Návštěvníci historického parku v Bärnau mohou nejen vidět život ve středověku,

Návštěvníci historického parku v Bärnau mohou nejen vidět život ve středověku, ale sami si ho i mohou vyzkoušet. | foto: Barbora Němcová, MF DNES

Jak se žilo ve středověku, ukazuje historický park v městečku Bärnau

  • 0
Jak žili naši předci v raném a vrcholném středověku, mohou poznat návštěvníci Historického parku Bärnau -Tachov jen pár kilometrů za česko-německými hranicemi. Funguje už druhou sezonu a lidé si tu kromě prohlídky mohou vyzkoušet dobová řemesla a uvidí také, jak se před tisíci lety stavělo.

Dům z lepenice, roubenka, přístřešek s hliněnou pecí i hrádek zhruba z 11. století. Repliky všech těchto staveb si mohou prohlédnout návštěvníci Historického parku v městečku Bärnau.

Loni sem přijelo na 25 tisíc návštěvníků, z Česka ale jen několik stovek. Park letos láká na několik zajímavých novinek.

"Chceme zachovat koncept autentické středověké vesnice. Z tohoto důvodu nejsou ani v jednotlivých stavbách nebo na pozemcích informační tabule, které by narušovaly ráz vesnice a původní dojem středověku," konstatuje Benjamin Zeitler z historického parku.

Podle něj však návštěvníci v žádném případě o informace nepřijdou. K dispozici mají audioprůvodce, kromě němčiny si letos mohou příchozí vybrat také z českého či anglického jazyka. "Zapůjčení audioprůvodce je zdarma," upozorňuje Zeitler.

Geschichtspark Bärnau -Tachov je jakýmsi zážitkovým archeologickým muzeem ve volné přírodě. Návštěvníci tu mohou poznat všední život lidí v době raného a vrcholného středověku. "Během prohlídky muzea projdete raně středověkou slovanskou vesnicí, vyšplháte na impozantní hrádek typu motte z 11. století a nakonec zavítáte do osady z období vrcholného středověku," láká Zeitler.

Se stavbou se začalo v roce 2010 a i nyní se historický park dále rozrůstá. Oproti loňsku jsou v expozici nově středověký hostinec či kostel.

Lidé mohou pozorovat dokonce stavbu jednotlivých domů i v reálu. "Poté, co v minulých dvou letech byla středověká vesnice z větší části postavena, jsou veškeré práce letos zaměřeny především na výstavbu sídliště z období vrcholného středověku," konstatuje Benjamin Zeitler.

Práce je o to náročnější, že probíhá přesně podle původních postupů a za využití tehdejších materiálů. Na výstavbu od počátku dohlížejí archeologové i historici.

"Nemáme fotky ani žádné plány. Hodně nám pomáhá archeologický průzkum. Z něj například víme, jak se spojovalo dřevo," přibližuje Zeitler. Během víkendu uvidíte i dobrovolníky, kteří v dobovém oblečení ukazují život ve středověku.

Park však nabízí i aktivní vyžití, lidé se mohou do řady zajímavých činností sami zapojit. Vedle ukázky stavby domů, demonstrací středověkých tažení a speciálních prohlídek s průvodcem se nabízí i kurzy starých technik, při kterých si každý bude moci vyzkoušet nejrůznější výrobní postupy.

Svou šikovnost si mohou lidé otestovat třeba při kosení trávy nebo v kovářské dílně, při foukání skleněných korálků či vaření mýdla. Historický park má i internetové stránky v češtině, podívat se na ně můžete zde.