Aféra s rychlostudenty vypukla na právnické fakultě na pozim roku 2009. Dvanácti z nich nakonec škola zrušila diplomy. Kromě Harangozza se o titul soudí také bývalý šéf Městské policie v Plzni Luděk Hosman.

Aféra s rychlostudenty vypukla na právnické fakultě na pozim roku 2009. Dvanácti z nich nakonec škola zrušila diplomy. Kromě Harangozza se o titul soudí také bývalý šéf Městské policie v Plzni Luděk Hosman. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Spolupracovník Berkova gangu se soudí o titul z plzeňských práv

  • 6
O magisterský titul z plzeňské právnické fakulty se soudí podnikatel Jan Harangozzo. Muž, který se zapletl do kauzy takzvané konkurzní mafie bývalého ústeckého soudce Jiřího Berky, vystudoval pětiletý obor za deset týdnů a univerzita mu po aféře s rychlostudenty titul zrušila.

Harangozzo ovšem titul vrátit nechce. Tvrdí, že rozhodnutí o odebrání není v souladu s českým právem. A že je v něm nesprávně uvedeno, že proti němu není odvolání, došlo k porušení správního řádu, rozhodoval člověk, který nebyl zaměstnancem příslušného úřadu.

To jsou jen některá údajná pochybení Západočeské univerzity, která v žalobě sepsali Jan Harangozzo a jeho advokát Radek Ondruš.

Kdo je Jan Harangozzo

Podnikatel Jan Harangozzo byl v kauze takzvaného Berkova gangu jedním z obviněných. Podle obžaloby měl uplácet úředníka Národního bezpečnostního úřadu. Ten mu za to údajně slíbil zajistit informace o vyšetřování korupce a finanční kriminality. Harangozzo byl ale nakonec obvinění zproštěn.

Případem se v úterý začal zabývat Krajský soud v Plzni, ve věci ale zatím nerozhodl a jednání odročil.

Zřejmě nejrychlejší student právnické fakulty se ale jednání neúčastnil. Bitvu o vysokoškolský titul nechal jen na svém advokátovi Ondrušovi.

Podle závěrů univerzity je u pětiletých studijních oborů ještě akceptovatelné, když je nejnadanější studenti zvládnou vystudovat za tři roky.

Jenže Harangozzo byl studentem plzeňské univerzity jen dva měsíce a dva týdny v létě 2005. A dokázal složit všechny státní zkoušky i obhájit diplomovou práci.

Nikde ve spisech ale není, jaké zkoušky a z jakých škol mu bývalý děkan Milan Kindl uznal, chybí i Harangozzova diplomová práce.

"Nemůžeme za to, že dokumenty nejsou uložené na univerzitě, že tu neexistoval soupis listin, že vyzvání pana Harangozza k doplnění nebylo podle správního řádu. Pan Harangozzo studoval v letech 2000 až 2005 na jiných školách s právnickým zaměřením," argumentoval u soudu advokát Ondruš.

Aféra s podezřelými rychlostudenty vypukla na plzeňských právech na podzim roku 2009. Expertní komise prověřovaly studia stovek posluchačů, podezřelých nakonec byly desítky.

Dvanácti z nich po dvouletém vyšetřování univerzita zrušila diplomy. "Jednalo se o sedm magistrů, jednoho bakaláře, tři tituly JUDr. a jeden Ph. D.," vypočítala mluvčí univerzity Kamila Kvapilová.

Řada ze studentů, kteří si v dopisech přečetli, že jim univerzita zrušila diplom, se netajila tím, že se budou soudit. Až k soudu to ale dotáhli jen dva.

Kromě Harangozza ještě bývalý šéf plzeňských strážníků Luděk Hosman, který přišel o bakalářský titul kvůli údajně opsané práci od svého bývalého kolegy.

"Spor se vede u Krajského soudu v Plzni, ale i u městského soudu v Praze," potvrdil advokát Ondruš, který zastupuje i Hosmana (více o jeho případu čtěte zde).

Ondruš naznačil, že podá kvůli rušení diplomů z plzeňské univerzity ještě další žaloby k Nejvyššímu soudu ČR a Nejvyššímu správnímu soudu ČR.

Aféra s rychlostudenty školou otřásla. Po jejím odstartování skončilo tehdejší vedení právnické fakulty v čele s děkanem Milanem Kindlem a až do loňského roku fakulta trnula, jestli vůbec udrží akreditaci.