Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Nakažených HIV přibývá. Polovina lidí o své nemoci neví, odhadují lékaři

  • 0
Už více než sto lidí nakažených virem HIV evidují hygienici v Plzeňském kraji. Region se tak dostal na čtvrtou příčku v přepočtu infikovaných lidí na sto tisíc obyvatel. Hůře je na tom jen Praha, Karlovarský a Středočeský kraj.

První prosinec byl Světovým dnem AIDS a testovací střediska proto nabízela rozšířené ordinační hodiny. „Zpravidla k nám na hygienickou stanici přichází 250 až 300 lidí ročně. Rádi bychom, aby toto číslo bylo větší,“ říká epidemiolog hygienické stanice Plzeňského kraje Petr Pazdiora.

Infekce se dá ze vzorku krve zjistit až po třech měsících od nákazy, podle Pazdiory je tato cesta jedinou spolehlivou. Zároveň přidává zajímavou statistiku.

Testování na vlastní žádost činí pouhé jedno procento provedených rozborů, zachytí přitom až téměř polovinu nových případů. Na 140 vyšetřených připadá dnes už jeden nakažený. „Dříve připadal jeden na tři tisíce testovaných,“ varuje Pazdiora. Testy na HIV pozitivitu se provádějí také u těhotných a dárců krve.

Zdaleka ne všechny případy se podaří odhalit, epidemiolog odhaduje, že HIV pozitivních může být v populaci ve skutečnosti až dvojnásobek. „V Plzeňském kraji se jich zhruba 85 procent nakazí sexuálním přenosem, z toho přibližně dvě třetiny homosexuálním stykem,“ vyčísluje Petr Pazdiora a dodává, že dalších devět procent, tedy zhruba dvojnásobně více než v jiných krajích, se nakazí při nitrožilní aplikaci drog.

Ve zbylých případech se původ infekce buď nepodaří objasnit, nebo pochází ze zdravotnického zařízení ze zahraničí. Nejvíce nových případů je diagnostikováno ve věkové skupině 20 až 29 let.

Max Blanck, který s Pazdiorou spolupracuje při výuce mediků a účastní se i osvětových akcí, je v tomto ohledu vlastně typickým příkladem. Je mu 29 let a nakazil se před pěti lety při krátkém homosexuálním románku.

Dnes polyká denně jedinou pilulku, nicméně se jedná už o čtvrtou nasazenou léčbu. Nejprve dostával kombinaci čtyř různých léků a jejich užívání s sebou přinášelo nepříjemné vedlejší účinky.

„Medikace je do jisté míry srovnatelná s chemoterapií, je to zásah do organismu a komplikace jsem měl. Na drobnosti typu malátnost, zvracení, poruchy spánku či nechutenství si dokáže člověk postupně zvyknout, horší bylo, že mi občas samovolně začínala téct krev z nosu,“ vzpomíná Blanck.

Stávající léčbu snáší dobře. Nedá se však vyloučit, že virus si na ni vytvoří rezistenci a opět bude třeba přistoupit ke změně.

Lidé přicházejí na testy hlavně kvůli nevěře

Po nakažení virem HIV se zpravidla během několika týdnů projeví příznaky připomínající chřipku nebo mononukleózu. Poté nastává fáze, při níž člověk nemá žádné příznaky, ale je infekční. Ta může trvat až několik desítek let.

Pazdiora z tohoto důvodu nabádá k obezřetnosti. Pokud si je člověk vědom toho, že se choval rizikově, měl by po třech měsících testy projít.

„Hlavním důvodem, proč k nám lidé přicházejí, je nevěra. Co považujeme za důležité, je to, že častěji přicházejí i lidé, kteří navazují nový partnerský vztah,“ uvádí Pazdiora a upozorňuje, že zejména u mužů, kteří mají sex s muži, dochází současně i k nákaze syfilis a kapavkou.

Přestože se HIV pozitivní člověk, který je mladý a nemá žádné další zdravotní obtíže, může mnohdy dožít věku jako jeho vrstevníci, odborníci apelují na to, aby lidé chorobu nepodceňovali. „Procházka růžovým sadem to rozhodně není,“ potvrzuje jejich slova Max Blanck.

Celkem je v ČR 2567 pacientů HIV pozitivních, u 450 z nich už propuklo AIDS a 331 lidí zemřelo.