větví. Sokol stěhovavý zmizel ze Šumavy v 70. letech, teď se jeho populace rozšiřuje.

"Lezou po skalách tam, kde na jaře zahnízdí sokoli a kontrolují, zda je zde všechno v pořádku. Odstraňují kusy odlomeného skalního masivu nebo části ulomených větví. Vytváří podmínky pro to, aby se sem sokoli mohli opět vracet," popsal práci lidí z Informační a strážní služby mluvčí Národního parku Šumava Pavel Pechoušek. 

Sokoli zahnizďují během února a března, proto je důležité hnízda zkontrolovat ještě předtím než napadne sníh.

Na území Národního parku Šumava je nyní několikanásobně větší množství hnízdišť sokolů, než tomu bylo v 90. letech 20. století. Ti se zde každý rok snaží vyvést mladé.

Sokol stěhovavý zmizel ze Šumavy v 70. letech kvůli používání pesticidů a teď se jeho populace rozšiřuje.

Kontroly hnízd sokolů

"V současnosti máme na území Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava celkem sedm hnízdních lokalit sokola, což je výborná zpráva, protože v 90. letech minulého století jsme měli na Šumavě jen dvě hnízdní lokality. Populace sokola stěhovavého roste i v Evropě a nás těší, že se mu líbí i na Šumavě, kde se mu důslednou ochranou přírody snažíme tvořit ty nejlepší podmínky," řekl ředitel národního parku Jiří Mánek.

Letos na jaře se na pěti hnízdištích uvnitř Národního parku Šumava narodili mladí sokoli, kteří vyletěli z hnízda.

Sokolům se na Šumavě daří i díky péči pracovníků Informační a strážní služby. Ty čeká důležitý úkol hlavně na jaře. Kdy budou hnízdiště sokolů hlídat ve dne v noci.

"Budeme hlídat cesty, které vedou do míst, kde sokoli hnízdí, aby je turisté nerušili a oni se mohli v klidu starat o mladé. Časté rušení, může způsobit například zastydnutí zahřívaných vajec nebo předčasné vylétnutí dospívajících mláďat z hnízda, která se pak stávají snadnou kořistí pro predátory," vysvětlil vedoucí Informační a strážní služby Petr Šrail.

Na omezení vstupů se turisté musí připravit během dubna a května. Někde možná až do poloviny června.

Monitoringem sokola stěhovavého na Šumavě se dlouhodobě zabývá Český svaz ochránců přírody Plzeňsko.

"Pravidelně sledujeme obsazenost známých hnízdních lokalit sokolími páry, vývoj a úspěšnost hnízdění a kontrolujeme i další potencionální lokality, kde by sokol mohl hnízdit," sdělil David Melichar z Českého svazu ochránců přírody Plzeňsko.