Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V kraji začínají vznikat firemní školky, tu svoji už má i magistrát

  8:27aktualizováno  8:27
Stravenky, příspěvky na relaxační aktivity i penzijní připojištění. Nabídka benefitů pro zaměstnance je široká. V Plzeňském kraji se začínají objevovat už i firemní školky, v září otevřel dětskou skupinu plzeňský magistrát.

Dětská skupina Malíček pro děti zaměstnanců Magistrátu města Plzně. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Už tři roky láká plzeňská pobočka ADP Employer Services zaměstnance na firemní školku. Tento benefit rodiče skutečně vítají. Namísto složitého odvádění do mateřinky s sebou jednoduše vezmou dítě do práce a předají je pedagožkám do vedlejší místnosti. Dětskou skupinu pro děti zaměstnanců mladší tří let provozuje od letošního září také plzeňský magistrát.

Jinak však má Plzeňský kraj v tomto ohledu zatím rezervy. O této výhodě pro zaměstnance se, pokud vůbec, zpravidla zatím jen uvažuje.

Dětská skupina v ADP Employer Services funguje jako školka, děti tu mají na starost vystudované pedagožky, připraven je pro ně i standardní vzdělávací program.

„Přitáhne mi to maminky po mateřské zpět do firmy. Máme osmdesát zaměstnanců, většinou absolventů a absolventek po vysoké,“ vysvětluje Jiřina Žižková, která v pobočce měla zřízení skupiny na starost. Výhodou je, že školka nemá přesně dáno, do kolika hodin funguje. Pedagožky zde jednoduše zůstávají, dokud si rodiče všechny děti nevyzvednou.

Nyní je maximální kapacita deset dětí ve věku od dvou do šesti let, po rozšíření prostor bude možné přijmout dětí dvanáct. „Nyní máme jen čtyři, ale o prázdninách jsme byli skutečně na hraně kapacity,“ říká Žižková a dodává, že za školku se platí tři tisíce korun měsíčně bez stravy. Tu musí dětem rodiče dávat s sebou.

„Rozhodně to není výdělečné, my to děláme pro naše zaměstnance. Do přestavby jsme investovali 380 tisíc,“ konstatuje Jiřina Žižková s tím, že maminkám na rodičovské dovolené nabízí také možnost masáží miminek a dětí na náklady firmy.

Návrat do zaměstnání po rodičovské chce usnadnit svým zaměstnancům také plzeňský magistrát. Dětská skupina Malíček zahájila provoz letos v září, určena je dětem od 18 měsíců do tří let včetně. Ve skupině je nyní osm dětí, maximální její kapacita je dvanáct.

„Zajištění kvalitní péče o dítě do tří let při současném nedostatku míst v jeslích je bezesporu tím zásadním, co rodiče zajímá, když zvažují návrat do zaměstnání,“ je přesvědčená náměstkyně primátora Eva Herinková. Péči zajišťují dvě učitelky mateřské školy s dlouholetou praxí, provozní doba je nastavena tak, aby rodičům-úředníkům vyhovovala. Za pobyt se platí tři tisíce korun měsíčně.

O tom, že vybuduje školku, do níž budou moci umístit zaměstnanci své děti, začala před dvěma lety uvažovat také dobřanská firma COMTES FHT. Nyní už má vedení představu jasnou. Stavět by se mohlo začít v příštím roce, mateřinku by provozovalo přímo město.

COMTES FHT začala pociťovat poptávku po vlastní školce ze strany svých zaměstnanců. Výkonný ředitel Michal Zemko odhaduje, že by jejich potomci mohli zaplnit asi polovinu kapacity.

„Počítáme s jednou třídou pro zhruba dvacet dětí,“ uvedl Zemko, podle něhož by školku provozovalo město, při umístění by ale měly přednost děti zaměstnanců společnosti.

Zřízení školky zvažuje také univerzita

„Školku vybudujeme na své náklady v našem areálu,“ vysvětluje Michal Zemko a dodává, že mateřinka by měla samozřejmě samostatný vchod, zahradu s hracími prvky a byla by umístěna v blízkosti multifunkčního centra. V něm jsou plánovány například kancelářské prostory či přednáškové sály.

O možnosti podobného zařízení uvažuje vážně také Západočeská univerzita v Plzni. Klasická státní mateřinka by byla určena pro potomky zaměstnanců, případně studentů, především doktorského studia. Zbývající kapacitu by mohla využít i veřejnost.

„Pedagogická fakulta připravuje obsahovou stránku vzdělávání, uvažuje se o zapojení některých kateder, které by mohly například realizovat zájmové kroužky. Pokud vše dobře půjde, rádi bychom školku zprovoznili v horizontu dvou let,“ uvedla mluvčí ZČU Kamila Kolářová.

V Plzeňském kraji fungovalo k 30. září loňského roku 274 mateřinek, z toho 256 jich bylo obecních a 11 soukromých.
Nejčtenější

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...

Plzeň - Sporting 2:1, šanci na postup sebral gól z rohu v prodloužení

Plzeňský brankář Aleš Hruška se ohlíží za hlavičkou Battaglii (vpravo) ze...

Plzeňští fotbalisté se statečně prali o postup mezi nejlepších osm mužstev Evropské ligy. V osmifinálové odvetě vyhráli...Uvědomovala jsem si, že ji moc mlátím, řekla žena souzená za smrt neteře

Pětadvacetiletá Denisa M. čelí obvinění z týrání svěřené osoby a z těžkého...

U Krajského soudu v Plzni začalo hlavní líčení s pěstounkou Denisou M. z Rokycan, která podle obžaloby loni v říjnu...

Oslnilo mě slunce, hájí se řidič. Za smrt dvou dětí dostal podmínku

Čtyřiadvacetiletý Patrik H. je obžalovaný z usmrcení z nedbalosti. Hrozí mu až...

Čtyřiadvacetiletý Patrik H., který podle obžaloby autem srazil v červnu v centru Plzně na přechodu pro chodce dva...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Další z rubriky

Cizinec zemřel po sexu v polích, jeho auto i s prostitutkou nabouralo

Dvaašedesátiletý cizinec zemřel v autě na Domažlicku. Podle policistů se mu...

Na náhlé srdeční selhání zemřel ve středu večer na Domažlicku cizinec, který si vyjel do polí s prostitutkou....

VIDEO: Vysílač Krašov je součástí největších slunečních hodin v zemi

Vysílač Krašov na Plzeňsku se stal součástí největších slunečních hodin v České...

Vysílač Krašov na Plzeňsku vrhá stín do vzdálenosti až několika kilometrů. Právě jeho 342 metrů vysoký stožár se stal...

VIDEO: Řidička na Plzeňsku nezvládla řízení a prorazila zeď stodoly

V Chlumčanech na Plzeňsku projela řidička zdí stodoly. Hasiči objekt zajistili...

Šestačtyřicetiletá řidička v pondělí odpoledne nezvládla řízení a v Chlumčanech na Plzeňsku prorazila zeď stodoly. O...

Najdete na iDNES.cz