Zaměstnanci jsou největším bohatstvím firmy, míní šéf Replastu

  0:03aktualizováno  0:03
V hodně neekologickém Československu zakládal svoji firmu na likvidaci a zpracování odpadů Plzeňan Zdeněk Blažek. Tehdy se psal rok 1989 a firma Replast měla jen dva zaměstnance. Teď po dvaceti letech dává práci devadesáti lidem a chlubí se i řadou ocenění.

Šéf firmy Replast Zdeněk Blažek. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Zdeněk Blažek pracoval jako spousta Plzeňáků dlouhá léta ve Škodovce. Tam krátce po sametové revoluci dostal za úkol zlikvidovat zbytky, které měla firma uložené v klášteře v Chotěšově na Plzeňsku.

Příběh roku

Zdeněk Blažek se účastní soutěže Podnikatel roku a soutěží i o cenu čtenářů iDNES.cz a MF DNES za nejlepší podnikatelský příběh. Pomozte zvolit vítěze v anketě zde.

"Když se tehdy klášter vracel církvi, tak jsme ho museli vyklidit. Byly tam zbytky kabelů, plastů, elektroniky, odlitků, které se nevyužily, dostali jsme za úkol vše co nejlépe zpeněžit," vypráví Blažek, který tehdy dostal nápad podat inzerát přes obchodní komoru v německém Regensburgu. Výhodou prý bylo, že tam znal pár lidí z časů, když jezdil jako vrcholový sportovec hrát volejbal do Německa. 

O odpady z Chotěšova měl tehdy zájem jeho německý sportovní kolega, který měl nedaleko Regensburgu firmu na recyklaci a zpracování odpadů. Tato událost se stala přelomem v dalším životě Zdeňka Blažka. Společně s německým kolegou totiž založili v Česku firmu Replast s obdobným zaměřením.

Dalo by se to zhodnotit jako výborný podnikatelský nápad. A to z toho důvodu, že v tehdy hodně neekologickém Československu byly odpady doslova na každém kroku.

Například když později nastala v Telecomu přeměna analogových ústředen na digitální, tak Replast věděl, co se vyplatí rozebírat, recyklovat nebo dále prodávat. Firma se postupně rozrostla ze dvou na nynějších devadesát zaměstnanců.

V roce 2011 dosáhl Replast holding obratu 400 milionů korun. Za dvacet let získal mnoho ocenění. Nedávno například hlavní cenu na mezinárodním stavebním veletrhu For arch za kanály vyrobené převážně z recyklovaného plastu, které nahrazují houfně kradené litinové, k jejichž výrobě je potřeba mnohem dražší surovina.

Firma dodala podlahové krytiny na výstavu ve Švýcarsku

Odběratelé například průmyslových podlahových krytin z plastu získaného recyklací kabelů podle Zdeňka Blažka oceňují nejen ekologický způsob výroby z recyklovaných surovin, ale i výrobu s pomocí elektřiny získané z vodních a slunečních elektráren.

"Dodávali jsme 17 tisíc čtverečních metrů podlahové krytiny na celosvětovou výstavu do švýcarského Bielu, argument, že jde o recyklát a že se na výrobě podílely zelené zdroje energie, byly pro ekologické Švýcary natolik důležitým argumentem, že jsme obchod získali," vylíčil podnikatel.

A co bylo podle Zdeňka Blažka za jeho podnikatelskými úspěchy? Potkal jsem ve správnou chvíli správného člověka. "Dnes už bývalý německý společník, který mi nedávno kvůli věku prodal svůj podíl ve firmě, mě naučil pověstné německé preciznosti. Předal mi německé know-how, které bych se sám učil hodně dlouho. Navíc jsme byli stejná krevní skupina, oba totiž nesnášíme bankovní úvěry. Vzali jsme si jen na začátku jeden dvoumilionový na přivezení a leasing technologie, který jsme zaplatili za tři roky a od té doby fungujeme v režimu samofinancování," vysvětlil Zdeněk Blažek.

Výhodou v podnikání podle něj bylo i to, že se obklopil spolehlivými lidmi. Na začátku zlákal například šéfovou finančních účtáren Škodovky, kterou pracovně znal dvanáct let.

"Pokračoval jsem i později, když se Škodovka zmenšovala a odcházeli z ní kvalitní lidé, kteří měli vynikající praxi," líčí podnikatel, který zaměstnance považuje za největší firemní bohatství. Zřejmě i proto, že dokáže lidi ocenit, má minimální fluktuaci.

Nejčtenější

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na domácím hřišti porazili AS...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Policisté v Plzni vyšetřují vraždu mladíka, podezřelého zadrželi

Policie v Plzni vyšetřuje vraždu sedmnáctiletého muže. (9. prosince 2018)

V sobotu krátce před jedenáctou hodinou večer vyjížděli plzeňští policisté k vraždě. Tragédie se stala na Jižním...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Na jaře by měly vlaky v tunelu u Plzně zkoušet rychlost až 200 kilometrů

Nový železniční tunel u Plzně otestoval nákladní vlak. (15. 11. 2018)

V prvních týdnech roku 2019 se pro vlaky v nejdelším železničním tunelu v České republice u Plzně zvýší povolená...

Hasiči u Plzně vyprostili kombajn, který sjel do zasněženého příkopu

Hasiči vyprošťovali u Losiné kombajn, který sjel do zasněženého příkopu. (13....

Kuriózní zásah si připsali plzeňští hasiči. Na silnici mezi Losinou a Starým Plzencem pomáhali šoférovi kombajnu, jehož...

Za hrozbu Pákistánu terorem kvůli Tereze potvrdil soud 40 měsíců vězení

Mladík z Bulharska poslal do Pákistánu výhrůžný text, kde hrozil zemi...

Vrchní soud v Praze potvrdil 40 měsíců vězení mladému Bulharovi žijícímu v Plzni, který kvůli Češce Tereze zatčené v...

Najdete na iDNES.cz