Poslední výluka před nádražím v Plzni, přestavba mostů spěje do finále

  17:40aktualizováno  17:40
Před hlavním vlakovým nádražím v Plzni, kde probíhá přestavba železničních mostů a silnice pod nimi, začne zítra poslední velká tramvajová výluka. Bez omezení začnou tramvaje po nové trati jezdit od 31. srpna, na zbrusu novou komunikaci se vrátí i auta.

V úterý ráno začnou technici upravovat troleje a pak jeřáby vytrhají přejezdové výhybky, které jsou u zastávky v Sirkové ulici a pod Mikulášským náměstím.

Výhybky umožňovaly přesměrovávat tramvaje právě na tu kolej, po které se dalo přes velké staveniště jezdit.

„Bez výluky to udělat nejde. Přejezdové spojky nahradí na obou místech rovné koleje,“ vysvětlil ředitel stavby Jan Zemánek.

Místo tramvají budou od 21. srpna jezdit autobusy náhradní dopravy mezi náměstím Republiky a Mikulášským náměstím. Autobusy budou uzavřený úsek objíždět přes most Nad nádražím, jako to bývalo už při předchozích výlukách.

HARMONOGRAM STAVEB

  • 2014–2017 Uzel Plzeň, 1. stavba, přestavba pražského zhlaví
  • 2016–2019 Uzel Plzeň, 2. stavba, přestavba nádraží včetně mostů Mikulášská
  • 2017–2020 Uzel Plzeň, 3. stavba, přesmyk domažlické trati
  • 2020–2022 Uzel Plzeň, 4. stavba přestavba žateckého zhlaví
  • 2018–2020 Uzel Plzeň, 5. stavba, Lobzy – Koterov nádraží

Uzel Plzeň, 2. stavba

- traťová rychlost pro průjezd ve směru III. koridor bude 80 km/h

- vložené koleje měří 5,5 km

- vznikne 31 nových výhybek

- nové trakční vedení bude dlouhé 17,4 km

- nové nástupištní hrany o délce 1,1 km

Stavbaři se při podpisu smlouvy na vybudování obou nových železničních mostů a přestavbu silnice pod nimi zavázali, že komunikace pod mosty bude hotová do konce letošních prázdnin.

„Datum posledního srpna roku 2018 je nepřekročitelná podmínka,“ řekl loni v lednu při zahajování přestavby obou železničních mostů plzeňský primátor Martin Zrzavecký.

Podle posledních informací ze stavby tramvaje začnou po nové trati pod novými železničními mosty jezdit bez omezení 31. srpna.

„V sobotu 1. září se na silnici pod mosty vrátí autobusy, od pondělí 3. září tudy začnou jezdit trolejbusy s alternativním pohonem, protože v úseku ještě nebudou troleje. Od 15. září by tudy měly jezdit trolejbusy už běžně pod trolejí,“ upřesnil mluvčí Plzeňských městských dopravních podniků René Vávro.

Šéf stavby železničních mostů a Mikulášské třídy Jan Zemánek uvedl, že obnovením provozu na silnici stavební práce na modernizaci nádraží nekončí.

„Poslední srpnový den ještě nebude položená dlažba na všech chodnících, dále bude pokračovat obkládání pilířů mostu, pracovat se bude dál na jižním železničním mostě. To už ale nebude omezovat provoz na silnici. Rozhodující je dodržení termínu pro obnovení provozu na Mikulášské třídě,“ vysvětlil Jan Zemánek.

Šlechtična prověřila most u nádraží (4. prosince 2017)

V průběhu září se otevře i nově upravený prostor parkoviště před hlavní nádražní budovou, dojde i ke znovuotevření podchodu pod frekventovanou křižovatkou.

Protože nově vybudované železniční mosty mají větší rozpětí, stavbaři pod ně dostali širší silnici, která je navíc o téměř metr hlouběji, než byla ta původní. Při jejím budování museli přeložit i všechny sítě v podzemí. To vše město stálo 80 milionů korun.

Pro řidiče rozšíření silnice znamená, že tramvaje už budou mít pás jen pro sebe, zatímco dříve se ve směru do centra dělily o místo s auty, a často zůstávaly uvězněné v kolonách mezi nimi.

Fotogalerie

Loni na jaře šel jako první k zemi severní železniční most. Jeho ocelovou konstrukci stavbaři rozřezali ještě na pilířích na šest kusů, a ty pak jeřáb postupně snášel k zemi. Tam dělníci starou konstrukci rozpálili hořáky na malé kusy, a ty putovaly do šrotu.

Po novém mostě s rozpětím mezi pilíři větším o patnáct metrů projely první vlaky loni na přelomu listopadu a prosince. Menší jižní most šel k zemi letos v únoru, nový se už klene nad silnicí. Vlaky po něm začnou jezdit ještě letos.

Až do poloviny příštího roku potrvají práce mezi hlavní nádražní budovou a mosty přes řeku Radbuzu. Všechny tyto práce jsou součástí takzvané druhé stavby uzlu Plzeň, kterou vysoutěžilo sdružení firem Metrostav a OHL ŽS.

Projektanti spočítali náklady na zhruba 1,2 miliardy korun. Vítězné stavební firmy se zavázaly, že práce zvládnou o čtvrt miliardy levněji. Evropské fondy by měly zaplatit zhruba 839,5 milionu korun.

Jižní železniční most půjde k zemi (12. února 2018)

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Nová varianta pro Plekance. Zájem má Plzeň, potvrdil manažer Vlasák

Plekanec: O medaili se nikdo nebaví, vážíme si podpory diváků

O hokejistu Tomáše Plekance usiluje další klub z české extraligy - Plzeň. Pro iDNES.cz to potvrdil sportovní manažer...

Čisto na kolejích. V nejdelším tunelu nebude možné používat staré toalety

Prohlídka nejdelšího železničního tunelu v ČR u Plzně. (21. 9. 2018)

Už tento pátek se naplno rozjede provoz více než čtyřkilometrového železničního tunelu Ejpovice - nejdelšího v Česku....

Logističtí géniové. Při biatlonu budou Emmonsovi „střílet“ i proti sobě

Matthew a Kateřina Emmons na střelnici v Plzni-Lobzích.

Starají se o čtyři děti, mají pracovní úvazky na střelnici v Plzni a navrch teď oba pomáhají biatlonovým reprezentacím,...

PONEDĚLNÍK: Míří video do záhuby? Nedovolte to. A Milane, co to bylo?

Milan Baroš z Baníku Ostrava padá po střetu s opavským protihráčem s bolestivou...

Pomezní sudí Guillaume Debart neměl den. Během sedmi minut neuznal Cavanimu pro ofsajd dva góly. Rychle ho však opravil...

Další z rubriky

Skiareál na Špičáku investoval do zasněžování, cena jízdenek stoupla

Na šumavském Špičáku začala zimní sezona. (7. ledna 2016)

Šumavský lyžařský areál Špičák investoval zhruba deset milionů korun do modernizace střediska. Šlo především o...

V Plzeňském kraji chybí desítky pěstounů, děti končí v ústavech

Ilustrační snímek

Sehnat pěstouna je téměř nemožné. Zatímco před čtyřmi lety se jich na západě Čech hlásilo sedmnáct, loni to byl už jen...

Zraněný orel, který sežral holuba i s kroužky, se už vrátil do přírody

Orel mořský, kterého na konci října našli zraněného na Klatovsku, je opět...

Orel mořský, který špatně létal a v zažívacím traktu mu uvázly chovatelské kroužky poštovního holuba, se po třech...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz