Sportovní lékař plzeňských hokejistů a primář chirurgie fakultní nemocnice se uplatnil i během válečných konfliktů.

Sportovní lékař plzeňských hokejistů a primář chirurgie fakultní nemocnice se uplatnil i během válečných konfliktů. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Když vyhrají, nic je nebolí, říká o Indiánech jejich sportovní lékař

  • 1
Hokejisti mají práh bolestivosti úplně někde jinde než normální smrtelníci, říká lékař plzeňských "zlatých" Indiánů Václav Karnos. Primář chirurgie Fakultní nemocnice v Plzni je sportovním lékařem klubu a s týmem Martina Straky prošel i náročnou cestou za extraligovým titulem.

Podle Karnose je výhoda v tom, že kvalita výstroje se rok od roku zlepšuje. Příkladem jsou stále odolnější chrániče.

Znamená stále tvrdší hokej více zraněných hráčů? Podle Karnose to tak úplně neplatí, problémem nejvyšší hokejové soutěže je její délka. A soustavné zatížení hokejistů zvyšuje riziko zranění. "Ještě se k tomu teď přidružily virózy," konstatoval Karnos.

Podle doktora každá sezona přináší nějaký vážný úraz. Riziko zranění je u hokejistů závislé i na svalovém vybavení. "Čím lepší svalové vybavení, tím větší je odolnost vůči poranění," říká Karnos.

Odolnost se prý odvíjí také od intenzity letní přípravy a od postřehu. "Kolikrát se v televizi říká, že některé zákroky jsou fauly, ale tak to není. Hráč má jen smůlu, že se zrovna dívá jinam a najednou dostane ránu, aniž by byl pořádně zpevněný," vysvětlil Karnos.

Hokejisty takové rány bolí, i když prý mají práh bolestivosti úplně někde jinde než normální smrtelníci.

"Mají ho hodně vysoko, vím o čem mluvím. Jsou neskutečně odolní. Jinak by hokej na této úrovni nemohli dělat. Odolnost je jedním z předpokladů hraní nejvyšších hokejových soutěží. To jsou prostě kluci, kteří opravdu nebrečí," vysvětlil sportovní lékař.

Karnos odpověděl i na jednu ze spekulací, která se objevuje kolem kapitána Indiánů Martina Straky. Ten prý používá speciální chrániče, což má být jedním z důvodů jeho neuvěřitelné rychlosti a pohyblivosti.

"Ten to nepotřebuje. Má svoje chrániče, na které je zvyklý. V jeho věku je totiž těžké, aby si zvykal na jinou výstroj," míní Karnos. Říká ale, že kvalita chráničů se rok od roku zvyšuje.

"Chrániče jsou výborné, ale hokejisté dobře vědí, kde jsou jejich slabé stránky," konstatoval Karnos. To se pak prý dá využít při vzájemných bitkách.

Podle Karnose se vybavení jednotlivých hokejistů Plzně neliší. Mají prý stejnou špičkovou výstroj. Lépe než všechny možné chrániče ale podle Karnose léčí hokejisty hlavně psychika

"Když jsou v dobré pohodě, tak mám méně práce. Psychika je určitě fajn. Když prohrají, tak je všechno bolí, a když vyhrají, tak nebolí nic," dodává lékař s tím, že o vlivu psychiky na léčení není žádných pochyb.

Na otázku, co si na utkání nosí v lékařském kufříku, odpověděl se smíchem: "Rum nebo slivovici, podle toho, kam jedeme. Ale teď vážně, vozím věci na resuscitaci, protože i při vrcholovém sportu dochází k náhlým úmrtím. Nesmí chybět ani tišící prostředky na bolest a věci na šití ran," vyjmenovává Václav Karnos.