Jiří Fremr (vpravo) s obhájcem u plzeňského soudu

Jiří Fremr (vpravo) s obhájcem u plzeňského soudu | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Člen plzeňské ODS dostal u soudu podmínku za křivé obvinění

  • 8
Podmínku za křivé obvinění dostal u soudu člen ODS a absolvent plzeňské právnické fakulty Jiří Fremr. Podle verdiktu křivě obvinil řidiče, kterého napadl na jaře roku 2010 v Plzni, i policisty, kteří tehdy na místě zasahovali. Sám Fremr už dostal za útok a zranění šoféra podmínku. Tu mu ale smazala amnestie.

Osmadvacetiletého Jiřího Fremra, který je také republikovým předsedou Mladých konzervativců (politické uskupení s vazbou na ODS), soud uznal vinným. Uložil mu trest odnětí svobody v trvání 26 měsíců s podmínečným odkladem na 28 měsíců. Za křivé obvinění mu přitom hrozil až osmiletý trest.

Úterní verdikt ale není pravomocný, Fremr se proti němu ihned odvolal. Případem se tak bude zabývat krajský soud.

Incident, kterého se žalovaná křivá obvinění týkají, se odehrál v noci na 1. května roku 2010. Podle spisu Fremr při návratu z májky nadával řidiči projíždějícího auta Miloši Knedlhansovi.

Když vůz zastavil, Fremr šoféra napadl a těžce mu poranil nohu. Pak kopal do auta a způsobil na něm škodu přes 50 tisíc korun. Za to už Fremr dostal pravomocně podmínku.

Podle žalobce Jiřího Růžičky se ale muž dopustil dalšího trestného činu, když na začátku června 2010 podal trestní oznámení, v němž uvedl, že zasahující policisté proti němu použili násilí. Fremr se u soudu také hájil tím, že ho Knedlhans fyzicky napadl.

"Obžalovaný podal trestní oznámení, i když si byl vědom, že celý incident proběhl úplně jinak, než v něm popsal," řekl Růžička s tím, že oba policisté popřeli, že by Fremra dvakrát udeřili, a nic nezjistila ani vnitřní kontrola policie. "Je nutné to posuzovat jako křivé obvinění," podotkl Růžička.

Jedna ze svědkyň o rvačce lhala, dostala také podmínku

Fremrův obhájce Libor Michalec chtěl, aby soud jeho klienta osvobodil. Uváděl, že jediná pochybnost v případu je ta, kdo koho při incidentu po májce napadl.

Podle jeho slov jsou v případu tři skupiny svědků -  Fremrovi, Knedlhansovi a ti, kteří nepatří k nikomu. "Není nad slunce jasné, kdo koho napadl, jak to tam začalo," řekl Michalec s tím, že trestní stíhání bylo podle něj přitažené za vlasy.

"Každý má právo si stěžovat a nemůže za to být stíhán. Jako občan mám právo podat stížnost na jakýkoli orgán státní moci. Jakmile vám to zamítnou, nemůžete se třást, že vás budou stíhat za křivé obvinění," uvedl Michalec.

Ze skupiny "Fremrových svědků" byla zřejmě také analytička ministerstva spravedlnosti Gabriela Wagnerová, která už dostala roční podmínku za křivé svědectví.

Podle pravomocného verdiktu lhala ve dvou výpovědích - na policii a u soudu, které se týkaly incidentu mezi Fremrem a Knedlhansem. V nich uvedla, že jako první útočil Knedlhans (více o stíhání Wagnerové čtěte zde).

,