Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadelní hra Palubní deník v Plzni připomene Hanzelku a Zikmunda

  12:59aktualizováno  12:59
Hru Městského divadla Zlín nazvanou Palubní deník Hanzelky a Zikmunda uvede v úterý Divadlo J. K. Tyla v Plzni. Právě v tento den totiž uplyne 66 let od okamžiku, kdy cestovatelé Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka vystoupili na africkou horu Kilimandžáro.

Plzeňský rodák Miroslav Zikmund oslaví v únoru 95. narozeniny. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Výstup na Kilimandžáro byl součástí první společné výpravy Hanzelky a Zikmunda do Jižní Ameriky a Afriky. Život těchto dvou cestovatelů je plný zajímavých okamžiků.

Hanzelka se, stejně jako Zikmund, narodil krátce po vzniku první republiky, seznámili se před jejím rozpadem. Na svou první cestu vyrazili z demokratického Československa, vraceli se už ale do totalitního státu.

Středobodem jejich života se stal rok 1968. Divadelní inscenace se pokouší i na tento dramatický zlomový čas v životě obou cestovatelů reagovat.

"Dostali se na index, najednou nemohli publikovat a vystupovat ve veřejném životě. Jako by si prožili dva životy, jeden před rokem 1968 a druhý po něm," zamýšlí se dramaturg Vladimír Fekar, který životní příběh cestovatelů sepsal podle jejich deníků.

V první části se divák dozví o zásadních životních momentech obou mužů, a to těch, které předcházely jejich společným cestám, ale i těch cestovatelských.

"Hledali jsme v jejich životě magii toho, jak může být vztah k domovu a přátelství opakovaně pokoušen a prověřován a také konfrontován s ostatními osudy, které jsou podobné i nepodobné zároveň. S Hanzelkou a Zikmundem prožijeme několik osudových setkání, například s hudebním skladatelem a dobrodruhem Eduardem Ingrišem a Štefou Příkazským, lidovým zpěvákem a posledním lužickým gajdošem, který žil v Argentině," přiblížil Fekar.

Druhá polovina hry se nese ve znamení zastaveného času, do kterého je normalizační období uvrhlo. Hanzelka a Zikmund to snášejí těžce. Trpí nečinností, marně se snaží najít práci. Zikmundovi nakonec není přiznán ani důchod.

V roce 1989 se atmosféra opět uvolní a cestovatelé mohou zase veřejně vystupovat, tvořit a psát, ale Hanzelkovi už brání v dalších cestách a práci zdravotní problémy. Od jeho smrti uplyne v únoru už jedenáct let.

Zlínští divadelníci na inscenaci úzce spolupracovali s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně, díky čemuž se mohou diváci těšit také na dobové materiály. A díky firmě DAE EU na Novojičínsku a originálnímu nápadu scénografa Petra B. Nováka se na jevišti objeví také model legendární Tatry 87, v níž Hanzelka se Zikmundem procestovali svět.

Do příprav Palubního deníku se zapojil i sám Miroslav Zikmund, který v únoru oslaví 95. narozeniny a žije právě ve Zlíně.

Inscenace Palubní deník

"Žasnu nad tím. Před 25 lety by mě nenapadlo, že místo výslechu na StB, dejme tomu za vydanou samizdatovou knížku, se osud naší dvojice promítne na scénu tehdejšího Divadla pracujících, u něhož jsme si tehdy kladli otázku, jestli tam vůbec mohou ti, co nepracují. Pro mne je vznik inscenace úžasnou satisfakcí. A to si dovolím tvrdit i za Jirku Hanzelku," pozastavoval se plzeňský rodák Miroslav Zikmund ještě před premiérou hry.

Představení mělo premiéru loni v březnu, v hlavních rolích se představili Pavel Vacek, Zdeněk Lambor, Radoslav Šopík a Luděk Randár.

Režie se ujal Petr Štindl, který si tohoto úkolu opravdu vážil: "Hanzelka a Zikmund jsou značka, podobně jako Voskovec a Werich nebo Laurin a Klement."

Hra začíná v plzeňském divadle v úterý v 19 hodin, k dispozici jsou ještě poslední volné lístky.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Při slavnostech sloužil mši kardinál Duka, připomněl historii Chodů

Poutní mši u kostela na vrchu Vavřineček, která je součástí Chodských...

Tóny dudácké muziky, vůně pravých chodských koláčů, ukázky lidových řemesel. Taková byla atmosféra 64. ročníku...

Na Švihov o víkendu zavítaly tisíce lidí. Vystoupil Visací zámek či Lenny

Vystoupení kapely Hentai Corporation. (28. červenec 2018)

Ani velké vedro neodradilo v pátek a v sobotu tisíce lidí od návštěvy Švihova na Klatovsku. Přitáhl je tam již tradiční...

Chodsko se strojí do svátečního. Chystají se tradiční slavnosti a pouť

Chodské slavnosti v Domažlicích.

Na příliv sedmdesáti tisíc návštěvníků se připravují v Domažlicích. Tolik lidí každoročně navštíví Chodské slavnosti a...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz