Rys ostrovid je silně ohrožený druh, ohrožuje ho pytláctví a také fragmentace krajiny.

Rys ostrovid je silně ohrožený druh, ohrožuje ho pytláctví a také fragmentace krajiny. | foto: Václav Hřebek

V Českém lese fotopast poprvé zachytila rysa, přišel sem z Německa

  • 38
V Chráněné krajinné oblasti Český les na Domažlicku se poprvé v historii podařilo vyfotografovat rysa ostrovida. O pohybu vzácné šelmy v těchto místech vědí ochranáři od loňského léta, fotopast ale snímek rysa pořídila až letos na Nový rok.

Rysa ostrovida s označením L-29 zachytila fotopast na jihu chráněné krajinné oblasti. Ochranáři o něm vědí od loňského července.

Rys ostrovid

Rys ostrovid (Lynx lynx)  je silně ohrožený druh, chráněný podle národní i evropské legislativy. V obou zemích je ale vážně ohrožen pytláctvím a dělením souvislých biotopů do menších a izolovanějších celků. 

"Rys L-29 sem přišel z jihu, z oblasti Hoher Bogen. Pomocí fotopasti jsme ho zaznamenali opakovaně také v říjnu a listopadu 2013 v lesích mezi městy Furth im Wald a Waldmünchen, jen několik kilometrů od místa zastižení na české straně. Pravidelně překračuje státní hranici.

Divoká zvířata se totiž pohybují bez ohledu na hranice států a jejich ochrana je proto smysluplná pouze při dobře koordinované přeshraniční spolupráci," vysvětlila Sybille Wölflová z projektu Trans-Lynx, v němž odborníci z Čech i Německa spolupracují na zajištění lepší ochrany rysa ostrovida. .

Fotomonitoring divokých zvířat je v současnosti velmi používaná metoda. "Její výhodou je, že poskytuje objektivní důkaz o přítomnosti daného druhu a umožňuje individuální rozpoznání jedinců na základě jejich fotografií," řekla další pracovnice projektu Tereza Mináriková.

Fotografie rysa pořízená nedaleko města Furth im Wald v Bavorsku.
Poprvé v historii zachytila fotopast pohyb rysa ostrovida v Českém lese na...

Vlevo snímek rysa z oblasti u města Furt im Wald, vpravo snímek z Českého lesa na Domažlicku.

"Právě díky spolupráci českých a bavorských ochránců přírody se podařilo rozpoznat, že 'novoroční' rys z Českého lesa je již dobře známé bavorské zvíře s kódem L-29," komentoval pozoruhodnou fotografii Tomáš Peckert, vedoucí Správy CHKO Český les, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Monitoring rysů provádějí odborníci už několik let také na české a německé straně Šumavy. Získávají data nejen o pohybu těchto šelem, ale i o jejich počtu a konzumaci kořisti (více o životě rysů na Šumavě čtěte zde).