Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se žilo ve středověku, ukazuje historický park v městečku Bärnau

  11:23aktualizováno  11:23
Jak žili naši předci v raném a vrcholném středověku, mohou poznat návštěvníci Historického parku Bärnau -Tachov jen pár kilometrů za česko-německými hranicemi. Funguje už druhou sezonu a lidé si tu kromě prohlídky mohou vyzkoušet dobová řemesla a uvidí také, jak se před tisíci lety stavělo.

Návštěvníci historického parku v Bärnau mohou nejen vidět život ve středověku, ale sami si ho i mohou vyzkoušet. | foto: Barbora Němcová, MF DNES

Dům z lepenice, roubenka, přístřešek s hliněnou pecí i hrádek zhruba z 11. století. Repliky všech těchto staveb si mohou prohlédnout návštěvníci Historického parku v městečku Bärnau.

Loni sem přijelo na 25 tisíc návštěvníků, z Česka ale jen několik stovek. Park letos láká na několik zajímavých novinek.

"Chceme zachovat koncept autentické středověké vesnice. Z tohoto důvodu nejsou ani v jednotlivých stavbách nebo na pozemcích informační tabule, které by narušovaly ráz vesnice a původní dojem středověku," konstatuje Benjamin Zeitler z historického parku.

Podle něj však návštěvníci v žádném případě o informace nepřijdou. K dispozici mají audioprůvodce, kromě němčiny si letos mohou příchozí vybrat také z českého či anglického jazyka. "Zapůjčení audioprůvodce je zdarma," upozorňuje Zeitler.

Geschichtspark Bärnau -Tachov je jakýmsi zážitkovým archeologickým muzeem ve volné přírodě. Návštěvníci tu mohou poznat všední život lidí v době raného a vrcholného středověku. "Během prohlídky muzea projdete raně středověkou slovanskou vesnicí, vyšplháte na impozantní hrádek typu motte z 11. století a nakonec zavítáte do osady z období vrcholného středověku," láká Zeitler.

Se stavbou se začalo v roce 2010 a i nyní se historický park dále rozrůstá. Oproti loňsku jsou v expozici nově středověký hostinec či kostel.

Lidé mohou pozorovat dokonce stavbu jednotlivých domů i v reálu. "Poté, co v minulých dvou letech byla středověká vesnice z větší části postavena, jsou veškeré práce letos zaměřeny především na výstavbu sídliště z období vrcholného středověku," konstatuje Benjamin Zeitler.

Fotogalerie

Práce je o to náročnější, že probíhá přesně podle původních postupů a za využití tehdejších materiálů. Na výstavbu od počátku dohlížejí archeologové i historici.

"Nemáme fotky ani žádné plány. Hodně nám pomáhá archeologický průzkum. Z něj například víme, jak se spojovalo dřevo," přibližuje Zeitler. Během víkendu uvidíte i dobrovolníky, kteří v dobovém oblečení ukazují život ve středověku.

Park však nabízí i aktivní vyžití, lidé se mohou do řady zajímavých činností sami zapojit. Vedle ukázky stavby domů, demonstrací středověkých tažení a speciálních prohlídek s průvodcem se nabízí i kurzy starých technik, při kterých si každý bude moci vyzkoušet nejrůznější výrobní postupy.

Svou šikovnost si mohou lidé otestovat třeba při kosení trávy nebo v kovářské dílně, při foukání skleněných korálků či vaření mýdla. Historický park má i internetové stránky v češtině, podívat se na ně můžete zde.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Plzeňský hejtman Bernard má problém, nepodal včas majetkové přiznání

Josef Bernard přichází do sídla krajské ČSSD v Houškově ulici v Plzni na...

Do konfliktu se zákonem o střetu zájmů se dostal hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD). Do poloviny roku totiž...

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Sucho ohrožuje nově vysázené stromy, starým se zase lámou celé větve

Lobezský park v Plzni před revitalizací. (17. října 2016)

Mladé nedávno zasazené stromy jsou v Plzni v důsledku letošního horkého a suchého léta nejohroženější součástí městské...

Najdete na iDNES.cz