Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Havlova stopa v Plzni: vězeň, dramatik, čestný občan a zastánce Šumavy

  12:41aktualizováno  12:41
Nejznámější vězeň borské věznice a čestný občan Plzně. I tak se může zhoupnout lidský život. Prezident Václav Havel, který v neděli zemřel, zanechal v plzeňském regionu těžko přehlédnutelnou stopu.

Spolu s americkou velvyslankyní Shirley Temple-Black položil v roce 1990 první polistopadový prezident základní kámen pomníku osvoboditelům města. | foto: MF DNES

Nejsem dobrodruh, nejsem člověk s dobrodružnými sklony, a přesto jsem měl velmi dobrodružný život. Pravděpodobně proto, že tomu chtěly dějiny, a nikoliv proto, že jsem to chtěl já. Uvedu jenom jeden paradox. Já jsem určitou část svého života prožil zde v Plzni na Borech za to, že jsem se zasazoval za lidská práva. A nyní za totéž zde dostávám cenu.

Fotogalerie

Takto mluvil Václav Havel, když v roce 2009 převzal v Plzni Cenu 1. června. Bylo to v roce 20. výročí pádu komunismu. Cenu, která připomíná plzeňskou revoltu z roku 1953, město uděluje osobnostem, které hájily lidská práva a principy demokracie.

Havel, který strávil dlouhé měsíce v 70. i 80. letech ve slavné věznici na Borech, získal už krátce po revoluci v Plzni čestné občanství, což je nejvyšší ocenění, které město uděluje. Bylo to 6. května 1990 v rámci obnovených oslav osvobození města americkou armádou. Do Plzně tehdy přijel s americkou velvyslankyní Shirley Temple Blackovou. Byly to první oslavy po více než 40 letech a podle mnoha pamětníků dodnes ty nejsilnější, které Plzeň zažila.

Smrt Václava Havla

Do Plzně v uplynulých dvaceti letech nejpravidelněji přijížděl jako divadelník: opakovaně navštívil festival Divadlo, členem jehož čestného předsednictva byl. Naposledy přijel v roce 2009, kdy Jihočeské divadlo z Českých Budějovic uvádělo na festivalu jeho hru Odcházení. Ta byla i v repertoáru plzeňského Divadla Josefa Kajetána Tyla. Plzeňské uvedení v roce 2008 bylo čtvrté v zemi a Václav Havel k němu natočil scénické poznámky, které zaznívaly při představení.

Jednou z významných návštěv prezidenta Havla na Plzeňsku byla ta ze srpna roku 2000, kdy pobyl v Mariánské Týnici, Manětíně a Rabštejně na severním Plzeňsku. V souvislosti s chystanou konferencí Tvář naší země tehdy upozornil, že Česká republika má velké problémy s vylidňováním venkova, protože společnost preferuje krátkodobé zisky před ziskem dlouhodobým. Řekl, že po deseti letech svobodného vývoje státu chybí jasná představa o budoucnosti. Jako příklad nešetrného zacházení s krajinou uvedl rozsáhlé oblasti na okrajích velkých měst, které pohlcují obchodní a průmyslové zóny.

Havlův hlas proti pilám dřevorubců na Šumavě

I když se v posledních letech Václav Havel vyjadřoval k veřejným věcem už značně sporadicky, výrazně byl slyšet jeho hlas v souvislosti s Plzeňským krajem, když podpořil výzvu k záchraně Národního parku Šumava. Byl jedním z jejích signatářů a připojil se k nové platformě ŠumavaPro.

"Situaci, kdy v nejcennějších částech národního parku mají určovat vývoj pily dřevorubců místo divoké přírody, považuji za skandální," uvedl Havel. Už loni v listopadu vyjádřil své stanovisko k této oblasti v otevřeném dopise premiérovi a evropským politikům. Dopis Havel podepsal s dalšími osobnostmi, a podpořil tak plán, aby na Šumavě vzniklo takzvané Divoké srdce Evropy, tedy oblast, kde se bude příroda vyvíjet zcela bez zásahu lidí.
Nejčtenější

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...

Uvědomovala jsem si, že ji moc mlátím, řekla žena souzená za smrt neteře

Pětadvacetiletá Denisa M. čelí obvinění z týrání svěřené osoby a z těžkého...

U Krajského soudu v Plzni začalo hlavní líčení s pěstounkou Denisou M. z Rokycan, která podle obžaloby loni v říjnu...Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Výsledek plzeňské dřiny: konec se ctí a výdělek 180 milionů

Plzeňský útočník Marek Bakoš (vpravo) v souboji s Fabiem Coentraem v utkání...

Co všechno může zavinit jeden rohový kop? Třeba porážku. Hněv. Slzy. Vyřazení. Jeden velký přeškrtnutý sen. Viktoria...

Další z rubriky

Plzeňský student vyhrál soutěž obuvníků, inspiroval se armádním stylem

Boty inspirované vojenským stylem z dílny plzeňského studenta Adama Frka...

Student uměleckého oboru Západočeské univerzity v Plzni Adam Frk zvítězil s kolekcí kotníkových bot inspirovaných...

Šest statečných pomohlo, když byly v sázce životy druhých

Ocenění za záchranu života převzali Petr Šafránek, Lukáš Bouda, Kristýna...

Šest statečných převzalo ocenění za záchranu lidského života. Pamětní plaketu a šek na deset tisíc korun si právem...

Zahraniční firmy podporují výuku jazyka, chybí jim odborníci s němčinou

Přijímací zkoušky na Gymnázium Hejčín v Olomouci.

Německé firmy působící v Plzeňském kraji trápí nedostatek odborníků s jazykovými dovednostmi. Situaci by mohl vylepšit...

Najdete na iDNES.cz