Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Města bojující o hokejový trůn spojují slavní průmyslníci Škoda a Baťa

  6:04aktualizováno  6:04
Plzeň a Zlín, města, která ve středu svedou další bitvu o hokejový titul, mají jednu věc společnou. Jejich jména jsou spojena s mimořádnými osobnostmi průmyslníků, kteří je proslavili ve světě. A při vyslovení jejich značky každému i jméno města naskočí: Emil Škoda a Tomáš Baťa.

Tomáš Baťa (vlevo) založil ve Zlíně světoznámou obuvnickou firmu v roce 1894. Jméno Emila Škody (vpravo) zase proslavilo Plzeň. | foto: koláž iDNES.cz

Emil Škoda narozený v roce 1839 koupil základ svého budoucího impéria, strojírnu hraběte Valdštejna Vartenberka, v roce 1869.

A až sedm let poté se ve Zlíně narodil zakladatel tamní legendy Tomáš Baťa. Ten založil obuvnickou firmu se svými sourozenci Antonínem a Annou v roce 1894. To už se blížil Škodův skon - plzeňský průmyslník zemřel v srpnu roku 1900.

Prezident Ludvík Svoboda v Plzni v roce 1968. Projev na nádvoří Škodovky.

Škodovka byla oblíbenou zastávkou prezidentských návštěv na západě Čech. V roce 1968 tu měl projev i prezident Ludvík Svoboda.

Zatímco Škoda byl průkopník techniky a strojírenského průmyslu, Baťa především moderní manažer. První z nich dokázal zužitkovat technický pokrok okolních evropských států, ten druhý hlavně americké zkušenosti s organizací práce a obchodu.

Jakkoli se oba průmyslníci lišili, jedno mají společné - nastartovali nebývalý rozvoj měst, kde působili. V Plzni to nebyl jen vliv Škodovky, nicméně byl zásadní - v roce 1869, kdy Škoda koupil strojírnu, žilo v Plzni necelých 24 tisíc obyvatel. O třicet let později, kdy zemřel, to bylo už téměř 70 tisíc lidí, a protože továrna se i po jeho smrti dál rozvíjela, rostlo s ní dál i město.

Hranici 100 tisíc obyvatel na čas překročilo už v roce 1917, kdy sem do válečné zbrojní výroby musely nastoupit tisíce dělníků. Továrnička na místě dnešních divadelních dílen poblíž centra města Škodovi brzy nestačila, a proto začal budovat nový areál na západním okraji tehdejší Plzně. Byl to bohužel okraj návětrný. Město tak zplodinami především z hutní výroby po desetiletí trpělo a bylo přezdíváno Černá Plzeň.

S letadlem Junkers Tomáš Baťa létal pravidelně. Ovšem jeden let se mu stal...

Tomáš Baťa zemřel 12. července 1932, zabil se při leteckém neštěstí. Zahynul s pilotem Jindřichem Broučkem v Otrokovicích.

Podobně jako Baťa ve Zlíně také Škodův syn Karel nechal postavit obytnou kolonii pro své dělníky. Stavba čtvrti Karlov začala v roce 1911. V roce 1913 měl Karlov 217 domů s 594 byty a žilo zde 3 400 lidí. Kolonii ale postihly nálety spojenců za druhé světové války. Kvůli úvahám o rozšiřování továrního areálu byla čtvrť do 80. let postupně zbourána.

Zlín, kde se narodil Tomáš Baťa, byl v roce 1876 jen ospalá vesnice. Pak se ale začaly dít věci. Dílna, kterou založil se sourozenci, nabrala do konce 20. let minulého století podobu továrny o třiceti budovách s obratem skoro dvě miliardy korun.

Baťa stavěl čtvrti rodinných domků, nemocnice, školy, kino, obchodní domy. Vesnice se změnila v aglomeraci amerického střihu.

"Tomáš Baťa nic nedělal jen pro sebe, ale myslel na ostatní," říkával za svého života další slavný švec z regionu - Jan Pivečka.

Nebýt Tomáše Bati, moderní Zlín by vůbec nevznikl. A jeho hokejisté by teď určitě nebojovali s Plzní o hokejový titul.

Autoři: ,


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

Designérka bydlela kvůli tvorbě v hospicu, navrhla pro něj i ponožky

Designérka Eva Chmelová (15. srpna 2018)

Eva Chmelová se vrhá do věcí po hlavě. Když měla zkrášlit interiér plzeňského Hospice sv. Lazara, na čtyři měsíce se do...

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz