Muzeum získalo cenu za grotesku. Zloděj a policista lákají návštěvníky

  • 0
Krátká filmová groteska, která měla loni během Muzejní noci nalákat návštěvníky do Západočeského muzea v Plzni, uspěla na mezinárodním festivalu audiovizuální tvorby v Maďarsku. V němém černobílém snímku si zahráli herci Divadla Alfa.

Nápad natočit krátký film vznikl podle vedoucí plzeňského Muzea loutek Markéty Formanové, když pracovníci muzea připravovali Muzejní noc 2015 a zrovna byli na večírku po představení v Divadle Alfa.

„Tehdy jsme přemýšleli, jak potenciálním návštěvníkům představit Západočeské muzeum a upozornit na to, že má jen v centru Plzně několik poboček. Hledali jsme nějakou vtipnou formu, jak sdělit, že máme Diecézní muzeum, Národopisné muzeum, Muzeum loutek a hlavní budovu muzea,“ řekla Formanová. Kromě ní se na námětu podíleli také Jan Kastner a Denisa Brejchová.

„Inspirovaly nás výkony herců Divadla Alfa Roberta Kroupara a Petra Borovského a napadlo nás, že bychom mohli natočit němou grotesku, kde by lupič proběhl všechny ty pobočky,“ vysvětlila Formanová.

Byla to rozkošná prácička, vzpomíná režisér grotesky

Nápad pak „hodil na papír“ Miroslav Čapek - plzeňský režisér a dokumentarista, který napsal scénář a ujal se také režie snímku.

„Přišli za mnou, že by chtěli udělat nějakou kratičkou grotesku. Říkali, že by bylo dobré, kdyby se tam objevil nějaký zloděj a něco kolem něj se tam odehrávalo, a pak už to vesměs nechali na mě. Shodli jsme se na tom, že by to mohla být groteska v tomhle starém ještě předválečném stylu. Tím je to právě zajímavé a pro lidi nečekané,“ zavzpomínal Čapek a podotkl, že kdysi takové grotesky také dělával.

„Takže k nim mám blízko a byl jsem docela šťastný, že se k tomu zase mohu po letech vrátit, protože to byla velmi rozkošná prácička,“ pochvaluje si Čapek.

Herce Kroupara a Borovského už zná léta a pro natáčení grotesky si je záměrně vybral.

„Věděl jsem, že to budou oba dobří ‚týpci’, protože do té grotesky to chce, aby to bylo úderné, aby to na první pohled byla výrazná exprese. Postavy musejí být výrazné typy a domluvili jsme se, že budou hrát expresivně a i přehrávat, což bylo pro ty grotesky typické,“ vysvětlil Čapek, kterého ocenění grotesky na mezinárodním festivalu potěšilo.

„Dozvěděl jsem se to teprve nedávno, když jsem se vrátil z natáčení v Řecku. A udělalo mně to radost. Vždycky vám udělá radost, když to, co děláte, se líbí i dalším lidem,“ řekl Čapek.

Krátký snímek muzeum používá na svých internetových stránkách a promítalo jej i během muzejní noci jako smyčku, aby ho viděli všichni návštěvníci.

Před časem pak přišla do muzea výzva, aby se zúčastnilo soutěže, kterou pořádá výbor AVICOM. Je to celosvětová organizace pro muzea, galerie a kulturní dědictví, která má speciální komisi pro multimediální tvorbu.

„Přihlásili jsme se a získali jsme třetí cenu v kategorii krátký film. Ale vůbec jsme to nečekali. Je docela paradoxní, že to je multimediální tvorba a my jsme uspěli s černobílou němou groteskou,“ podotkla Markéta Formanová. Podobně stylizovaný snímek podle ní v soutěži nebyl a možná právě proto komisi groteska zaujala.