Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvalitu vody v Hnačovském rybníku má zlepšit nová výpusť a kanalizace

  13:28aktualizováno  13:28
Kdysi vyhlášená rekreační oblast Hnačovského rybníka na Klatovsku bojuje už léta se špatnou kvalitou vody ke koupání. Řešením by mohlo být nové výpustní zařízení a kanalizace v okolí.

Hnačovský rybník na Klatovsku. | foto: archiv MF DNES

U Hnačovského rybníku si postavilo chatu mnoho Plzeňanů i lidí z Klatovska, tamní kemp býval zaplněný stany a ani v chatkách by se volné místo nenašlo. Kvůli špatné kvalitě vody ale tohle místo v posledních letech osiřelo.

„Měl by se změnit systém vypouštění rybníku, doufáme, že nám to pomůže s kvalitou vody,“ uvedl starosta Hnačova Milan Přerost.

Po modernizaci výpusti by měla nově odtékat voda z vrchní části rybničního profilu, kde se nejvíce soustřeďují sinice a nečistoty. „Nyní voda odchází spodní výpustí, takže odtéká čistá voda a vše, co plave na hladině a metr pod ní, v rybníku zůstává,“ popsal starosta.

Generální ředitel Klatovského rybářství Václav Voráček potvrdil, že se chystá rekonstrukce výpustního zařízení, díky kterému by z rybníku odtékala hlavně vrchní vrstva vody. Nyní je výpustní zařízení v nejhlubším místě rybníku a aby rybáři zachovali takzvaný sanační průtok v korytě Úslavy, musí tudy vodu vypouštět. Tím se nečistoty v rybníku zahušťují.

Vyčištění by mohlo jít i cestou odbahnění, ale podle Voráčka by to mělo menší vliv než rekonstrukce přelivu a odpouštění vody horem. Bez nové výpustě se podle starosty kvalita vody zlepšovat nebude.

„Všechny čtyři rybníky nad Hnačovem na Úslavě mají buď obtokové strouhy nebo povrchové přepady, což znamená, že vrchní nejznečištěnější vrstvy vody se dostávají do Hnačovského, kde se špína hromadí,“ vysvětlil starosta.

Nevýhodou rekonstrukce hráze Hnačovského rybníka je, že bude dva až tři roky vypuštěný. „I tak jsme rádi, že se rybáři s problémem snaží něco dělat,“ konstatoval Přerost.

Vypuštění rybníku by podle něj mohlo ještě více snížit návštěvnost kempu. Proto se obec chystá vybudovat požární nádrž o velikosti 20 krát 10 metrů, v které by bylo možné se i koupat a překlenout tak přestavbu hráze.

K čistější vodě v Hnačovském rybníku by mohlo podle starosty přispět i budování kanalizace v obcích na přítoku, kam patří Číhaň, Plánička, Vlčnov a Skránčice.

V Číhani už připravují studii na vybudování čističky. Podle pracovnice číhaňské radnice Miluše Kotlanové obci na čistotě Hnačovského rybníka také záleží, protože turistický ruch prospívá nejen Hnačovu, ale i lidem v okolí, kam turisté jezdí hlavně na kolech.

Už nyní prý pomáhá hnačovská čistička odpadních vod, která přijímá splašky ze septiků z okolí zadarmo. Někteří místní na to slyší. Voda z přetékajících žump pak nejde do Úslavy a z ní do rybníka.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

V nejdelším tunelu u Plzně už jsou koleje, vlak po nich pojede v listopadu

Na portálu u Kyšic už je vystavěná gabionová stěna mezi tubusy. V celém jižním...

Stavbaři budující nejdelší železniční tunel v České republice u Plzně finišují. V minulém týdnu upevnili koleje v...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

VIDEO: Tatra 613 i Carevna. Plzeňskem se proháněly vozy z dob socialismu

Pátý ročník akce Retro jízda aneb „V čem jsme jezdili za socialismu“  uspořádal...

Nablýskaná embéčka, wartburgy, žigulíky, fiaty, ale také staré motorky ČZ a jawa a mnoho dalších veteránů podniklo v...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz