Lídři z Plzeňska: Začal jako úředník, teď obhajuje post hejtmana

  17:06aktualizováno  17:06
Chodí rád na ryby. Jel kvůli nim až do Norska. Jeho impozantní postavu nelze přehlédnout. Z bankovního úředníka to dotáhl až do nejvyššího křesla v kraji - hejtman Milan Chovanec z ČSSD bude v pátek a v sobotu obhajovat svůj post a je posledním volebním lídrem, kterého představuje seriál MF DNES.

Hejtman Milan Chovanec z ČSSD chce v říjnových volbách obhájit post hejtmana. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Dvaačtyřicetiletý Milan Chovanec může svoji politickou kariéru dotáhnout ještě dál než na kraj. Naznačuje to například skutečnost, že nyní je stínovým ministrem dopravy ČSSD. O případném vstupu do vlády ale mluvit nechce a tvrdí, že to je příliš hypotetická a navíc vzdálená možnost.

Krajský šéf ČSSD je již roky nevlivnějším sociálním demokratem v regionu a v krajském měřítku zřejmě i nejvýraznější osobností této strany. Letos překvapivě svým podpisem podpořil návrh na vyhlášení referenda o stavbě obřího obchodního domu v centru Plzně. Vysvětloval to tvrzením, že veřejnost má mít možnost se k podobným tématům vyjádřit.

Na rozdíl od svého hlavního volebního rivala Jiřího Pospíšila z ODS nebyl výtečným studentem. Po neúspěšném pokusu o zdolání ekonomické fakulty do politiky vstupoval jako podnikatel a po roce 2000 vedl firmu Plzeňský nábytek.

Chovanec nepatří k socialistům, kteří rádi sahají k ideologickým proklamacím. Raději mluví věcně a je spíš typem pragmatického politika. Možná i proto v kampani nyní otevřeně prohlašuje, že není dost peněz na opravy silnic II. a III. třídy.

"Pokud se nezmění systém financování krajů, můžeme silnice jenom udržovat nebo mírně vylepšovat," říká. Řešení vidí v tom, že by stát předal krajům kus spotřební daně z pohonných hmot.

Některé schopnosti Chovance uznávají i v konkurenčních stranách, které jinak vládu socialistů kritizují. "Pan hejtman je nepochybně chytrý," řekl nedávno Chovancův předchůdce Petr Zimmermann z ODS. Podobně je i Chovanec schopen připustit kvality některých zástupců opozice.

Plzeňský kraj je zatím jediný, který není zadlužený

Krajský šéf ČSSD svou politickou kariéru rozjížděl v zastupitelstvu Plzně. V roce 2002 se stal předsedou plzeňských socialistů, které vedl do roku 2006. Několik let byl v kraji místopředsedou ČSSD a v roce 2011 povýšil na předsedu.

Do krajských voleb v roce 2008 šel na čtvrtém místě za Miladou Emmerovou. Ta se sice stala hejtmankou, ale bylo zřejmé, že Chovanec coby její ekonomický náměstek měl ve vedení kraje největší praktický vliv. Jakmile se Emmerová rozhodla v roce 2010 z hejtmanství odejít, bylo v podstatě jisté, že ji nahradí.

Plzeňský kraj je zatím jediný v zemi, který není zadlužený, ale Chovanec se domnívá, že v příštích čtyřech letech to už platit nebude. "Ať bude v kraji vládnout kdokoli, je více než pravděpodobné, že si bude muset vzít úvěr na předfinancování evropských projektů," tvrdí. Takové případy ale nepokládá za špatnou investici a projídání budoucnosti, protože kraj získá víc, než utratí.

V posledních čtyřech letech Chovanec narazil na dva problémy, které vybočovaly z běžného rámce jeho fungování na hejtmanství. V roce 2010 byl podezřelý, že neprávem získal titul bakaláře na Právnické fakultě ZČU. Po prověrce jeho studia univerzita titul uznala.

Předchozí profily

Seriál MF DNES postupně představuje všechny lídry stran pro volby v Plzeňském kraji:

Potíž, které se tak snadno zbavit nedokázal, představuje krajský radní pro kulturu Václav Koubík. Ač je dlouho jasné, že Koubík funkci nezvládá, Chovanec ani další lidé z vedení kraje se neuměli postarat o to, aby Koubík z rady odešel.

Přestože se po komunálních volbách a vzniku velké koalice ODS a ČSSD v Plzni mluví o tom, že si dva největší konkurenti plácnou i po krajských volbách, Chovanec tvrdí, že jemu by se to kvůli vynucenému programovému kompromisu nelíbilo.

Zatímco hlavní konkurent Chovance Jiří Pospíšil si nepřeje, aby krajské volby byly referendem o vládě, hejtmanovi by se hodil opak. I proto na plakátech a billboardech vyzývá, aby jí lidé řekli "dost".

A kde vidí hejtman důvody, proč by lidé měli nyní volit právě jeho? Nabízí například znalost kraje i zdravý patriotismus. "... a pak i to, že jsem těžká váha a to je záruka, že se mnou nebude nikdy nikdo nijak hýbat," uvedl v narážce na vlastní postavu. Ta ho evidentně trápí a pokouší se hubnout. Zatím ale marně.

Nejčtenější

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na domácím hřišti porazili AS...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Policisté v Plzni vyšetřují vraždu mladíka, podezřelého zadrželi

Policie v Plzni vyšetřuje vraždu sedmnáctiletého muže. (9. prosince 2018)

V sobotu krátce před jedenáctou hodinou večer vyjížděli plzeňští policisté k vraždě. Tragédie se stala na Jižním...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Z Plzně povede cyklostezka do Českého lesa, skončí na přechodu Železná

(ilustrační foto)

Zhruba za pět let by se cyklisté mohli pohodlně dostat z Plzně až k německé hranici. Nová cyklostezka by měla vést mimo...

Na jaře by měly vlaky v tunelu u Plzně zkoušet rychlost až 200 kilometrů

Nový železniční tunel u Plzně otestoval nákladní vlak. (15. 11. 2018)

V prvních týdnech roku 2019 se pro vlaky v nejdelším železničním tunelu v České republice u Plzně zvýší povolená...

Soud znovu projedná zákrok důstojníka policejní zásahovky proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

Zástupce šéfa krajské zásahové jednotky Vladimír Slavotínek půjde znovu před soud za loňský konflikt s řidičem z...

Najdete na iDNES.cz