Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V kraji začínají vznikat firemní školky, tu svoji už má i magistrát

  8:27aktualizováno  8:27
Stravenky, příspěvky na relaxační aktivity i penzijní připojištění. Nabídka benefitů pro zaměstnance je široká. V Plzeňském kraji se začínají objevovat už i firemní školky, v září otevřel dětskou skupinu plzeňský magistrát.

Dětská skupina Malíček pro děti zaměstnanců Magistrátu města Plzně. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Už tři roky láká plzeňská pobočka ADP Employer Services zaměstnance na firemní školku. Tento benefit rodiče skutečně vítají. Namísto složitého odvádění do mateřinky s sebou jednoduše vezmou dítě do práce a předají je pedagožkám do vedlejší místnosti. Dětskou skupinu pro děti zaměstnanců mladší tří let provozuje od letošního září také plzeňský magistrát.

Jinak však má Plzeňský kraj v tomto ohledu zatím rezervy. O této výhodě pro zaměstnance se, pokud vůbec, zpravidla zatím jen uvažuje.

Dětská skupina v ADP Employer Services funguje jako školka, děti tu mají na starost vystudované pedagožky, připraven je pro ně i standardní vzdělávací program.

„Přitáhne mi to maminky po mateřské zpět do firmy. Máme osmdesát zaměstnanců, většinou absolventů a absolventek po vysoké,“ vysvětluje Jiřina Žižková, která v pobočce měla zřízení skupiny na starost. Výhodou je, že školka nemá přesně dáno, do kolika hodin funguje. Pedagožky zde jednoduše zůstávají, dokud si rodiče všechny děti nevyzvednou.

Nyní je maximální kapacita deset dětí ve věku od dvou do šesti let, po rozšíření prostor bude možné přijmout dětí dvanáct. „Nyní máme jen čtyři, ale o prázdninách jsme byli skutečně na hraně kapacity,“ říká Žižková a dodává, že za školku se platí tři tisíce korun měsíčně bez stravy. Tu musí dětem rodiče dávat s sebou.

„Rozhodně to není výdělečné, my to děláme pro naše zaměstnance. Do přestavby jsme investovali 380 tisíc,“ konstatuje Jiřina Žižková s tím, že maminkám na rodičovské dovolené nabízí také možnost masáží miminek a dětí na náklady firmy.

Návrat do zaměstnání po rodičovské chce usnadnit svým zaměstnancům také plzeňský magistrát. Dětská skupina Malíček zahájila provoz letos v září, určena je dětem od 18 měsíců do tří let včetně. Ve skupině je nyní osm dětí, maximální její kapacita je dvanáct.

„Zajištění kvalitní péče o dítě do tří let při současném nedostatku míst v jeslích je bezesporu tím zásadním, co rodiče zajímá, když zvažují návrat do zaměstnání,“ je přesvědčená náměstkyně primátora Eva Herinková. Péči zajišťují dvě učitelky mateřské školy s dlouholetou praxí, provozní doba je nastavena tak, aby rodičům-úředníkům vyhovovala. Za pobyt se platí tři tisíce korun měsíčně.

O tom, že vybuduje školku, do níž budou moci umístit zaměstnanci své děti, začala před dvěma lety uvažovat také dobřanská firma COMTES FHT. Nyní už má vedení představu jasnou. Stavět by se mohlo začít v příštím roce, mateřinku by provozovalo přímo město.

COMTES FHT začala pociťovat poptávku po vlastní školce ze strany svých zaměstnanců. Výkonný ředitel Michal Zemko odhaduje, že by jejich potomci mohli zaplnit asi polovinu kapacity.

„Počítáme s jednou třídou pro zhruba dvacet dětí,“ uvedl Zemko, podle něhož by školku provozovalo město, při umístění by ale měly přednost děti zaměstnanců společnosti.

Zřízení školky zvažuje také univerzita

„Školku vybudujeme na své náklady v našem areálu,“ vysvětluje Michal Zemko a dodává, že mateřinka by měla samozřejmě samostatný vchod, zahradu s hracími prvky a byla by umístěna v blízkosti multifunkčního centra. V něm jsou plánovány například kancelářské prostory či přednáškové sály.

O možnosti podobného zařízení uvažuje vážně také Západočeská univerzita v Plzni. Klasická státní mateřinka by byla určena pro potomky zaměstnanců, případně studentů, především doktorského studia. Zbývající kapacitu by mohla využít i veřejnost.

„Pedagogická fakulta připravuje obsahovou stránku vzdělávání, uvažuje se o zapojení některých kateder, které by mohly například realizovat zájmové kroužky. Pokud vše dobře půjde, rádi bychom školku zprovoznili v horizontu dvou let,“ uvedla mluvčí ZČU Kamila Kolářová.

V Plzeňském kraji fungovalo k 30. září loňského roku 274 mateřinek, z toho 256 jich bylo obecních a 11 soukromých.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

V nejdelším tunelu u Plzně už jsou koleje, vlak po nich pojede v listopadu

Na portálu u Kyšic už je vystavěná gabionová stěna mezi tubusy. V celém jižním...

Stavbaři budující nejdelší železniční tunel v České republice u Plzně finišují. V minulém týdnu upevnili koleje v...

Sucho ohrožuje nově vysázené stromy, starým se zase lámou celé větve

Lobezský park v Plzni před revitalizací. (17. října 2016)

Mladé nedávno zasazené stromy jsou v Plzni v důsledku letošního horkého a suchého léta nejohroženější součástí městské...

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Najdete na iDNES.cz