Chovanec si udržel podporu v kraji. Prý vysvětlil, že není haškovec

  12:09aktualizováno  12:09
Vedení ČSSD v Plzeňském kraji se postavilo za hejtmana a místopředsedu strany Milana Chovance. Chovanec přitom patřil k těm členům stranického vedení, kteří vyzvali předsedu Bohuslava Sobotku k rezignaci a po volbách se účastnil utajovaného jednání s prezidentem.

Hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Sehrálo zřejmě roli to, že Chovanec jako první v úterý opustil vyjednávací tým, který sestavili Sobotkovi odpůrci. Tým se vzápětí rozpadl a Chovanec ve středu vystoupil společně se Sobotkou a výzvu předsednictva i schůzku u prezidenta označil za nešťastné události.

Chovanec svůj postoj při hlasování vysvětloval jako projev zoufalství a snahy prosadit, aby se začal řešit dlouhodobý rozkol ochromující stranu. Své chování pak v úterý večer dokázal před krajským výborem ČSSD obhájit.

Chovanec se také přihlásil k odpovědnosti za volební kampaň, která přinesla slabý výsledek. Rovněž prohlásil, že při setkání se Zemanem se nedomlouvalo sesazení Sobotky.

"Já jsem tam nezaznamenal nic z toho, co by se mělo realizovat na předsednictvu, ten souběh událostí je strašně nešťastný, na druhou stranu ta schůzka tyto věci neřešila," řekl Chovanec.

Pokud nyní Krajský výbor Chovance podpořil, čeho všeho se ona podpora týká?
Šéf plzeňské ČSSD Martin Zrzavecký je přesvědčen, že Chovanec dobře vysvětlil své hlasování o výzvě Sobotkovi. Hlavním důvodem prý byla snaha odstranit rozpolcenost ve vedení strany.

"Považoval za nutné dát impuls k tomu, aby se konečně problémy vyřešily, když to bohužel strana nedokázala udělat před volbami. My jsme to pochopili. Prostě nezbylo nic jiného, než to řešit způsobem, který je nepříjemný a samozřejmě nás poškozuje. Jiná cesta ale pravděpodobně nebyla," míní Zrzavecký.

Ten prohlásil, že Chovanec se postavil za Sobotku, který prý má i jasnou podporu krajského vedení ČSSD. Zrzavecký je přesvědčen, že Chovanec má zůstat místopředsedou strany.

Setkání se Zemanem prý Chovanec dokázal obhájit

"Nyní jsme podpořili Milana Chovance, aby dál vyjednával s předsedou Sobotkou příští vládu," prohlásil krajský místopředseda ČSSD Ivo Grüner.

S výzvou k odstoupení Sobotky prý podpora nemá nic společného. Chovanec podle Grünera vysvětlil, že sobotní hlasování neznamenalo, že se postavil do tábora haškovců.

Setkání se Zemanem prý Chovanec také dokázal obhájit. "Říkal, že se tam nikdo nebavil o odstavení Sobotky," sdělil Grüner.

Chovance nyní podporuje i poslanec Václav Votava, který je členem předsednictva ČSSD a odmítl hlasovat pro to, aby Sobotka odstoupil.

"Jsem rád, že Milan Chovanec uznal, že to nebylo šťastné, a jsem rád, že přiznal, že byl pozvaný na schůzku s prezidentem. Myslím, že po tom původním hlasování se zachoval férově," konstatoval Votava.

Ocenil, že Chovanec v úterý opustil vyjednávací tým, ze kterého byl odstaven Sobotka. "To jsem bral jako projev vstřícnosti," konstatoval Votava.

Nejčtenější

Výbušné svědectví. Bílý kůň ze Škody promluvil, upozornil na daňové úniky

Škoda Plzeň

Poslední říjnový den ve Škodě Transportation zasahovali celníci kvůli podezření z daňových úniků spojených s...

Televizor z Plzně potěšil, nabízí velmi dobrý obraz za příznivou cenu

Televizor Hisense H55U7A

Otestovali jsme v Plzni vyráběný televizor čínské značky Hisense. Za rozumnou částku nabízí výborný 120Hz LCD...

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Zemřel šumavský podnikatel Talián. Stavěl hotely a přátelil se se Zemanem

František Talián na snímku z roku 2010, kdy se jako člen občanského sdružení...

Ve věku 70 let zemřel minulou středu vystudovaný právník František Talián, kterému přátelé přezdívali král Šumavy. Po...

Nová varianta pro Plekance. Zájem má Plzeň, potvrdil manažer Vlasák

Plekanec: O medaili se nikdo nebaví, vážíme si podpory diváků

O hokejistu Tomáše Plekance usiluje další klub z české extraligy - Plzeň. Pro iDNES.cz to potvrdil sportovní manažer...

Další z rubriky

Školy rozděluje návrh zavést minimální bodovou hranici u přijímaček

Wichterlovo gymnázium v Ostravě-Porubě patří mezi žádané školy. Fotografie...

Ředitele středních škol v Plzeňském kraji rozděluje návrh na minimální bodovou hranici u přijímacího řízení. Pokud ji...

Hasiči zasahující u nehody museli uskakovat před agresivními řidiči

Nehoda u Zbiroha na Rokycansku. Při zásahu se hasiči setkali se zcela...

Stále častěji se složky Integrovaného záchranného systému v Plzeňském kraji setkávají s motoristy, kteří nerespektují...

VIDEO: Na Špičáku spustili sněhová děla, o lyžování rozhodne počasí

Na šumavském Špičáku se už zasněžují sjezdovky. (19. 11. 2018)

Na šumavském Špičáku začali zasněžovat sjezdovky. Zatím se ale nedá odhadnout, kdy se začne lyžovat. Záleží na počasí....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz