Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechceme v čele kraje bývalého komunistického důstojníka, říká petice

  15:46aktualizováno  15:46
Na tři stovky podpisů už sesbíral otevřený dopis, jehož signatáři odmítají, aby se novým hejtmanem Plzeňského kraje stal bývalý komunistický důstojník Václav Šlajs. Jako svého nástupce ho doporučil nynější hejtman Milan Chovanec, který pravděpodobně v prosinci rezignuje a dá přednost práci poslance.

Václav Šlajs | foto: archiv MF DNES

Nechceme, aby se hejtmanem kraje stal politruk Václav Šlajs. Takový vzkaz předávají signatáři otevřeného dopisu, u jehož zrodu stále šestice Plzeňanů, sociální a kulturní antropolog Tomáš Hirt, výtvarnice a chartistka Silvestra Chnápková či Petr Vaněk, manažer neziskové organizace. 

Na internetu se během prvního dne po zveřejnění sešly na tři stovky podpisů. Šlajs o dopise ví, oponuje však tím, že obsahuje některé nepravdivé informace.

Václava Šlajse z ČSSD do funkce doporučil současný hejtman Milan Chovanec, který pravděpodobně na prosincovém zastupitelstvu rezignuje.

Autoři otevřeného dopisu, který si můžete přečíst zde, připomínají, že Šlajs byl do roku 1989 členem KSČ a necelých dvaceti let i důstojníkem komunistické armády, v níž působil jako náčelník politického oddělení, tzv. politruk. "Ještě v roce 1989 zdárně ukončil studium na Vysoké škole politické ÚV KSČ," píší dále.

Podle Šlajse však není hlavní výtka, tedy funkce náčelníka politického oddělení, pravdivá.

"Tuto funkci jsem nikdy nezastával. Já jsem byl čtyři roky předsedou útvarové organizace KSČ, a to v letech 1981 až 1985. Pak jsem v letech 1985 až 1989 studoval vysokou školu politickou. Náčelníkem oddělení, ale ne politického, jsem se stal 1. února 1990. Těm orgánům se z legrace říkalo novodobí politruci. Od té doby jsem politruk," prezentuje svoji verzi Šlajs s tím, že jej dopis od případné kandidatury neodradí. "Svědomí mám čisté," říká.

Signatářům se to nelíbí. "Jsme hluboce přesvědčeni, že takový člověk nepatří na tak vysokou a významnou pozici. V případě Václava Šlajse se nejedná o mladický omyl nebo krátkou koketerii s komunistickou stranou, ale o vědomé spojení dospělého života s aktivní službou diktatuře systematicky pošlapávající lidská i občanská práva a svobody," vysvětlují.

Podle Petra Vaňka apeluje otevřený dopis na krajské zastupitele a zastupitelky, především ty zvolené za ČSSD. Právě oni budou mít ve svých rukách rozhodnutí o jméně nového hejtmana. KSČM, s níž sociální demokracie na kraji vládne, podle nich podpoří kohokoliv.

"Jsme přesvědčeni, že ČSSD má v zastupitelstvu spoustu žen a mužů, kteří by byli pro tuto funkci skutečně kompetentní a navíc měli čistý morální kredit," konstatuje Vaněk s tím, že však není snahou iniciátorů navrhnout nějaké konkrétní jméno.

Iniciátoři budou průběžně zastupitele informovat o počtu podpisů. "Jsem rád, že se přidávají lidé různého věku. Podpis přidali ti, kteří podstatnou část svého života strávili od vlivem totalitního režimu, ale i ti výrazně mladší. Ani jim to není lhostejné," hodnotí Vaněk.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...Slavia poprvé ztratila, zato Plzeň zůstává stoprocentní. Co Sparta?

Michael Ngadeu ze Slavie se občerstvuje během utkání s Jabloncem.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, fotbalisté Plzně ovšem svou vítěznou šňůru drží i nadále. V...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Najdete na iDNES.cz