Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po sedmnácti letech odchází šéf plzeňského festivalu Finále

  13:47aktualizováno  13:47
"Několik posledních ročníků mám pocit, že už jen recykluji sám sebe," říká Ivan Jáchim, který po sedmnácti letech končí ve funkci ředitele oblíbeného filmového festivalu Finále Plzeň. V příštím roce už jej chce sledovat jen jako divák.

Ivan Jáchim letos chystá svůj poslední festival Finále. Pak ho vystřídá někdo jiný. | foto: archiv MD DNES

Bilanční přehlídka české filmové tvorby Finále Plzeň má v dubnu před sebou 27. ročník. Sedmnáct z nich organizoval právě Ivan Jáchim s agenturou Dominik centrum, kterou vede.

Jáchim tvrdí, že rozhodnutí s festivalem skončit zrálo dlouho. "Několik let jsem přemýšlel, co mi to dává, co mi to bere a co tomu můžu dát já. Uzrálo to loni. Původně jsem nechtěl dělat ani letošní festival," prohlásil.

Na podzim loňského roku prý po dohodě s primátorem Plzně ale rozloučení s akcí odložil na rok 2014, protože město by nestihlo vybrat nového pořadatele.

Důvodů k odchodu prý je celá řada. "Když jsem s festivalem začínal a věnoval mu veškerou energii, nastupovala v české kinematografii generace mých vrstevníků - namátkou třeba Petr Zelenka, Saša Gedeon, Honza Hřebejk, Igor Chaun. Jejich filmy na našem festivalu nesmírně rezonovaly. Přestože akci každoročně s celým týmem vylepšujeme a reagujeme na potřeby českého filmu, tak několik posledních ročníků mám pocit, že už jen recykluji sám sebe," říká Jáchim.

Dosavadní šéf festivalu nezastírá, že v jeho rozhodování hrály roli i ekonomické faktory. "V posledních letech jsem víc škrtal, než abych festival rozvíjel podle svých představ," argumentuje Jáchim.

Letos je rozpočet akce zhruba 10 milionů korun. Z toho jsou tři miliony z grantu města, milion od Státního fondu kinematografie, dva miliony od Ministerstva kultury, 300 tisíc od Plzeňského kraje, zhruba 300 tisíc vynesou vstupenky, kolem dvou milionů věnují sponzoři.

Ivan Jáchim tvrdí, že letošní příspěvky se po hubených letech zase vrací na úroveň roků 2007 a 2008, nicméně při každém ročníku řeší, jakou ztrátu dokáže ještě pokrýt a co už musí zrušit.

Město vypíše výběrové řízení na nového šéfa

Ivan Jáchim přiznal, že svou roli při rozhodování skončit s festivalem sehrála i skutečnost, že agentura Dominik centrum, kterou vede, v posledních letech přišla o pořadatelství festivalů Smetanovské dny a Na ulici.

To jsou velké akce financované z grantů, které Dominik centru nepřímo umožňovaly udržet nižší režijní náklady i u Finále. Nyní Dominik centrum nebude mít ani to. "Jsou doby, kdy jdete nahoru a doby, kdy nahoru nejdete. Takový je život a takhle jsem se rozhodl," řekl Jáchim.

Primátor Plzně Martin Baxa řekl, že město v dohledné době vypíše otevřené výběrové řízení na nového organizátora filmového festivalu.

"Dominik centrum a Ivan Jáchim byli jako organizátoři festivalu velmi zkušení a nebude jednoduché je nahradit, což nemá smysl zakrývat. Ivan Jáchim ale tohle umí, i proto festivaly měly dobré renomé. Tím nechci říct, že v Česku není nikdo, kdo by to také neuměl dobře dělat," prohlásil primátor.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Na zámku v Horšovském Týně vystavují kostýmy z pohádek Zdeňka Trošky

Kostýmy a rekvizity z pohádek Zdeňka Trošky ozdobily konírnu zámku v Horšovském...

Originální kostýmy a rekvizity z pohádek Zdeňka Trošky jsou k vidění v konírně zámku v Horšovském Týně. Návštěvníci si...

V centru Plzně zazní Prodaná nevěsta, diváci se stanou součástí scény

Náměstí Republiky v Plzni a katedrála svatého Bartoloměje. (16. dubna 2015)

Živá zvířata, selský trh, řemeslníky, tradiční kroje, cirkus i diváky v hospodě na jevišti nabídne největší open air...

Živou ulici obohatí Hutka s Mertou, festival připomene srpnové události

Festival Živá ulice nabídne nejen hudbu, ale také výstavy, food festival, letní...

Multižánrový festival Živá ulice zamíří za týden na šest scén v centru Plzně. Vedle koncertů známých kapel a interpretů...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz