K podpoře turistiky přispěl i seriál Policie Modrava, který vznikal na Šumavě. Na snímku je herec Jaroslav Satoranský s ochotnicemi ze spolku Buřina, které si v seriálu také zahrály.

K podpoře turistiky přispěl i seriál Policie Modrava, který vznikal na Šumavě. Na snímku je herec Jaroslav Satoranský s ochotnicemi ze spolku Buřina, které si v seriálu také zahrály. | foto: Ludvík Pouza

Kraj zřídil zvláštní kancelář, aby nalákal filmaře a podpořil turistiku

  • 3
Plzeňský kraj chce nalákat filmaře a zřídil kvůli tomu speciální kancelář, která má zájemcům pomáhat. Poradí s hledáním lokací, se zajištěním technického zázemí či personální výpomoci. Novinka má také podpořit filmovou turistiku v regionu.

„Plzeňský kraj chce aktivně podpořit cestovní ruch v regionu právě prostřednictvím filmové turistiky. Proto spoluinicioval vznik Filmové kanceláře Západní Čechy,“ uvedla Eva Mertlová z krajského úřadu.

Novinka má přinést filmařům snadnější vyhledávání lokací pro natáčení v kraji, technické zázemí i personální výpomoc. Regionu by pak spolupráce měla přinést podporu cestovního ruchu i peníze.

„Filmů i seriálů se v kraji točilo celkem dost. My bychom sem chtěli filmaře opět dotáhnout a co nejvíce jim pomoci, aby se jim tady točilo co nejlépe. Známe prostředí, a to je výhoda,“ řekl plzeňský filmař a divadelník Antonín Procházka mladší, který má s kolegy chod kanceláře na starosti.

Projekt se v současné době rozbíhá. Přispět by podle Procházky měl i k nárůstu počtu návštěvníků v regionu. „Filmová turistika je ve světě stále populárnější. V Čechách to ještě pořád neumíme naplno využít. To bychom chtěli změnit,“ konstatuje.

„Filmové kanceláře, v zahraničí už běžné, mají zásadní význam. Je důležité si uvědomit, že filmový turismus je jakýmsi druhotným produktem toho, že se v dané destinaci točí filmy a televizní seriály. Kritériem pro výběr filmařů nejsou pouze krásné lokace, ale zejména zázemí. To znamená vstřícné úřady nebo kvalitní infrastruktury služeb, díky nimž mohou filmaři získat třeba rekvizity či kostýmy,“ říká Jiří Dužár, projektový manažer pro filmový turismus agentury Czechtourism.

Co se filmové turistiky týče, nejpopulárnější jsou v Čechách i v zahraničí projekty, které lidi dovedou na místo vzniku jejich oblíbeného snímku. A navíc je čeká i zajímavý zážitek. „Velmi dobře fungují například on-site projekty, to znamená prohlídka filmových rekvizit nebo kostyméren,“ vysvětluje Jiří Dužár.

Uplatňují se také nové technologie, jako jsou třeba mobilní aplikace. Ty dovedou turistu na filmové místo, kde mu umožní například přehrání scény nebo poskytnou informace ze zákulisí natáčení.

O tom, že je Plzeňský kraj pro filmaře atraktivní, je Antonín Procházka mladší přesvědčen. „Je to množstvím barokních památek i gotických hradů. Region přináší řadu možností, ze kterých se dá výrazně těžit,“ myslí si Procházka.

Turisty na Šumavu přitahuje i seriál Policie Modrava

Štáby podle něho do kraje jezdí. Problém je v tom, že o tom málokdo ví. „Vím, že filmaři nemají moc rádi, když se jim kolem natáčení někdo motá. Jde ale o to se s nimi domluvit na nějakých podmínkách publicity po dotočení snímku. Když pak třeba napíšete, že v tomhle hotelu přespával Morgan Freeman nebo že na tomhle místě se točila rvačka v nějaké kriminálce, lidi to přitáhne,“ uvedl.

Region se může pochlubit i tím, že se zde točilo několik slavných filmů. Například hrad Rabí se stal dějištěm snímku Markéta Lazarová, oblíbená pohádka Tři oříšky pro Popelku se zase částečně odehrávala na Švihově. Nedávno si Plzeňský kraj zvolili tvůrci dvou kriminálních seriálů. V krajské metropoli točil režisér Jan Hřebejk Místo činu Plzeň, Jaroslav Soukup zase na Šumavě hledal exteriéry pro seriál Policie Modrava.

Právě druhý jmenovaný seriál si získal velkou popularitu a znát už to je i na turistickém ruchu. „Ačkoliv sezona teprve začíná, už nyní sledujeme zájem například o seriálovou policejní stanici. Turisté si ji běžně fotí a výjimkou nejsou ani dotazy, kde přesně se seriál natáčel,“ uvedla Veronika Rosická, vedoucí Infocentra v Kašperských Horách.