Fakultní nemocnice Plzeň otevřela 31. března denní stacionář pro seniory.

Fakultní nemocnice Plzeň otevřela 31. března denní stacionář pro seniory. | foto: Martin Polívka, MAFRA

„Školka“ pro seniory otevřela, po obědě si můžou dát šlofíka

  • 5
V areálu bývalé vojenské nemocnice v Plzni na Borech začal v úterý fungovat denní stacionář pro seniory. Zařízení provozované fakultní nemocnicí je určeno lidem s pohybovými i mentálními handicapy. Budou tu mít komplexně-terapeutickou péči, zaplatit si mohou i kadeřníka či pedikéra.

„Péče o staré občany v regionu je nedostatečná, proto jsme chtěli vyplnit mezeru na trhu,“ vysvětlila náměstkyně ředitele Fakultní nemocnice v Plzni Andrea Mašínová.

V krajském městě je totiž jen jeden denní stacionář, který provozuje obecně prospěšná společnost Domovinka na Slovanech. Ten má ale kapacitu jen pět míst.

Podle Mašínové nemocnice sice umí seniory vyléčit na těle, ale oni potřebují i následnou péči. „Proto stacionář nabídne komplexně-terapeutickou péči. Snažili jsme se vycházet z moderních trendů a inspirovat se v zahraničí,“ dodala náměstkyně.

Zařízení má podle ní přispět k tomu, aby rodiny nemusely svoje stařečky a stařenky odsouvat do domovů důchodců.

Podle zdravotně-sociální pracovnice FN Evy Weinfurterové bude zařízení sloužit seniorům starším šedesáti let, kteří vyžadují nějakou míru pomoci svého okolí. Zařízení bude fungovat od 6 do 17.30 hodin.

Režim si senior bude moci zvolit. „Může přijet jednou za týden nebo docházet každodenně, záleží na něm. Možností je i to, že dorazí jen na dopoledne,“ shrnula Weinfurterová.

Personál bude se seniory průběžně pracovat. „Záležet bude na jejich potřebách, budeme podporovat rozvoj jejich soběstačnosti, pomáhat při osobní hygieně, na programu bude i nácvik jemné motoriky, nácvik chůze, procvičování jednotlivých svalových skupin. Stacionář bude i místem, kde budou moci navazovat přátelství. To je velmi důležité, protože jim během života přátelé odcházejí,“ uvedla Weinfurterová.

Stacionář se bude podle ní zasazovat i o práva seniorů při vyřizování různých sociálních dávek. „Mají často nárok na příspěvek na péči a ani o tom nevědí,“ uvedla Weinfurterová s tím, že někteří se také stydí za svoji situaci, proto o dávky nežádají.

„Když klient přijde, zavedeme ho do šatny, kde bude mít svoji skříňku a bude se zde moci převléct. Každý klient bude mít i svoji postel, aby si mohl během dne odpočinout. Někdo se po obědě potřebuje natáhnout a chce mít svoje soukromí,“ připomněla vedoucí zařízení Karolína Bejvlová.

Lidé se mohou ve stacionáři i doléčit po úrazu

Ve stacionáři jsou pokoje o dvou, čtyřech a šesti lůžkách. „Pokud to zpočátku půjde, budou si klienti moci vybrat pokoj,“ uvedla Bejvlová. Ve stacionáři bude pět zaměstnanců, další sem budou v případě potřeby docházet.

Stacionář je vhodný pro klienty s pohybovými i mentálními handicapy, například s částečnou demencí. „Nemůže to být ale člověk úplně ležící, který má příspěvek na péči čtvrtého stupně, jen lidé do třetího stupně soběstačnosti,“ uvedla Bejvlová.

Velká část lidí, kteří se zatím do stacionáře hlásí, je podle ní s lehkou demencí. Stacionář může plnit i funkci doléčování po úrazech - například po zlomenině krčku.

Služby si budou lidé platit. Záleží na tom, které si objednají. Kromě zdravotních a sociálních služeb sem bude v případě potřeby docházet kadeřník či pedikér.

Stacionář měl původně fungovat už v únoru, z administrativních důvodů se ale otevření o několik týdnů zdrželo.