Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opozice kritizuje Fond hejtmana, prý rozdává peníze nesystémově

  8:52aktualizováno  8:52
Hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs z ČSSD v pondělí odrážel kritiku opozice, že ze svého zvláštního fondu dotuje nejrůznější záležitosti sporným způsobem a nesystémově. Hejtman jej zrušit nechce. Slíbil ale, že se bude snažit, aby jeho fond dostal řád. Letos je v něm 1,2 milionu korun.

Hejtman Václav Šlajs uvedl, že eviduje žádosti za zhruba devět milionů korun. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Je to zvláštní hromada peněz. V minulosti se z Fondu hejtmana financovala výstava hub v Nebílovech, vystoupení historických armádních vozidel při 70. výročí vylodění spojenců v Normandii, vylepšení klubovny pionýrů ve Strašicích nebo činnost Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví.

První muž Plzeňského kraje posuzuje žádosti o finanční injekce na nejrůznější účely a zastupitelé je pak schvalují. Někdy se jedná i o sto tisíc, jindy jde o pouhých deset tisícovek. Ale téměř na cokoliv.

V pondělí hejtman Václav Šlajs předložil krajským zastupitelům návrhy dotovat 30 tisíci pochod proti rakovině prsu v Klatovech a 20 tisíci přátelské sdružení zástupců Horažďovic s obyvateli švýcarského Heimbergu. Opozice ale při té příležitosti doporučila Fond hejtmana zrušit. Vidí v něm totiž nesystémový nástroj k rozdělování peněz bez jasných pravidel.

Hejtman ale svůj fond bránil a tvrdil, že je užitečný a rychle použitelný. Václav Šlajs uvedl, že eviduje žádosti za zhruba devět milionů korun. Je to prý i důsledek toho, že některé druhy dotací přestaly existovat. "Za den řeknu pěti až deseti lidem, že nejsou peníze," vysvětloval Šlajs.

"Nebylo by tedy lepší ten fond zrušit a nevzbuzovat v lidech marné naděje?" ptal se Vladislav Vilímec z ODS. Narazil. "Fond řeší aktuální problémy. Dokud bude tato koalice, bude fond pokračovat. A myslím, že do konce volebního období naroste," reagoval Šlajs.

Starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek z TOP 09 a Starostové připomínal, že když stál v čele kraje Petr Zimmermann z ODS, fond hejtmana neexistoval.

Čížek také zdůrazňoval, že o zrušení fondu mluvil už Šlajsův předchůdce Milan Chovanec. Tvrzení, že je o peníze z fondu zájem, nepovažoval Čížek za pádný argument. "Když si zřídím fond starosty, do večera se ozve deset žadatelů o dotaci," uvedl.

Čížek prohlásil, že hejtmanství má dost možností, jak potřebné akce podpořit i bez hejtmanského fondu. "Kraj má například peníze vyhrazené na řešení havarijních záležitostí," konstatoval.

Jiří Pospíšil (nestraník, dříve ODS) řekl, že chápe podporu akce zaměřené na prevenci rakoviny, ale ne už dotaci na partnerské vztahy zástupců Horažďovic. "Měly by to být humanitární akce, ne akce družební," uvedl Pospíšil.

"Bude kraj podporovat všechny návštěvy do partnerských měst?" zajímal se starosta Domažlic Miroslav Mach z TOP 09 a Starostové.

Přes výhrady opozice oba návrhy hejtmana prošly. "Podněty z diskuse si beru a budu se snažit, aby fond dostal nějaký řád," prohlásil nakonec Václav Šlajs.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Najdete na iDNES.cz