Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Turistům má v Brdech bez značek pomoci knižní průvodce s fotografiemi

  9:05aktualizováno  9:05
Už v lednu se veřejnosti otevře vojenský prostor Brdy. V tu dobu ale ještě nebudou připraveny žádné turistické trasy a poslední knižní průvodci pocházejí ze třicátých let dvacátého století. O prázdninách však vyšel lexikon „Brdy opět otevřené“, abecední průvodce s místopisnými hesly.

Letecké fotografie Brd, jejichž část se nově zpřístupní veřejnosti. | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Obsahuje v podstatě všechna místa, celkem 350 hesel bohatě doprovázených fotografiemi,“ říká autor knihy Jan Hajšman, který se Brdy zabývá už delší dobu.

Ze tří set snímků je jich část historických, převážná většina je ale aktuálních. Mají dokumentovat současný stav.

Přestože do konce roku lze vstoupit na toto území jen s povolením vojenského újezdního úřadu, podle Hajšmana o víkendech oblast navštěvují desítky až stovky lidí. A po jeho zpřístupnění by se jejich počet podle něj mohl o řád navýšit.

„O Brdech se říká, že je to nejvyšší ryze české pohoří. To pravda úplně není, ale jedním z nejvyšších je. Toto souvisle zalesněné území je unikátní v tom, že je minimálně zasažené turismem,“ říká Hajšman.

Potenciál vidí zejména v cykloturistice. Profilově je oblast vlídná, kopce nemají převýšení vyšší než 300 metrů. Navíc zde existuje síť poměrně kvalitních stezek, které dokáží cyklisté během jednoho dne projet.

„Vzdálenosti pro pěší už jsou poněkud delší,“ zamýšlí se Jan Hajšman, podle něhož by například mohlo pomoci zavedení ekobusu, který by propojoval jednotlivá centra.

Lexikon se zaměřuje na všechny obce, vrcholy a skály, historické a přírodní památky, vojenské objekty, zaniklé vesnice, vodní zdroje, hájovny a boudy včetně zaniklých, dále mapuje kříže, pomníky a mezníky. Rejstřík je členěn právě po těchto tématech, aby si každý turista mohl sestavit vlastní trasu.

Hajšman v posledních dvou letech napsal o Brdech již dvě knihy, částečně tedy při tvorbě průvodce vycházel z informací, které získal při jejich tvorbě.

„Vycházel jsem také ze starých zdrojů. Průvodce popisovaly jednotlivé trasy v roce 1930. Nezaměřují se ale tolik na jednotlivá místa, jako spíš na trasy, po nichž se jde,“ konstatuje Hajšman a dodává, že čerpal také z knih Jana Čáky, pražského rodáka, který však Brdy důkladně zmapoval.

„Všechna místa jsem také navštívil a zjišťoval, jak to tam vypadá. Informace jsou skutečně aktuální,“ ujišťuje Jan Hajšman.

V Brdech byl v roce 1950 zřízen vojenský újezd a všechny vesnice na jeho území byly vystěhovány. Už předtím, konkrétně od roku 1930, kdy zde začala fungovat dělostřelecká střelnice, bylo území přístupné turistům pouze o víkendech. To se změní v lednu 2016, kdy se újezd otevře. Výjimkou bude zhruba 20 procent území, konkrétně se jedná o dopadovou plochu Brda.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Nafotil okupovanou Plzeň, za týden snímky prodal německému Der Spiegel

21. srpen 1968 v Plzni

Když 21. srpna 1968 přijela do Plzně vojska Varšavské smlouvy, Jiří Plzák si pověsil na krk dva fotoaparáty a všechno...

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Najdete na iDNES.cz