Hnačovský rybník na Klatovsku.

Hnačovský rybník na Klatovsku. | foto: archiv MF DNES

Kdysi vyhlášený Hnačovský rybník u Klatov osiřel, je v něm špatná voda

  • 0
Nebezpečná pro koupání - tak v posledních týdnech hodnotí hygienici vodu v Hnačovském rybníku na Klatovsku. Stejná situace se zde opakuje už několik let a kdysi oblíbená rekreační oblast, kde si postavilo chatu mnoho Plzeňanů i z lidí z Klatov, tak láká čím dál méně návštěvníků.

Letos je kvůli suchu a nižší hladině voda ještě horší, než v jiných letech, 7., 14. a 28. července dokonce dostala od hygieniků tři černé smajlíky za sebou. Ty značí vodu nebezpečnou pro koupání.

„Letos je horší kvalita vody hlavně proto, že rybník se po loňském výlovu úplně nenaplnil. Voda se v něm rychleji prohřívá a snáze kvete,“ říká starosta Hnačova Jiří Šebesta, který se prý v rybníku přesto rád koupe.

„Stavy totiž kolísají, sinice vykvetou, pak odumřou, takže někdy je voda horší, někdy lepší. A pokud hygienici přijedou, když je stav horší, pak na to doplatíme menším zájmem o kemp,“ líčí starosta. Přesto věří, že se kvalita vody zlepší a lidí v obecním kempu zase přibude.

Pomoci má hnačovská čistička odpadních vod, která přijímá splašky ze septiků z okolí zadarmo. Někteří místní na to slyší. Voda z přetékajících jímek pak nejde do Úslavy a z ní do rybníka.

Okolní obce nezískaly dotaci na kanalizaci

Radnice v Zavlekově poskytuje fekální vůz, který za mírný poplatek septiky vyváží a odpadní vody vypouští zadarmo do čističky v Hnačově. Kvalitu vody v rybníku nejvíce ohrožují septiky v obcích v okolí Úslavy, která rybník napájí.

„Patří sem Číhaň, Pláničky, Vlčnov a Skránčice, které se snažily o dotace na vybudování kanalizace, ale kvůli malému počtu obyvatel na ně nedosáhly,“ popsal Šebesta.

Někteří lidé podle něj septiky pravidelně vyvážejí, jiní až tehdy, když je na to upozorní pracovníci orgánů životního prostředí. Na vině je i stav některých septiků. „Jsou tu staré žumpy a septiky, do kterých se sto let nikdo nepodíval. Ty přetékají a měřením se zjistilo, že největší znečištění je na hlavním přítoku do rybníka. Ale těžko se to dokazuje,“ popsal starosta.

Jedno vyvezení septiku majitele domu přijde na 300 korun, pak záleží na spotřebě vody a velikosti žumpy. Třeba chatařům, kterých je kolem rybníku kolem dvou set, stačí podle starosty vyvézt septik dvakrát za sezonu.

Příští letní sezona by mohla být lepší

Šebesta byl prý letos zvědavý, jaká voda v rybníku bude, protože se díky vyvážení septiků za poslední roky zlepšila. „Ale když nám rybník nenatekl celý, bylo to jasné,“ uvedl starosta. Aby se rybník naplnil, musí být podle jeho slov dostatečná zima a hodně sněhu.

Starosta soudí, že příští rok bude vody dost, protože kvůli suchu letos rybáři neplánují výlov. Ten bude až v roce 2015, takže příští letní sezona by mohla být slibná.

Mírný zádrhel je podle Jiřího Šebesty v tom, že obce kolem přítoku do rybníku nejsou na turistickém ruchu spojeným s koupáním a kempem zainteresované přímo, ale jen vzdáleně.

„Třeba tím, že přes ně vedou cyklostezky. Ale i to by je mohlo motivovat k péči o čistotu vody v Hnačovském rybníku,“ míní starosta. Kvůli zvýšení turistického ruchu vznikla v okolí i naučná stezka.