Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Turistům má v Brdech bez značek pomoci knižní průvodce s fotografiemi

  9:05aktualizováno  9:05
Už v lednu se veřejnosti otevře vojenský prostor Brdy. V tu dobu ale ještě nebudou připraveny žádné turistické trasy a poslední knižní průvodci pocházejí ze třicátých let dvacátého století. O prázdninách však vyšel lexikon „Brdy opět otevřené“, abecední průvodce s místopisnými hesly.

Letecké fotografie Brd, jejichž část se nově zpřístupní veřejnosti. | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Obsahuje v podstatě všechna místa, celkem 350 hesel bohatě doprovázených fotografiemi,“ říká autor knihy Jan Hajšman, který se Brdy zabývá už delší dobu.

Ze tří set snímků je jich část historických, převážná většina je ale aktuálních. Mají dokumentovat současný stav.

Přestože do konce roku lze vstoupit na toto území jen s povolením vojenského újezdního úřadu, podle Hajšmana o víkendech oblast navštěvují desítky až stovky lidí. A po jeho zpřístupnění by se jejich počet podle něj mohl o řád navýšit.

„O Brdech se říká, že je to nejvyšší ryze české pohoří. To pravda úplně není, ale jedním z nejvyšších je. Toto souvisle zalesněné území je unikátní v tom, že je minimálně zasažené turismem,“ říká Hajšman.

Potenciál vidí zejména v cykloturistice. Profilově je oblast vlídná, kopce nemají převýšení vyšší než 300 metrů. Navíc zde existuje síť poměrně kvalitních stezek, které dokáží cyklisté během jednoho dne projet.

„Vzdálenosti pro pěší už jsou poněkud delší,“ zamýšlí se Jan Hajšman, podle něhož by například mohlo pomoci zavedení ekobusu, který by propojoval jednotlivá centra.

Lexikon se zaměřuje na všechny obce, vrcholy a skály, historické a přírodní památky, vojenské objekty, zaniklé vesnice, vodní zdroje, hájovny a boudy včetně zaniklých, dále mapuje kříže, pomníky a mezníky. Rejstřík je členěn právě po těchto tématech, aby si každý turista mohl sestavit vlastní trasu.

Hajšman v posledních dvou letech napsal o Brdech již dvě knihy, částečně tedy při tvorbě průvodce vycházel z informací, které získal při jejich tvorbě.

„Vycházel jsem také ze starých zdrojů. Průvodce popisovaly jednotlivé trasy v roce 1930. Nezaměřují se ale tolik na jednotlivá místa, jako spíš na trasy, po nichž se jde,“ konstatuje Hajšman a dodává, že čerpal také z knih Jana Čáky, pražského rodáka, který však Brdy důkladně zmapoval.

„Všechna místa jsem také navštívil a zjišťoval, jak to tam vypadá. Informace jsou skutečně aktuální,“ ujišťuje Jan Hajšman.

V Brdech byl v roce 1950 zřízen vojenský újezd a všechny vesnice na jeho území byly vystěhovány. Už předtím, konkrétně od roku 1930, kdy zde začala fungovat dělostřelecká střelnice, bylo území přístupné turistům pouze o víkendech. To se změní v lednu 2016, kdy se újezd otevře. Výjimkou bude zhruba 20 procent území, konkrétně se jedná o dopadovou plochu Brda.
Nejčtenější

Plzeň - Sporting 2:1, šanci na postup sebral gól z rohu v prodloužení

Plzeňský brankář Aleš Hruška se ohlíží za hlavičkou Battaglii (vpravo) ze...

Plzeňští fotbalisté se statečně prali o postup mezi nejlepších osm mužstev Evropské ligy. V osmifinálové odvetě vyhráli...

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...Oslnilo mě slunce, hájí se řidič. Za smrt dvou dětí dostal podmínku

Čtyřiadvacetiletý Patrik H. je obžalovaný z usmrcení z nedbalosti. Hrozí mu až...

Čtyřiadvacetiletý Patrik H., který podle obžaloby autem srazil v červnu v centru Plzně na přechodu pro chodce dva...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

PONEDĚLNÍK: Hapalova pomoc, totální Slavia, bavič Petržela a (ne)fér video

Sparťanský trenér Pavel Hapal

Sedím s Pavlem Hapalem v hotelovém salonku a vykládá mi plán, jak pomoci olomouckému fotbalu. Slavný odchovanec klubu...

Další z rubriky

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...

Festival Blik, Blik rozzářil Plzeň, i v mrazu přilákal tisíce lidí

Festival světla Blik, Blik se konal v Plzni (17. března 2018).

Kolem 35 tisíc lidí se v pátek a sobotu v Plzni účastnilo festivalu Blik Blik. Lidé se na šestnáct světelných instalací...

Trolejbusů na baterie bude jezdit víc. Jsou tiché a nepřehřívají se

Nové trolejbusy pohání v místech bez trolejí energie z baterií. (13. února 2017)

Letkov a černická nákupní zóna nemusejí zůstat jedinými oblastmi Plzně, do kterých zajíždějí trolejbusy poháněné...

Najdete na iDNES.cz