Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdysi vyhlášený Hnačovský rybník u Klatov osiřel, je v něm špatná voda

  18:26aktualizováno  18:26
Nebezpečná pro koupání - tak v posledních týdnech hodnotí hygienici vodu v Hnačovském rybníku na Klatovsku. Stejná situace se zde opakuje už několik let a kdysi oblíbená rekreační oblast, kde si postavilo chatu mnoho Plzeňanů i z lidí z Klatov, tak láká čím dál méně návštěvníků.

Hnačovský rybník na Klatovsku. | foto: archiv MF DNES

Letos je kvůli suchu a nižší hladině voda ještě horší, než v jiných letech, 7., 14. a 28. července dokonce dostala od hygieniků tři černé smajlíky za sebou. Ty značí vodu nebezpečnou pro koupání.

„Letos je horší kvalita vody hlavně proto, že rybník se po loňském výlovu úplně nenaplnil. Voda se v něm rychleji prohřívá a snáze kvete,“ říká starosta Hnačova Jiří Šebesta, který se prý v rybníku přesto rád koupe.

„Stavy totiž kolísají, sinice vykvetou, pak odumřou, takže někdy je voda horší, někdy lepší. A pokud hygienici přijedou, když je stav horší, pak na to doplatíme menším zájmem o kemp,“ líčí starosta. Přesto věří, že se kvalita vody zlepší a lidí v obecním kempu zase přibude.

Pomoci má hnačovská čistička odpadních vod, která přijímá splašky ze septiků z okolí zadarmo. Někteří místní na to slyší. Voda z přetékajících jímek pak nejde do Úslavy a z ní do rybníka.

Okolní obce nezískaly dotaci na kanalizaci

Radnice v Zavlekově poskytuje fekální vůz, který za mírný poplatek septiky vyváží a odpadní vody vypouští zadarmo do čističky v Hnačově. Kvalitu vody v rybníku nejvíce ohrožují septiky v obcích v okolí Úslavy, která rybník napájí.

„Patří sem Číhaň, Pláničky, Vlčnov a Skránčice, které se snažily o dotace na vybudování kanalizace, ale kvůli malému počtu obyvatel na ně nedosáhly,“ popsal Šebesta.

Někteří lidé podle něj septiky pravidelně vyvážejí, jiní až tehdy, když je na to upozorní pracovníci orgánů životního prostředí. Na vině je i stav některých septiků. „Jsou tu staré žumpy a septiky, do kterých se sto let nikdo nepodíval. Ty přetékají a měřením se zjistilo, že největší znečištění je na hlavním přítoku do rybníka. Ale těžko se to dokazuje,“ popsal starosta.

Jedno vyvezení septiku majitele domu přijde na 300 korun, pak záleží na spotřebě vody a velikosti žumpy. Třeba chatařům, kterých je kolem rybníku kolem dvou set, stačí podle starosty vyvézt septik dvakrát za sezonu.

Příští letní sezona by mohla být lepší

Šebesta byl prý letos zvědavý, jaká voda v rybníku bude, protože se díky vyvážení septiků za poslední roky zlepšila. „Ale když nám rybník nenatekl celý, bylo to jasné,“ uvedl starosta. Aby se rybník naplnil, musí být podle jeho slov dostatečná zima a hodně sněhu.

Starosta soudí, že příští rok bude vody dost, protože kvůli suchu letos rybáři neplánují výlov. Ten bude až v roce 2015, takže příští letní sezona by mohla být slibná.

Mírný zádrhel je podle Jiřího Šebesty v tom, že obce kolem přítoku do rybníku nejsou na turistickém ruchu spojeným s koupáním a kempem zainteresované přímo, ale jen vzdáleně.

„Třeba tím, že přes ně vedou cyklostezky. Ale i to by je mohlo motivovat k péči o čistotu vody v Hnačovském rybníku,“ míní starosta. Kvůli zvýšení turistického ruchu vznikla v okolí i naučná stezka.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Při slavnostech sloužil mši kardinál Duka, připomněl historii Chodů

Poutní mši u kostela na vrchu Vavřineček, která je součástí Chodských...

Tóny dudácké muziky, vůně pravých chodských koláčů, ukázky lidových řemesel. Taková byla atmosféra 64. ročníku...

Po 42 letech v čele Dobříče na Plzeňsku starosta už kandidovat nebude

Končící starosta Dobříče na Plzeňsku Václav Lomička (9. srpna 2018)

Starosta rekordman se loučí s funkcí. „Domnívám se, že 42 let je dostatečně dlouhé období,“ říká Václav Lomička z...

Symbol Plzeňského Prazdroje zase získá lesk, bránu opraví restaurátoři

V Plzeňském Prazdroji začala oprava Jubilejní brány dokončené roku 1893. (10....

Pod lešením zůstane několik měsíců schovaná Jubilejní brána plzeňského pivovaru, která je symbolem Plzeňského...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz